Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

MOTANUL

Citat din: bismark din Mai 23, 2016, 03:23:02 PM
Deci cheltuieli zero.Cu respect ^:)^ :bzz:

Rationamentul e bun cu o singura lipsa: Cheltuielile au fost facute in anul sau anii precedenti.
De unde cutii si rame pentru roi?

Eu cred ca am dat pe rame, cutii si FA doar anul asta vreo 6000 de lei.
Chiar si daca le faci in regie proprie cheltui similar (dai pe unelte / scule diferenta si tot acolo ajungi).
Daca reusesc sa mai vand din familii si roi o sa am si eu inventar apicol la anul si nu o sa mai cheltui multi bani in 2017).

Dar asta nu inseamna ca am avut cheltuieli zero.


70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

dan sebastian

Stii ce imi place ?
Ca nimeni nu a calculat munca pe care o face in stupi.
Asta demonstreaza ca garantat vom merge inainte, indiferent cat de greu va fi anul.
Cand calculezi doar ce cumperi si ce scoti, fara sa pui in ecuatie si munca ta (ca salariu), insemna ca e pasiune mare la mijloc.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

dany 1

Citat din: dan sebastian din Mai 24, 2016, 04:47:16 PM
Stii ce imi place ?
Ca nimeni nu a calculat munca pe care o face in stupi.
Asta demonstreaza ca garantat vom merge inainte, indiferent cat de greu va fi anul.
Cand calculezi doar ce cumperi si ce scoti, fara sa pui in ecuatie si munca ta (ca salariu), insemna ca e pasiune mare la mijloc.
[/quote
Aia e bonus.Când îți place ce ceva nu mai calculezi munca.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

relutu

Plus drumurile facute pana la stupi ,sa vezi daca mai sunt in camp.

ciucur

Citat din: dan sebastian din Mai 24, 2016, 04:47:16 PM
Stii ce imi place ?
Ca nimeni nu a calculat munca pe care o face in stupi.
Asta demonstreaza ca garantat vom merge inainte, indiferent cat de greu va fi anul.
Cand calculezi doar ce cumperi si ce scoti, fara sa pui in ecuatie si munca ta (ca salariu), insemna ca e pasiune mare la mijloc.

Chiar asa...Cat ar trebui sa fie platita o ora de munca in acest domeniu?
Nimic nu se pierde, totul se transforma.

gore

Eu o calculez la 25 lei/ora apicultorul si 15 lei ajutorul, e mult e putin, astept alte calcule.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

RazvanTi

Citat din: dan sebastian din Mai 24, 2016, 04:47:16 PM
Stii ce imi place ?
Ca nimeni nu a calculat munca pe care o face in stupi.
Asta demonstreaza ca garantat vom merge inainte, indiferent cat de greu va fi anul.
Cand calculezi doar ce cumperi si ce scoti, fara sa pui in ecuatie si munca ta (ca salariu), insemna ca e pasiune mare la mijloc.

pai daca nu e pasiune "nu e" nici albine...
astea doua cam merg mana in mana.
nu ai observat ca majoritatea "visatorilor" (ca sa nu zic altfel), care sperau ca se imbogatesc peste noapte, dispar incetul cu incetul?
de ce oare?!?!?!? :roll:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dorindafi

Citat din: gore din Mai 24, 2016, 10:27:47 PM
Eu o calculez la 25 lei/ora apicultorul si 15 lei ajutorul, e mult e putin, astept alte calcule.
:P  e pe dracu, pai tot in pierdere esti
si asta socotind la o medie de 100 fam.
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

calmusdaniel

  Ploi si iarasi ploi!Daca la salcam 1 am avut parte de vreme proasta, acelasi lucru am si la 2.Daca la rapita a fost o vreme mai buna si am extras 600kg de miere,acum sunt nevoit sa o dau inapoi la albine,pt ca nici acasa nu e macar un cules de intretinere.Anul acesta am suportat cel mai mare frig in pastoral!  :mad: :Poate,poate ne scapa teiul si floarea soarelui!In zona   mea e floare multa si frumoasa dar toata e tratata cu nuprid,sper sa nu se intample ca anul trecut. :hi:

MOTANUL

Eu anul trecut pe vremea asta abia ridicam ramele de cat de grele erau...
La roi chiar am dat sirop zilele trecute. Macar familiile mari au acolo un 60-80 de faguri cu nectar pe rama. (nu vorbesc de coronita capacita - au doar cat sa nu moara de foame).
La roi erau ramele goale si le-am dat sirop. Daca imi spunea cineva ca o sa ajung sa dau sirop la sfarsit de mai as fi zis ca nu știe ce vorbește. Am familii la care nu am dat sirop in februarie si martie la cate rame pline cu miere aveau la acel moment.

Abia acum au inceput sa infloreasca florile din pârloaga de pe camp. Măcar or sa aibă cules bun la momentul in care se opreste ploaia.
Sper sa bage cum or fi 2-3 zile cu soare sa stau si eu linistit ca sunt rezerve suficiente. Au puiet, au populatie numeroasa - lipseste nectarul...
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

calmusdaniel

Cu seria asta de botci termin 50 de roiuri

calmusdaniel

Serviti, tata, si cu capsuni! Decat sa o ia astia la pretul asta mic mai bine o mancati voi, ca doar ati muncit!

dan sebastian

Deci se demonstreaza ca uneori, au noroc albinele si cand nu exista cules in natura.
Noroc cu apicultorul !!!
p.s. As fi preferat sa dati mierea la un pret decent iar pt ele era suficient si siropul de zahar. Asa vremuri asa solutii !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: dan sebastian din Mai 26, 2016, 04:59:11 PM
Deci se demonstreaza ca uneori, au noroc albinele si cand nu exista cules in natura.
Noroc cu apicultorul !!!
p.s. As fi preferat sa dati mierea la un pret decent iar pt ele era suficient si siropul de zahar. Asa vremuri asa solutii !

As fi preferat sa aiba un cules de intretinere din natura.Oricum, eu prefer sa le dau miere decat zahar.
Pret decent la miere nu o sa vedem noi curand,atata timp cat aia mici si galbeni(chinezii) produc destul surogat pt piata romaneasca.Bravo lor ca stiu sa se descurce!

calmusdaniel

Argintiul are floare multa, cred ca pana luna viitoare pe 10 infloreste!