Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

Zip2006

Salutare la toata lumea ,adevarul e ca sintem rupti in cur de foame (nu toti )..deci sint tovarasi care au dat cu 7,5 ron /kg,rusine sa le fie ....si sint sigur ca astia sint cei mai vocali ,in sus si in jos ...fara 12 ron nu pleaca rapita ..care o aveti ,poate si mai mult ca nu s-a facut mai nimic ,salcim la fel fara 24 ron /kg nu pleaca cine are de anul trecut ,ca anul asta cine are e siropel ... teiul loterie ,fs mai vedem .

tinumaftei

#1606
"Mos Costache" e foarte serios. Si in anii trecuti a facut la fel, a platit diferenta pentru cei ce au dat miere mai inainte la un pret mic. Si mai mult decat atat in anii aanteriori a platit foarte repede (in mai putin de o luna).
Cat despre pret si eu zic la fel: poliflora min 12-13 lei, salcam 23-24.
@Zip 2006: Sunt zone pe unde cu stupi buni s-a strans ceva miere de salcam (sub 10kg/fam), sa nu ne denigram unii pe altii!!

dan sebastian

Avem pret de pret, 1kg miere rapita = 1 kg turta. ???
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tinumaftei

Nu uita ca prețul este făcut de doi actori. Fara vânzător nu se poate face tranzacția!!
Dacă cineva vinde cu prețul acesta înseamnă că îi convine. Eu fara 12-13 lei poliflora nu voi vinde. Însă cu sirop la 2.20 lei/kg pot fi unii pentru care 7-8 lei este totuși un preț..

dan sebastian

Eu dau doar la borcan, fs si ce poliflora mai e cu 15 lei/kg, rapita si salcamul cu 20. Atat suporta zona mea. Nu sar calul cu salcamul ca nu pot da restul.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Iunie 05, 2016, 08:51:52 AM
Avem pret de pret, 1kg miere rapita = 1 kg turta. ???

  Sper sa se produca miere la urmatoarele culesuri,caci altfel in toamna o sa depaseasca hrana pt albine,pretul la miere.

calmusdaniel

Citat din: tinumaftei din Iunie 05, 2016, 01:05:48 PM
Nu uita ca prețul este făcut de doi actori. Fara vânzător nu se poate face tranzacția!!
Dacă cineva vinde cu prețul acesta înseamnă că îi convine. Eu fara 12-13 lei poliflora nu voi vinde. Însă cu sirop la 2.20 lei/kg pot fi unii pentru care 7-8 lei este totuși un preț..

Nu ca-i convine,saracia il face s-o dea la pretul asta de doi bani.Multi s-au bazat ca vor face miere la salcam si au curatat stupii de miere,si acum stau cu zahar pe ei si cu apifonda,sa nu moara familiile de foame.

Paraschivescu Teodor

Citat din: calmusdaniel din Iunie 05, 2016, 01:25:43 PM
Citat din: tinumaftei din Iunie 05, 2016, 01:05:48 PM
Nu uita ca prețul este făcut de doi actori. Fara vânzător nu se poate face tranzacția!!
Dacă cineva vinde cu prețul acesta înseamnă că îi convine. Eu fara 12-13 lei poliflora nu voi vinde. Însă cu sirop la 2.20 lei/kg pot fi unii pentru care 7-8 lei este totuși un preț..

Nu ca-i convine,saracia il face s-o dea la pretul asta de doi bani.Multi s-au bazat ca vor face miere la salcam si au curatat stupii de miere,si acum stau cu zahar pe ei si cu apifonda,sa nu moara familiile de foame.
Da e adevarat ce spuneti dar in apicultura totul e loterie nu te poti beza pe un cules .Cei mai experimentati ar trebui sa stie asta dar ce te faci cand iesti nevoit sa vinzi si putinul pe care il ai pentru a merge mai departe,pentru ati hrani familiile.Mai avem o speranta floarea soarelui, macar sasi faca rezervele de iarna.

calmusdaniel

Asa arata teiul argintiu acum si floarea soarelui
la mine

Dan Pașca

Salut nea Daniel,ce zici o sa se suprapună ?  Eu tot astept teiul cu un stup pe cântar la Bocșa de vreo 2 saptamani,speram sa înflorească prin 10-15 ,dar din ce zic si alti colegi abia dupa 20 o sa înflorească .Te salut si macar de aiceea înainte sa se îndrepte lucrurile

dan sebastian

Cred ca in 10 zile floarea soarelui va fi inflorita. La cat de frumos arata eu as lasa teiul pt ea oricand.
Apropo, totdeauna se suprapune sfarsitul de la tei cu inceputul de floarea soarelui. De aia daca teiul da nectar ramai pe tei, daca nu da treci direct la floare. Ai doar 5 zile diferenta sa decizi la ce faci mutarea definitiva (ultimul cules pe an).
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: Dan Pașca din Iunie 12, 2016, 11:49:06 PM
Salut nea Daniel,ce zici o sa se suprapună ?  Eu tot astept teiul cu un stup pe cântar la Bocșa de vreo 2 saptamani,speram sa înflorească prin 10-15 ,dar din ce zic si alti colegi abia dupa 20 o sa înflorească .Te salut si macar de aiceea înainte sa se îndrepte lucrurile

  Cel putin in zona mea nu s-a intamplat sa se suprapuna.Tinand cont ca teiul tine 12-14 zile floarea mai are vreo 20 de zile.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Iunie 13, 2016, 09:08:25 AM
Cred ca in 10 zile floarea soarelui va fi inflorita. La cat de frumos arata eu as lasa teiul pt ea oricand.
Apropo, totdeauna se suprapune sfarsitul de la tei cu inceputul de floarea soarelui. De aia daca teiul da nectar ramai pe tei, daca nu da treci direct la floare. Ai doar 5 zile diferenta sa decizi la ce faci mutarea definitiva (ultimul cules pe an).


  N-as zice ca infloreste in 10 zile,problema e ca floarea e tratata cu neonicotinoide si a fost dezastru anul trecut,Pe tei daca da o ploaie pe timpul zilei devine toxic,si produce aceleasi depopulari ca si neonicotinoidele.Dar nu avem de ales pt ca e vorba de supravietuire si ne asumam riscurile.

Eugen B

Problema este ca in vestul tarii a fost mai frig ca in est, din cate am mai discutat cu cineva, ar fi cam 1 sapt diferenta intre domnu Daniel si noi(Bocsa).
Vom vedea ce va fi , dar sigur vom prinde cam 6-7 zile de tei inainte sa infloreasca FS. SI dupa cum zice colegul de mai sus, in 1 sapt. iti faci 1 idee daca stai la tei sau nu, daca nu da in 1 sapt nimic trebe plecat. Daca e an bun de tei nu se merita sa pleci

calmusdaniel

Cei care nu a-ti plecat inca la tei,va anunt ca este anul teiului si cantarele au explodat si ar fi pacat sa ratati aceasta ocazie!