lipsa de hrana

Creat de dragos2006, Noiembrie 16, 2009, 09:10:12 PM

« precedentul - următorul »

D006

din cauze mai mult sau mai putin obiective o parte din stupii mei care se afla la o distanta mai mare de ceilalti au ramas neimpachetati .ce a-s putea sa fac sa-i salvez tinind cont de faptul ca in cuib au doar coronite cu miere ?  ma gindeam sa le pun pe sita turte cu miere sau miere zaharisita inca de pe acum . apelez la colegii cu experienta pentru o reteta de hrana cit mai buna . poate in felul acesta o sa treaca peste iarna cu bine.

D006

Turte de aprox. un kg. de miere cristalizata pui incepand cu  1 decembrie si ajunge in primavara fara probleme.

un_escu

Mierea poate fi de orice fel?Rapita, floarea soarelui,mana?

gudas valentin

Citat din: un_escuMierea poate fi de orice fel?Rapita, floarea soarelui,mana?
Mana nu  e buna decat la primavara dupa zborul de curatire.
Dar mana papo tu cai de o valoare terapeutica extraordinara.
                             valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

centrifuga


un_escu

Sa inteleg ca mierea de mana NU,in rest orice fel de miere este buna in situatia de mai sus.<Merea de mana cade greu la stomac la albine in timpul iernii.Multe minerale>

gudas valentin

in general da mierea de mana face incarcaturi intestinale la albine nare treaba cu stomacul  :zzz:
in rest ori ce miere care e cristalizata e buna dar nu pe ghem mai de-oparte sa nu curga pe albine.
       valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

ioanardelean55

e greu sa.i ti pina in primavara numai in perfuzii . daca nu ai incearca sa cumperi de la un stupar de incredere rame cu miere si cind prinzi o zi mai calduroasa cu tot riscul fa schimul a cel putin 2.3 buc pe fam.

bally

Am si eu cativa stupi cam in aceeasi situatie. Daca le mai dau ceva apinvert(nu foarte mult(2-3kg de familie) oare gresesc prin uzura albinei si a mierii necapacita?

D006

E asa simplu  !  e vorba de lunile  decembrie , ianuarie si februarie , luni in care albinele nu consuma insumat mai mult de 3 kg. de miere.
  La 1 martie daca esti din zona calda intri la perfizii cu sirop in cuib si la rapita  familiile explodeaza.

CRISTI M

Citat din: dragos2006E asa simplu  !  e vorba de lunile  decembrie , ianuarie si februarie , luni in care albinele nu consuma insumat mai mult de 3 kg. de miere.
  La 1 martie daca esti din zona calda intri la perfizii cu sirop in cuib si la rapita  familiile explodeaza.
In zona mea , decembrie si ianuarie consuma putin , in februarie deja vin cu perfuzia .

D006

Cand vii la Ramnic sa nu uiti sa vii si cu un hranitor .   :hi:

puiu

in comert exista pungi de 3 litri.
Pune 1-1,5kg de APIINVERT, dar sa ai in vedere ca aceasta punga sa nu depaseasca 8-10mm sa aiba loc intre rame si podisor.
Repeta acest procedeu si vei avea succes,sau pune o turta de la ICDA Bucuresti,cu polen dupa 15-20 ian.2010 si vei avea cel mai mare SUCCES.
Succes! :hi:

CRISTI M

Citat din: dragos2006Cand vii la Ramnic sa nu uiti sa vii si cu un hranitor .   :hi:
Am inteles , altceva mai trebuie ? :hi:

D006

multumesc pentru sfaturi . e cam tirziu sa mai prind o zi calduroasa ca rezerve in stup sunt dar nu unde trebuie. o sa le pun miere zaharisita pe sita dar mai am doar de rapita sper sa fie buna .