Bio apicultorul, imagini

Creat de bio, Ianuarie 15, 2013, 07:16:34 PM

« precedentul - următorul »

Razvan HD

Felicitari pentru tot ce ati facut pana acum !  =D>  :bravo:
Va doresc iernare usoara si asteptam mai multe poze !
:hi: :hi: :hi: :hi: :hi:
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."

dan motu

   Sincer ma asteptam la un asemenea arsenal,asta dupa cum punea problema in postarile sale.   Felicitari si la mai mare

bio

..revin cu poze de la pavilioanele care le am in lucru..

bio

..mai intii un pavilion care pot spune ca il am realizat in proportie de 90%...m-ai am de executat "gaurile" pt urdinise si de luat la mina sistemul de rulare .... mai exeact sa verific rulmenti, ungere, si sa-l incalt cu jante de 22.5 cu 8 prezoane si cauciucuri care ma vor tine 20 de ani de la tir-uri..

bio

si alt pavilion care il am in lucru acum..

a fost un pavilion care l-am plimbat vreo 12 ani, faceam productie cu el, avea stupi verticali pe el .... dar mi-am permis sa cheltui citeva zeci de milioane sa-l fac " mai cum imi place mie", poate am fost timpit sa tai un pavilion bun de exploatat numai ca sa-l fac putin mai altfel..

este pavilion inmatriculat, se poate vedea placuta de inmatriculare in poze...




justy

ce rol are  copertina aia mobila din tabla de la pavilion?

bio

Citat din: justy din Ianuarie 17, 2013, 05:38:57 PM
ce rol are  copertina aia mobila din tabla de la pavilion?

..copertina de tabla -eu ii spun "aripa de ploaie", nu stiu cum i-am dat aceasta denumire dar asa a ramas in limbajul meu..

"aripa de ploaie" este in permanenta la pavilion atit vara cit si iarna.....si ma protejeaza la ploaie si uneori de soare in functie de cum este orientat pavilion. Colectez polen si o ploaie neasteptata imi poate face paguba..

in afara de "aripa de ploaie",.... mai am la pavilioane la capete niste "paravinturi laterale" si de la un capat la celalt al pavilionului sub urdinise un fel de "scindura de zbor" la rindul de jos de ~ 50-55 cm latime si la rindul de sus de ~ 40 cm care ma ajuta la orientare si adapost de vinturi..

Cu "scindura de zbor marita" am cam rezolvat in proportie de 80-90% chestia cu imperecherea matcilor la pavilion... se imperecheaza matcile ca la stupii amplasati pe sol.... .. cu toate ca mie foarte  rar imi roieste vreo familie dupa pavilion.

bio

"aripa de ploaie deschisa"..


bio

la pavilionul asta deoarece il am intr-o zona mai grea d.p.d.v. al curentilor de aer folosesc o iernare mai smechera.

Priviti i8maginea si fac cinste  : sampanie: si multa  :beer:, celui care va observa ce am facut...



bio

..un fel de ajutor...

Toate pavilioanele care le-am modernizat nu au ca sursa de lumina in interior decit trapele din acoperis care sunt mereu inchise si le deschid doar cind lucru in pavilion..In rest in interiorul; pavilionului este NOAPTE .

justy

Multumesc pentru explicatii, sunt binevenite.
Eu ma gandesc ca la camion sa fac pentru a nu se supraincalzi interiorul o "prelata" din plasa aceea verde care se foloseste pentru umbrire. As vrea sa fac aceasta prelata ca sa acopere camionul, cabina si sa iasa si in lateral cam 1 - 1.5 m (sa le ancorez marginile ca la cort) in genul acestei copertine a dumneavoastra. Credeti ca se preteaza? E buna ideea? 

bio

..vara este f. bine ca oferiti umbra in loc de arsita soarelui.

..sa fie o varianta constructiva care sa va permita si o stringere rapida a "prelatei" respective cind vine vremea deplasarilor, si va fi un lucru ff bun.


roi_ag

Citat din: bio din Ianuarie 17, 2013, 06:32:59 PM
la pavilionul asta deoarece il am intr-o zona mai grea d.p.d.v. al curentilor de aer folosesc o iernare mai smechera.

Priviti i8maginea si fac cinste  : sampanie: si multa  :beer:, celui care va observa ce am facut...
Inchis urdinisele si l-ai pitit dupa hangar :wink:

justy

Citat din: bio din Ianuarie 17, 2013, 07:51:08 PM
..vara este f. bine ca oferiti umbra in loc de arsita soarelui.

..sa fie o varianta constructiva care sa va permita si o stringere rapida a "prelatei" respective cind vine vremea deplasarilor, si va fi un lucru ff bun.

pai da, trebuie sa aiba cam 60 mp. o sa vad si cat cantareste, ca nu am idee....

roi_ag

Citat din: justy din Ianuarie 17, 2013, 07:11:14 PM
Eu ma gandesc ca la camion sa fac pentru a nu se supraincalzi interiorul o "prelata" din plasa aceea verde care se foloseste pentru umbrire. As vrea sa fac aceasta prelata ca sa acopere camionul, cabina si sa iasa si in lateral cam 1 - 1.5 m
Izoleaza-i interiorul cu polistiren te costa mai putin si nu mai hamalesti la fiecare mutare.
Te asigur ca vara cand intri in el ti-e frig :nod: :nod: