Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

MirceaCalin

Citat din: dan sebastian din Iulie 23, 2016, 01:18:13 PM
Camerele sunt instalate, dar cainii te anunta mult mai devreme, inainte sa ajunga cineva pe proprietate...

Ştiu foarte bine asta Dane !
Eu am citat din Cristel care zicea: "...sau planuieste o actiune mai mare? Ai mare grija!"

:wink:

calmusdaniel


  Urmeaza o saptamana de foc in zona mea,plantele deja incep sa se usuce,ceea ce va reduce cantitatea de polen.Daca nu va ploua vor fi ceva probleme.

Paraschivescu Teodor

La mine azi intra ceva polen cules destul de slab ponta la fel  puiet pe jumate de rama cel mult  3/4 rame pe jumate cu puiet ,a inceput sa ponteze si pe cele care  leam deblocat .
Roi merg mai bine la capitolul ponta pote datorita faptului ca nu au blocat ramele cu miere.

calmusdaniel

 Atata timp cat este sursa de polen buna,matcile se intind cu ouatul,ceea ce e un lucru bun pt ca vom avea albina de iernat.

calmusdaniel

 
  Dar si caldura e buna pt cei care sunt la culesul de mana,face ca afidele sa tureze motoarele la maxim,si prin asta apicultorul sa se bucure de o productie buna.

dan sebastian

Al dvs. baga polen la greu. Dar nectar nu, pt ca nu e. Mi-a construit sapt. trecuta 2 rame din 3, fara stimulare fara nimic. Nu am vazut matca dar am observat larve. Nu l-am deranjat decat minimul necesar. Arata super !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Iulie 25, 2016, 10:45:43 AM
Al dvs. baga polen la greu. Dar nectar nu, pt ca nu e. Mi-a construit sapt. trecuta 2 rame din 3, fara stimulare fara nimic. Nu am vazut matca dar am observat larve. Nu l-am deranjat decat minimul necesar. Arata super !

Daca tot i-ai dat la cladit si zici ca nu e cules deloc nu fi zgarcit si da-i si tu ceva sirop! :hi:

dan sebastian

Dau cu miere, ca merita. Am mai adus 2 roi din pastoral si trebuie sa ii evoluez cumva.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel


In dimineata asta am facut tratament cu varachet la albine,si au cazut multi paduchi,semn ca sunt multi.Asta e primul tratament dintr-o serie de trei.

maximotgv

Ati facut tratament cu varachet cu caturile pe ei! Sau cum ati procedat cu caturile?

calmusdaniel

Citat din: maximotgv din Iulie 29, 2016, 04:25:59 PM
Ati facut tratament cu varachet cu caturile pe ei! Sau cum ati procedat cu caturile?

  Da,am facut tratament cu caturile pe ei.

maximotgv

Inca o intrebare si gata!Stiu ca aveti stupi pe 10 rame. Cate picaturi de varachet puneti pt un stup cu cat?

calmusdaniel

Citat din: maximotgv din Iulie 29, 2016, 05:35:12 PM
Inca o intrebare si gata!Stiu ca aveti stupi pe 10 rame. Cate picaturi de varachet puneti pt un stup cu cat?

La stupii cu un cat le dau cate 5 picaturi,la cei fara cat cate 3 picaturi,chiar daca au numai 6 rame,si la orizontali cate 6 picaturi.

maximotgv

Multumesc frumos pt informatii!  :thanks:

calmusdaniel

Azi am fost sa ajut un coleg sa ia un roi dintr-n tei, am facut cateva poze si tot incerc sa le postez dar nu merge. e vreo problema de la server ?