Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: bismark din Ianuarie 31, 2015, 08:46:53 AM
  ...Este corect ca se poate si din cauza tratamentelor care nu-si mai fac efectul din cauza ca retetele au fost diminuate la cantitatile de substante, vedem ce se intimpla la medicamentele din farmaciile umane cu medicamente false.Poate cineva controla calitatea varachetului sau mavrirolului ?, inainte de al folosi.Cred ca nu,il cumperi cu buna credinta cu preturi destul de mari si vezi ca a fost apa chioara.Cu respect ^:)^
Sa nu uitam ca si la fabricarea acestor medicamente lucreaza tot romani, care in goana asta capitalista dupa inavutire, dupa castiguri mari cu munca putina sau deloc, mai vand din substante "pe sub mana" si mai dilueaza concentratia medicamentelor pentru a iesi la "inventar".
De ce sa iti storci creierii pentru a gasi tratamente eficiente, cand "timpul trece, leafa merge", n-ai niciun stres, nicio problema?

A inceput apicultorul sa isi faca singur protofil? Si ce daca? Ei ii schimba numele in Apifitofort, mai adauga ceva la pret, ca doar nu s-au chinuit degeaba sa inventeze un alt nume, eventual mai adauga sau scad o planta din compozitia maceratului, ca sa nu se spuna ca este chiar "aceeasi Marie dar cu alta palarie", si gata, au revolutionat piata medicamentelor de uz apicol... si mai traiesc din asta linistiti inca vreo 20 de ani...
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

istodorescu vasile

pentru OROLES:si stimularea este tot cules de intretinere, iar aportul de polendaca lipseste in natura, adaugi inlocuitori,sau ai polen conservat luat de la stupi in perioadele de cules abundent ,deci intretinerea tine tot de apicultor.
pentru BISMARK:SE POATE SA FIE ADEVARAT CA SI MEDICAMENTELE NU AU EFCTUL ASTEPTAT, INSA ORICIT DE BUNE AR FI MEDICAMENTELE,DACA NU SUNT EFECTUATE CORESPUNZATOR SI LA TIMP, DEVIN INEFICIENTE, SI NU SUPLINESC CELELALTE LIPSURI , CUM AR FI :ALBINE PUTINE, HRANA PUTINA SI DE PROASTA CALITATE, IMPACHETAJ NECORESPUNZATOR. culmea ca si eu si alti au administrat tot aceleasi medicamente,si familiile de albine ierneaza foarte bine pina acum fara nici o pierdere.

calmusdaniel

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 30, 2015, 03:08:07 PM
Citat din: dan sebastian din Ianuarie 29, 2015, 10:36:11 PM
Pe mine ma intereseaza si cum pot proceda pt. a avea albine multe si sanatoase. In afara de cele 3 boli mentionate (varoua, nosemoza, loca) restul sunt f. rare. Ce putem face ? Ce tratamente si in ce dozaje ?
Dane,ai sa afli raspunsul la intrebarile tale,dar mai intai sa discutam despre nosema.Pt preventie si forme usoare se iau urmatoarele masuri,prima ar fi ca apicultorul sa schimbe fagurii vechi si negrii in care se gasesc cea mai mare cantitate de spori,fagurii care se dau la largirea cuibului sa fie stropiti cu o solutie dezinfectanta(dr.Savu ne-a recomandat ecocid s).
Folosirea protofilului si a apifitofortului si a altor produse din aceasta categorie ajuta la prevenirea si tratarea unor forme usoare de nosema .Sunt unele cazuri in care descoperim ca familiile sunt foarte afectate si incep sa se depopuleze,si singura scapare este folosirea unui antibiotic,in cazul de fata fumagilin-b.
De aceea este recomandat sa cauti sa previi boala,pt a nu se ajunge la folosirea antibioticului,decat in cazuri foarte grave si confirmate de analize de laborator.
La noi in tara este folosit de multi apicultori,dar nimeni nu recunoaste fatis din motive diverse,unul ar fi ca ii scade prestanta ca apicultor.Am vorbit cu multi apicultori care folosesc acest antibiotic in felul urmator,dupa restrangerea din toamna administreaza 4g de fumagilin pe fam de albine(folosind 1,25g pe l de sirop de zahar) iar in primavara le mai dau 2g pe fam.Facand acest lucru fam i-si revine si se dezvolta normal fara a mai fi probleme.
Cel mai bine ar fi sa nu se ajunga aici ,sa incercam sa evitam boala si sa pastram familiile cat mai puternice pt ca se stie ca o
fam numeroasa se poate autovindeca fara interventia apicultorului.
Urmeaza sa discutam si despre niste retete de la mosu Ion de la mine din stupina, cu plante si altele cum foloseau ei odata(sper ca o sa mi le aduca ).
Dane, sa continuam de unde ramasesem.Am discutat la telefon cu apicultori cu stupini de peste 100 de fam si in afara de masurile de igiena si preventie aratate de mine cat si de ceilalti apicultori care au scris,mai folosesc in stupini (preventiv) oxitetraciclina(teramicina).E de  dorit sa nu se ajunga la folosirea antibioticelor dar eu  ma gandesc ca la un nr mai mare de stupi si riscul de imbolnavire e mai mare si de aceea i-si iau preventiv aceasta masura.Ideal ar fi sa nu se foloseasca antibioticul decat in cazuri extreme.Acum fiecare are un mod diferit de a administra acest medicament dar la multi am auzit ca folosesc pulverizind toamna dupa restrangerea familiei,pe fiecare rama cu albine un sirop de zahar cu 0.5g oxitetraciclina pe
litru.Altii folosesc in apa de baut pt albine acelasi gramaj,atat in primavara cat si dupa ce sa incheie culesul principal,sau il mai folosesc toamna amestecat in zahar pudra si presarat peste intervalele de albine.La noi e un subiect tabu dar de fapt se intampla in caz de necesitate si fiecare hotaraste la el in stupina.

calmusdaniel

Citat din: filip din Ianuarie 30, 2015, 11:00:27 PM
Bio,
ICDA,trebuia sa acceseze fonduri UE si sa produca medicamente accesibile pentru toti apicultorii.
Acum fiecare se descurca cum poate............
Eu am inteles ca institutul va scoate un produs nou pt nosema,pe care il testeaza de vreo doi ani,si va fi pus pe piata anul asta.

mihai1988

Buna seara. Domnule daniel ne puteti spune daca ati inceput stimularea cu pasta. Poate incarcati si un filmulet....

dan sebastian

Continuati va rog cu celelalte boli si tratamente. Multumesc !
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

calmusdaniel

Citat din: mihai1988 din Ianuarie 31, 2015, 06:57:30 PM
Buna seara. Domnule daniel ne puteti spune daca ati inceput stimularea cu pasta. Poate incarcati si un filmulet....
Inca nu am inceput stimularea,dar am postat azi un filmulet.

bio


bio

Daniel... Parca stiu ca esti bunic..:)

vezi ca eu mi-am pus poza cu nepotica,..si Filip a postat poza cu nepotul lui.

Ceva poze cu nepoteii tai..?..

calmusdaniel

#534
iata si echipa mea, Bio!

romikele

Felicitari!... pentru inceput, pescuitul... va urma si apicultura?  :) :hi:

bio

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 31, 2015, 10:52:38 PM
iata si echipa mea, Bio!

sa-ti traiasca ..!!..si la mai multi nepoti..!!..

pharaonu75

Tizule, ai o echipa bogata si frumoasa!
Are vreunul inclinatie spre apicultura? Sau pentru moment prefera doar borcanul cu miere? :)
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

calmusdaniel

Citat din: romikele din Februarie 01, 2015, 12:46:53 PM
Felicitari!... pentru inceput, pescuitul... va urma si apicultura?  :) :hi:
Deja stie cate ceva si despre apicultura,de ex,baga degetelul in butoaiele cu miere si zice asta e de ciulini,asta e de rapita,le stie pe toate.

calmusdaniel

Citat din: pharaonu75 din Februarie 01, 2015, 12:53:45 PM
Tizule, ai o echipa bogata si frumoasa!
Are vreunul inclinatie spre apicultura? Sau pentru moment prefera doar borcanul cu miere? :)
Multumesc frumos! Deocamdata sunt doar cu degustatul!