De cand se pun colectoarele?

Creat de dragos2006, Aprilie 03, 2007, 12:42:17 AM

« precedentul - următorul »

valter

sa intrebat cineva de ce facem colectarea de polen.
Nu neaparat banul poate fi obiectivul principal.
Polenul poate fi colectat pentru a infrana roirea, deasemenea pentru a nu bloca excesiv cuibul in cules abundent de polen(rapita, amorfa, facelia), pentru a crea rezerve de polen pentru perioade in care acesta este deficitar...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Citat din: valter din Decembrie 28, 2011, 08:14:00 AM
sa intrebat cineva de ce facem colectarea de polen.
Nu neaparat banul poate fi obiectivul principal.
Polenul poate fi colectat pentru a infrana roirea, deasemenea pentru a nu bloca excesiv cuibul in cules abundent de polen(rapita, amorfa, facelia), pentru a crea rezerve de polen pentru perioade in care acesta este deficitar...
Eu ridic ramele cu polen{pastura} primavara din stupii puternici si pun ram gol la ouat.
Ramele cu polen si miere sunt folosite la formarea roilor
Rezultatul e acelasi PREVENIREA ROITULUI
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

valter

Dar daca ai la ''lucru'' 500 de familii...m-ai poti vorbi la fel?
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

filip

Citat din: valter din Decembrie 28, 2011, 12:24:35 PM
Dar daca ai la ''lucru'' 500 de familii...m-ai poti vorbi la fel?
Valter,
500 fam nu pot fi tinute pe aceiasi vatra,nu e suficient polen pentru ele si colectoare.
Exact timpul pierdut cu ridicarea zilnica a polenului,eu il petrec prin analizarea cuiburilor.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Intrebarea totusi ramane... Daca ai in lucru 500 de stupi, impartiti pe 7-10 vetre, ai timp sa iei la mana fiecare cuib?
Cu fiecare colector de polen nu pierzi mai mult de 2-3 minute zilnic, deci din punct de vedere al economiei de timp si al volumului de munca este net superior metodei aratate de Filip.

Si asta vorbind strict despre prevenirea roitului, deblocarea cuiburilor, asigurarea unui spatiu mai mare de ouat... insa daca vorbim si despre obtinerea de polen pentru administrare in perioade sarace in asa ceva, sau pentru vanzare, atunci colectorul isi dovedeste clar suprematia!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Primavara trebuie sa asiguri spatiu matcii pentru ouat.
E obligatoriu sa verifici cuiburile saptamanal.
Am mai descris cum fac eu.
Salt surplusurile de miere si polen in magazii formate peste cuiburi.Intre ele folie cu fanta de trecere.
Astfel asigur 8-9 rame de puiet.
Daca timpul se raceste pastura si mierea pot ramane neacoperite de albine in mag.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

bucovineanu

Acum vreo2 ani am aplicat si eu metoda cu folie  cu fanta peste cuib la 3 familii, cele mai bune din stupina. Am ridicat ramele cu miere acoperite cu albine in magazie peste folie. Au urmat cateva zile mai reci. Nu am mai controlat respectivele familii vreo 3 saptamani, fiind ocupat cu punerea celorlalte magazii.  Albinele s-au intors in cuib, nu au mai urcat in magazie si la control le-am gasit pline de botci, unele cu regine vii.

albinasebes

cum se pastreaza cel mai bine polenul? uscat, la congelator sau in miere?
doresc sa colectez pt a putea ajuta in primavara familiile de albine.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

romikele

Cel mai bine se amesteca polenul proaspat cu miere.

stefan1

  Cel mai bine sa fie amestecat bine cu miere semizaharisita (crema), ca atunci polenul nu se alege de miere si ramane uniform repartizat in masa ei. Deasupra se mai pune un strat de miere. Si pastrarea la temperaturi scazute reduce diferite procese de degradare.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Adrian Roman


cipik

De sambata am montat colectoare la doi stupi, doua modele diferite de colectoare, cu placile active in repaos pt a se invata albina cu noua '' constructie '' si de azi am activat placile dar ele zboara deasupra colectorului si nu prea vor sa intre. Sa fie oare o problema?
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

crisian-nicolae


cipik

Am doua modele de colectoare, asa ca au de unde alege, dar nu le place niciun model. Maine nu pozitionez placile active pt cules sa se mai obisnuiasca cu prezenta lor si poimaine le activez.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

bismark

    Este adevarat ca polenul de la pomii fructiferi este superior celorlalte feluri de polen, dar daca vremea este cum a fost in acest an este bine ca acest polen sa fie lasat pentru dezvoltare,deci nu se pun colectoarele cind timpul nu este prielnic.Polenul de la pomii fructiferi amestecat cu miere de salcim este cel mai benefic pentru albine si apicultor. Toate artificiiile gasite in comert pentru dezvoltare nu sint decit o cheltuiala  inutila pentru albine.Polenul colectat pe sorturi poate fi folosit in miere de salcim si pentru anumite boli.Eu nu folosesc nici sirop, nici dulcofruct sau alte produse comerciale si pot spune ca dea-lungul activitatii apicole produsele cele mai bune pentru albine si pentru mine au fost produsele lor,ce recomand si celor care vor sa inteleaga ca orice produs artificial produce efecte secundare greu de stapinit.Albina s-a dezvoltat natural si trebuie sa continue tot asa.Cu mult respect.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/