Adrian Flavius

Creat de flavius, Iulie 27, 2010, 09:02:57 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Hai sa-mi adun aici cam toate detaliile de pana acum:

1. Ideea de stuparit era undeva in sistemul meu neuronal cam de cand eram mic si vedeam cutiile (multe din ele deja goale, din pacate) ale bunicului patern...cum el a decedat cand eu eram mic (9 ani) si stupii s-au dus, nu am mai avut tangenta cu albinele de pe atunci, da' piticu' de pe neuron a ramas acolo...acum 2 ani am inceput sa fac sapaturi si sa incep ceva demersuri, da' pana anul asta nu s-a concretizat nimic, din varii motive...

2. Am gasit un stupar bun, cu experienta de vreo 25 de ani, care ma poate ajuta...

3. Mi-am facut primii stupi, Dadant pe 12 rame, dupa schita dlui Romikele - detalii aici: http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2773.msg49431#new

4. Astazi am facut ucenicie printre nucleele dlui Teo, si am pus cate 5 rame cu albina destul de multa, plus puiet/oua/larva destula pe toate 5, precum si ceva miere capacita prin partile de sus ale ramelor...am adaugat cate un hranitor vertical cu ceva apiinvert in el, care actioneaza si pe post de diafragma...

5. Vineri seara urmeaza sa le fac transportul, cu masina personala, 3 pe portbagajul de capota si 1 in portbagajul masinii - intrebare: ultimul se poate sufoca intr-o ora?

Acum urmeaza intrebarile:
1. Cat apiinvert sa le dau pana in septembrie, ce cantitate si la cat timp?
2. Pozitia stupilor va fi intr-o livada, cu expunerea urdinisurilor spre S-E; la ce distanta de sol sa fac suportii pentru ei? 25-30 cm e destul?
3. Apa vor avea in 2 hardaie curate, in care o sa pun niste plutitoare, ceva (probabil resturi de la tamplarie...); la cat timp trebuie schimbata? alte animale nu vor avea acces la aceste hardaie...
4. Distanta, in linie dreapta, de poiata gainilor va fi cam de 25-30 m... e prea putin?
5. De la anul voi popula din nou cocinile porcilor, si ele sunt tot cam asa, la 25-30 m in linie dreapta, pot afecata cu ceva albinele?
6. Iarna pe la noi bat niste crivate destul de serioase...locatia presupune un pic de adapost, dar nu foarte mult? trebuie sa fac vreo pregatire speciala de iernat? Ajuta daca pun niste parazapezi in fara stupilor?

Daca imi mai vin si alte intrebari, o sa le pun tot aici...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

#1
Inca o intrebare:
7. La transport, tinand cont ca nu sunt decat 5 rame pe fiecare cutie, cum fac sa nu zdrobesc albina prea multa? Nu am rame la dispozitie sa le completez pana la plin, o sa le fac abia in w/e urmator... :sad:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

crisbee

poti sa fixezi ultima rama cu doua cuiute, eu asa am facut si nu au fost probleme

flavius

ok, s-a notat...o bat direct in faltz, nu?  :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Mai bine niste holsuruburi subtiri. Nu stresezi albina batand cu cicanul si nici nu poate crapa scandura.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

ioanardelean55


  Cred ca mai stresat e stuparu pina baga holsurubu 1 cm in peretele lazi ,CUI de 4 cm sa fie cit mai subtire ( cele cu care se incheie ramele ) un ciocan nu prea mare si precizie , cu doua lovituri de ciocan s-a rezolvat problema .ATENTIE , nu e bine sa bati cuiul in falt  rezistenta la balans e mica mai ales cind rama marginasa are multa miere , se bate cuiul 2-5 cm de la falt in jos ,nu e importanta pozitia acestuia ,important e sa fie bine strinse ramele intre ele in momentul cind se bate cuiul ,iar cuiu sa fie bine prins in peretele lazi altfel apare riscul de a ceda  in timpul transportului . SUCCES  :hi: :hi:

antiopa din ardeal

 Cred ca raspunsul meu vine putin cam tarziu tinand cont ca in aceasta seara o sa faci transportul cel putin pentru o parte din intrebari.
Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme pentru stupul din portbagaj, nu are cum sa se sufoce.
Eu as face suportii la cel putin 50 cm inaltime, de fapt stupii mei au suporturile la aceasta inaltime.
Gainile si porcii nu deranjeaza albinele si nici albinele nu deranjeaza gainile si porcii.
Parerea mea
Daca am inteles bine familiile au fost deja mutate in noile lazi?

ioanardelean55


Flavius eu vreau sa revin cu o precizare ; stuparii mai experimentati procedeaza cum am descris eu .DAR pentru inceput cel mai bine e sa procedezi mai simplu ,adica ; sa ai putin fum dupa ultima rama sa ai diafragma iar cuiele sa le bati dupa diafragma  te scuteste de contactul direct cu albinele iar deasupra sa ai podisoare peste ramele cu albina pina bati cuiele iar daca nu pui o folie si pe urma o iei  ,albinele nu vor avea nicio reactie cind bati cuiele , e simplu si usor fara urmari neplacute ..

flavius

totul a mers de minune...holtzsurub direct in peretele cutiei, la 3-4 cm de faltz...3 stupi sus, unul inauntru, timp total de transport cam 1,5 ore, totul ok...

vineri lucrurile nu au mai mers chiar ok, in sensul ca dorind sa fac inca 30-40 de rame, am inceput debitarea materialului lemnos la grosime/latime, am facut cam 60 de laterale (30 de rame)m apoi am inceput debitarea pentru leaturile superioare...nu am terminat-o, pentru ca degetele mainii stangi au ajuns sa testeze dintii lamei circularului...indexul si mijlociul...nu foarte grav, dar destul pentru a ajunge la urgenta, pentru cusaturi/bandaj/tratament, etc...asa ca 3-4 saptamani sunt scos din circuit...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

de nevoie s-au cumparat niste rame din comert, pe care le-am asamblat la 3 maini cu sotia, pe urma le-am insarmat/montat faguri artificiali pe ele, am imbracat-o pe sotie in mod corespunzator, i-am pus masca si am demarat procesul de umblat la albine...familii ff puternice, albina multa, puiet capacit si larvar de aproape nu mai avea unde sa oua matca, dar fara prea multa miere, asa ca s-au pus cate 2-3 rame cu FA, plus hranitor cu 2.5-3 kg de apiinvert la fiecare stup...pana saptamana viitoare cam asa raman, sa-mi mai dreg degetele si pe urma mai umblu la ei...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

imi cer scuze ca scriu mai putin, da' merge mai greu cu o singura mana...tinand cont ca pe cele 2 degete am atela gipsata...plus cusaturile...sfat: nu conteaza experienta din urma, nici atentia (eram  cu ochii pe lama cand s-a intamplat...), accidente se pot intampla oricand...2 masuri de siguranta sunt mai bune ca una...bine ca u a fost mai rau, sincer...multumesc Alui de Sus pentru asta...zic sarut-mana si Doamne-ajuta...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

sfantul spiridon

acum 10 zile, manevrand o rama a carei sarma era iesita, am simtit o impunsatura usoara in deget....nu am bagat de seama...acum 3 zile degetul stransese puroi aproape cat un banut de 10 bani....ma duc la un doctor pe care il cunosc, imi face incizie si imi scoate "murdarul ban"...ii spun cum si ce si ma sfatuieste sa renunt(in gluma)......niciodata, i-am raspuns(serios vorbind)
dupa trei zile de cefaclor si alte zile de alte "alea', astazi la schimbarea pansamentului inca a mai iesit din rana cate ceva...sper sa fie bine desi doctorul m-a atentionat ca daca nu inceteaza sa ma prezit la o alta "sedinta"...off, frica asta de halate albe...
cam astea...frati de deshte...numai bine!
daca mi-as ruga sotia sa deschida capacul unui stup, cred ca as face-o numai beat.. :rotfl:..si nu am mai baut o bere din 1998
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

marti ajung la stupi si o prepar daca imi dai reteta
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

stefanescu

Ati scapat de bursita?. Nu cred. Ati scapat de infectie cu propolis. De bursita se scapa numai cu zeama de bisturiu. O stiu pe propria mea piele. eu am avut noroc ca nu s-a infectat.
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)