Gladita ( ROSCOVUL )

Creat de stefan1, Februarie 06, 2010, 12:43:18 AM

« precedentul - următorul »

cristi ciuc

Citat din: crombra din Septembrie 19, 2010, 04:36:34 PM
Citat din: prisecarul din Septembrie 19, 2010, 02:45:41 PM
Citat din: crombra din Septembrie 17, 2010, 12:11:36 PM
Citat din: gheco din Septembrie 16, 2010, 05:40:51 PM
Se observa si tepii. Cred ca mai dureaza pana se vor coace.
Gheorghita, stai linistit ca o sa contribui si eu cu seminte la campania ta de impadurire perimetrala.
Deja am stranse de anul trecut 3-400 seminte.
Eu am o sursa puternica de samanta de gladita. Doar sa ma agit sa culeg.
Astept sa se coaca si sa inceapa sa bata vantul si le adun de pe jos cu sacii.
as dori si eu cateva seminte!
poate la rm. sarat, daca nu, sigur, la campina!
asta depinde de recolta si solicitari!

Fara probleme. Am sa aduc un sac de pastai la Rm. Sarat.
Desigur că îl ajutăm şi pe Prisecarul. Comunică-mi pe privat o adresă şi după 15 noiembrie o să-ţi trimit seminţe.

D006

Din cat am citit eu aceasta gladita nu e un arbore melifer chiar daca i se zice honey locust.
Numele vine de la gustul pastaii nu de la nectar.

mihaimsibiu.

la Sibiu s-au copt semintele la gladita.tecile au inceput sa cada din copaci.

crombra

Si eu am testat azi o teaca de gladita si semintele sunt coapte. Urmeaza colectarea.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

stefan1

  Au mai scris aici unii care au gladita in zona si care spuneau ca arborii de gladita mai vizitati de albine nu faceau pastai, iar cei care faceau pastai erau mai putin vizitati. Am presupus ca arborii masculini ar fi mai bine vizitati, probabil pentru polen. Deci o inmultire vegetativa din drajoni luati de la acele exemplare ar permite sa sti exact ce va iesi.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

crombra

Eu am facut un studiu in natura in primavara si este adevarat ca 'tatii' au mult mai multe flori decat 'mamele'. Si dau mult mai mult nectar si polen.
Nu cunosc mecanismul care determina diferentierea sexelor la Gladita dar cu siguranta ca se face natural. Altfel daca ar iesi din seminte numai arbori 'mama' practic specia ar disparea datorita disparitiei 'tatilor' care asigura polenizarea. Concluzia este ca din seminte vor iesi si 'mame' si 'tati'.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

gheco

Vineri am scos gladita din pepiniera
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Am sapat santul, distribuit puietul de gladita si am acoperit santul.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

gheco

Si gata gardul viu. Inceputul: circa 120m si am doar 4850m. Trebuie sa gasesc alta solutie pentru ca asa se consuma mult timp si  alte resurse.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

pharaonu75

Incercati o semanare a gladitei direct pe locul definitiv!
Daca nu rasare uniform, puteti completa doar unde apar golurile in gardul viu! :hi:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

gheco

Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 09:22:14 AM
Incercati o semanare a gladitei direct pe locul definitiv!
Daca nu rasare uniform, puteti completa doar unde apar golurile in gardul viu! :hi:

Aceasta este varianta pentru anul viitor. Va fi mai simplu si cred ca si mai eficient. Voi posta la momentul respectiv.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

crombra

Citat din: gheco din Noiembrie 02, 2010, 03:49:24 PM
Citat din: pharaonu75 din Noiembrie 02, 2010, 09:22:14 AM
Incercati o semanare a gladitei direct pe locul definitiv!
Daca nu rasare uniform, puteti completa doar unde apar golurile in gardul viu! :hi:

Aceasta este varianta pentru anul viitor. Va fi mai simplu si cred ca si mai eficient. Voi posta la momentul respectiv.
Sigur este cea mai buna varianta. Trebuie apoi doar prasit in zona puietilor pana se fac mai mari, apoi ploaie cat de multa.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

cristi ciuc

Aşa cum am promis, am adunat ceva seminţe, cam 20% deocamdată, din cantitatea pe care o apreciez că o voi putea colecta.
Datorită alternanţelor de temperatură, seminţele se prezintă, parcă, altfel faţă de ultimii ani (cred că sunt mai puţin maturizate, atunci când se culeg la temperaturi mai ridicate).
Mi-am însuşit demersul d-nului Gheorghiţă ca pe un proiect personal, aşa că voi încerca să-i trimit o cantitate adecvată.
Nu l-am uitat nici pe Prisecarul, care mi-a trimis adresa pe MP.
Seminţele o să le trimit în jurul datei de 25.11.2010.

cristi ciuc

Domnule Gheorghiţă vă rog să-mi mai trimiteţi odată numărul de telefon (pe mesaj privat) pentru a vă trimite seminţele. Am posibilitatea să le trimit luni sau marţi. O să încerc să mai strâng o cantitate pe care o să v-o trimit ulterior.
Şi lui Prisecarul o să-i trimit săptămâna viitoare prin poştă.

livulik

langa vatra mea, la maxim 400m este un palc de arbori foarte teposi, ce fac niste teci maronii, cu o pulpa dulce in interior (pe care o mancam cand eram copil)
astazi am luat o crenguta si i-am facut poze

este vorba de Gladita?

Multumesc