Hraniri tirzii

Creat de lozanuoleg, Noiembrie 23, 2012, 11:44:59 PM

« precedentul - următorul »

lozanuoleg

Am asa o intrebare. Acuma in luna noiembrie, imi pare ca miere intr - un  stup este cam putina miere, ma ghindesc sa le mai dau ceva de mincare dar nu stiu ce si cum sa o fac in luna asta. Ajutati - ma va rog.

orbanstefan64

pune un fagure cu miere peste cuib sau o turta din miere si zahar pudra.
:hi: :hi: :hi:

almasel2011

Este sfarsit de noiembrie, tarziu de tot!
Iulie- august-septembrie... ultimul tren octombrie... de ce nu ai avut grija in acea perioada?
Daca nu ei avut timp poti incerca cu solutia data de orbanstefan64, dar pe viitor nu mai face astfel de greseli.
Nihil sine Deo.

jenica67

     Eu zic ca nu e tarziu deloc. abia a inceput anul apicol.  =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

stefan1

Citat din: lozanuoleg din Noiembrie 23, 2012, 11:44:59 PM
Am asa o intrebare. Acuma in luna noiembrie, imi pare ca miere intr - un  stup este cam putina miere, ma ghindesc sa le mai dau ceva de mincare dar nu stiu ce si cum sa o fac in luna asta. Ajutati - ma va rog.

  Cate familii de albine ai? Nu ai si faguri cu miere la rezerva? Normal fiecare stupar isi tine un numar de faguri cu miere de cea mai buna calitate pentru a ajuta la nevoie. Daca ai, eu cred ca inca va mai veni una-doua zile mai calde cand ai putea interveni in cuib si sa inlocuiesti fagurii cei mai goli cu unii cu miere. In cazuri extreme poti sa faci aceasta inlocuire si la temperaturi mai joase, dar dupa aceea inchizi urdinisul cu plasa si aduci stupul apoi pentru cateva ore intr-o camera incalzita, sa se reorganizeze cuibul. Apoi se lasa temperatura ambianta sa se reduca treptat pana aproape de temperatura de afara, dupa care stupul se duce la locul lui din stupina.
  Si termenul "miere putina" este interpretabil. Sunt unii stupari care lasa in stupi pentru iernare numai faguri aproape plini de miere, altii lasa si rame mai goale, uneori doar cu 1/3 sau chiar mai putin din rama cu miere. Depinde si de modul de iernare, de rasa de albine, de mersul vremii in iarna respectiva. Dupa traversarea catorva ierni, fiecare isi da seama cat consuma albinele lui si cata miere sa le lase peste iarna ca totul sa mearga bine.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

almasel2011

Citat din: jenica67 din Noiembrie 24, 2012, 09:47:57 PM
     Eu zic ca nu e tarziu deloc. abia a inceput anul apicol.  =))

Jenica... nu fii rau, acu' ii vremea pentru  :coffee::beer:: sampanie: sau orice altceva...
Mai stiu eu un banc cu un politist care a vrut sa se faca stupar, doar ca in fiecare iarna ii mureau albinele deoarece el facea extractia de miere intre Craciun si Revelion =))
Nihil sine Deo.

lozanuoleg

Multumesc frumos pentru sfaturi. Ma ghindeam  si eu la rame cu miere, Eu multe lucruri nu stiu si deseori am     multe intrebari. Multumesc frumos