Contabilitate in partida simpla.

Creat de bucovineanu, Februarie 06, 2012, 10:15:15 PM

« precedentul - următorul »

un_escu

   Evidenta contabila la PFA ,este reglementata prin ORDINULnr.1040/2004 din 8 iulie 2004pt aprobarea normelor metodologice privind organizarea si conducerea evidentei contabile in partida simpla de catre persoana fizice care au calitatea de de contribuabil in conformitate cu prevederile legii nr.571/2003 privind codul fiscal.
   Declaratia 220 termen depunere 31 ianuarie anul fiscal.
   Declaratia 392 a sau b termen depunere 25 februarie a.c.
   Declaratia 200 termen depunere 25 mai a. c.
   Asa stau lucrurile la o prima citire a regulilor ANAF, dar in realitate D 22o se depune in termen de 30 zile de la infiintarea PFA si31 ianuarie a anului fiscal impteuna cu declaratia 200 musai.D 392 a sau b se depune indiferent daca ai avut activitate sau nu .<cifra de afaceri zero>.
   Pt mai multe lamuriri va recomand   www.pfa.whd.ro
   Cand am inceput activitatea de impunere la real ,acum 3 ani,un angajat la finante mi-a dat urmatorul sfat.DOCUMENTEAZATE DIN LEGISLATIA  IN VIGOARE SI NU TE CREDE IN SFATURILE VERBALE DATE LA GHISEU SAU PE HOLURI.AU VALOARE ZERO.

dumstan

Salut, as dori sa stiu si eu daca cum se plateste acest 5,5%.
Se calculeaza din venitul brut (ma scuzati dc gresesc, acesta e totalul mierii vandute cu factura?) sau din cel net (acesta e profitul dupa ce scazi cheltuielile?)


Multumesc frumos[ pentru orice contributie!!!!

Kov iulian

Citat din: dumstan din Octombrie 22, 2012, 10:53:05 PM
Salut, as dori sa stiu si eu daca cum se plateste acest 5,5%.
Se calculeaza din venitul brut (ma scuzati dc gresesc, acesta e totalul mierii vandute cu factura?) sau din cel net (acesta e profitul dupa ce scazi cheltuielile?)


Multumesc frumos[ pentru orice contributie!!!!


Eu am inteles ca cei  5,5 %  se calculeaza avand ca etalon salariul minim pe economie si nu venitul sau profitul realizat .
Si asta pe baza unei legi adoptate in luna iulie 2011 .

dumstan

Imi puteti da mai multe detalii? Cum se calculeaza? Se aduna 12 salarii minime si apoi se socoteste din suma CASS 5.5%?

dumitru alin

buna seara!
aveti idee daca eu ca pfa pot taia factura cu chitanta unei persoane fizice sau trebuie sa am casa de marcat si sa atasez bonul de casa la factura pt a vinde unei persoane fizice?

dorindafi

Citat din: dumitru alin din Noiembrie 13, 2012, 06:19:19 PM
buna seara!
aveti idee daca eu ca pfa pot taia factura cu chitanta unei persoane fizice sau trebuie sa am casa de marcat si sa atasez bonul de casa la factura pt a vinde unei persoane fizice?
da se poate [ chitantza shi factura ] pe care le inregistrezi in registrul de incasari shi platzi
ai nevoie de casa de marcat numai daca faci vanzare cu amanuntul , adica in pietze ori locuri amenajate asemanatoare  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

dumitru alin

m-am contrazis cu cineva ca pt a vinde unei persoane fizice se poate face numai prin banca si in baza ordinului de plata se poate taia factura
va multumesc!

jenica67

        Daca te duci ca pesoana fizica la Metro, sau Selgros, nu primesti factura, ia intreaba prietenul ??
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Nu e obligatorie eliberarea de facturi catre persoane fizice, dar nu imposibila.
Daca e nevoie, se poate elibera factura cu chitanta.

dorindafi

   dumitre , factura este obligatorie atunci cand ai nevoie sa justifici ca ai avut venituri in rest sa ai miere pt vanzare ca nu are nimeni treaba cu tine
shi inca un lucru - cu cat ai pretzul mai mic in factura cu atat mai bine pt buzunarul tau  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

Donbazil

Sal'tare!
Este un punct de vedere.....
Practic daca in proiect ai prevazut x venituri din vanzare de miere si tu n-ai ce vinde ca....n-ai, avand in vedere ca din proiect rezulta ca anual trebuie sa ai o crestere cu y kg de miere, sa vezi c-ai sa tai factura si chitanta pentru bani pe care nu i-ai incasat,  numai sa iasa bine la calcule ca  la hartii te prinde si te executa.....Pai d-aia trebuie citit si facut exact cum s-a semnat contractul....
Aici sunt dezavantajati unii care au crezut ca daca un consultant le face dosarul ei nu mai au treaba....Ba au si inca multa.....
Mai spuneau unii ca treci   venituri 0..... Astai ciuciu ca tu ti-ai prevazut dezvoltare deci trebuie sa rezulte cu +......
Asa-i ca nu-i chear simplu?.....
Dar nici imposibil.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget :thanks:

LUCIAN_DANILA

Citat din: dorindafi din Noiembrie 13, 2012, 06:27:26 PM
Citat din: dumitru alin din Noiembrie 13, 2012, 06:19:19 PM
buna seara!
aveti idee daca eu ca pfa pot taia factura cu chitanta unei persoane fizice sau trebuie sa am casa de marcat si sa atasez bonul de casa la factura pt a vinde unei persoane fizice?
da se poate [ chitantza shi factura ] pe care le inregistrezi in registrul de incasari shi platzi
ai nevoie de casa de marcat numai daca faci vanzare cu amanuntul , adica in pietze ori locuri amenajate asemanatoare  :hi:
Asi dori o forma legala la afirmatia aceasta daca se poate "cfmOG 28 1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscal la
Art. 1
(1) Agenţii economici care efectuează livrări de bunuri cu amănuntul, precum şi prestări de servicii direct către populaţie sunt obligaţi să utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
si Art. 2
Se exceptează de la prevederile art. 1 alin. (1):
a) comerţul ocazional cu produse agricole autohtone efectuat de către producătorii agricoli individuali deţinători de autorizaţie în pieţe, târguri, oboare sau în alte locuri publice autorizate, livrările de bunuri....
Deci daca vand in piete targuri sau oboare sunt exceptat ca producator individual adica persoana fizica daca esti PFA nu esti exceptat
M-am lovit si eu de acasta problema la ultimul control de la Garda Financiara ( sa-i tie Dumnezeu sanatosi:)). M-am lovit si eu de acasta problema la ultimul control de la Garda Financiara ( sa-i tie Dumnezeu sanatosi:)). Am primit amenda pentru ca am facturat si emis chitanta catre o persoana fizica. Motivul: Casa de marcat. Catre persoane fizice se factureaza si se scoate chitanta fiscala din casa de marcat. Acum, se poate ca la dvs sa fie altfel interpretata legea, eu v-am spus ce am patit. Studiati problema si vedeti daca aveti sau nu obligatia sa folositi casa de marcaj.
Bafta multa si spor la treaba!

dorindafi

lucian spune = ,,Am primit amenda pentru ca am facturat si emis chitanta catre o persoana fizica.''

cum graeshte Donbazil am facut eu pt a primii finantzarea pt anul 4/5
am taiat factura fara sa incasez un shfant pt persoana fizica shi daca sapardul a zis ca ok banuesc ca shi fiscul va zice la fel  :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

costoiuaurel

Conform art. 1. din OUG nr. 28/1999 privind obligatia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale operatorii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul, precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale.
Acesti operatorii economici au obligatia sa emita bonuri fiscale cu aparate de marcat electronice fiscale si sa le predea clientilor. La solicitarea clientilor, utilizatorii vor elibera acestora si factura fiscala.
In cazul persoanelor juridice se poate emite chitanta.

costoiuaurel

Conform prevederilor O.G.nr.47 / 2007 o societate comerciala care comercializeaza bunuri in regim en-gross catre persoane juridice si fizice , pentru decontarile in numerar are obligatia sa emita persoanelor juridice factura si chitanta iar persoanelor fizice factura si bon fiscal ?

Potrivit prevederilor art.4 lit. c ) si d ) Cap. I din O.G.nr.99 / 2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata , republicata , urmatorii termini se definesc astfel :

- comert cu ridicata/de gros - activitatea desfăşurată de comercianţii care cumpără produse în cantităţi mari în scopul revânzării acestora în cantităţi mai mici altor comercianţi sau utilizatori profesionali şi colectivi;

- comerţ cu amănuntul/de detail - activitatea desfăşurată de comercianţii care vând produse, de regulă, direct consumatorilor pentru uzul personal al acestora;

Totodata , in conformitate cu prevederile art. 73 pct. 22 Cap. VII din acelasi act normativ exercitarea de activităţi de comerţ cu ridicata şi comerţ cu amănuntul în aceeaşi structură de vânzare, respectiv suprafaţă de vânzare, constituie contraventie , daca nu a fost savarsita in astfel de conditii incat , potrivit legii penale sa constituie infractiune , si se sanctioneaza cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei şi cu interzicerea uneia dintre cele două activităţi .

Asa cum este stipulat la art. 1 alin. ( 1 ) din O.U.G.nr. 28 / 1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale , republicata,cu modificarile si completarile ulterioare , agentii economici care efectueaza livrari de bunuri cu amanuntul , precum si prestari de servicii direct catre populatie sunt obligati sa utilizeze aparate de marcat electronice fiscale .

Conform prevederilor art. 1 alin. ( 1 ) din Normele metodologice pentru aplicarea O.U.G.nr.28 / 1999 aprobate prin H.G.nr. 479 / 2003 republicata, prin agenţi economici se înţelege persoanele fizice şi juridice, asociaţiile familiale, precum şi orice alte entităţi care efectuează cu plată, pe teritoriul României, inclusiv în punctele de control pentru trecerea frontierei de stat, livrări de bunuri cu amănuntul şi/sau prestări de servicii direct către populaţie, cu excepţia instituţiilor publice.

Facem precizarea ca exceptiile de la obligativitatea utilizarii aparatelor de marcat sunt prevazute la art.2 din O.U.G.nr.28 / 1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale , republicata,cu modificarile si completarile ulterioare.

In temeiul art. 1 alin. ( 2 ) din norme agenţii economici care nu intră sub incidenţa ordonanţei de urgenţă pot opta pentru utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale, în condiţiile legii.

Potrivit prevederilor art.2 din norme utilizatorii au obligaţia să elibereze clienţilor bonuri fiscale pentru toate bunurile livrate cu amănuntul şi/sau serviciile prestate şi, la solicitarea acestora, le vor elibera şi factură fiscală, în condiţiile prevăzute de Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare.

Avand in vedere prevederile legale mai sus mentionate rezulta urmatoarele :


comertul cu ridicata / de gros si comertul cu amanuntul / de detail constituie activitati care se exercita in structuri de vanzare distincte pentru care se organizeaza gestiuni separate si implicit , pentru care evidenta contabila se efectueaza separat ;


pentru comertul cu amanuntul este obligatorie utilizarea aparatelor de marcat electronice fiscale , caz in care pentru fiecare livrare de bunuri catre populatie se emite bon fiscal, iar la solicitarea clientilor se elibereaza factura ;


pentru livrarile de bunuri cu ridicata / de gros , care nu intra sub incidenta O.U.G.nr.28 / 1999, se elibereaza clientilor factura si pentru incasarea numerar a contravalorii acestora se elibereaza chitanta .In cazul in care se opteaza pentru utilizarea casei de marcat si pentru activitatea de comert cu ridicata / de gros atunci se elibereaza clientilor factura si bon fiscal .