inversarea locului de amplasare

Creat de dragos2006, Februarie 25, 2009, 11:21:54 PM

« precedentul - următorul »

D006

Eu  practic  aceasta  metoda pt  a imputernici  familiile  mai  slabe si a  combate  roirea.Saptamina  trecuta am  gasit o  familie ff mica si am inversato  cu  alta  familie(f puternica),dar  surpriza  a  aparut:toate  albinele  s-au  intors la  vechea locatie ,asa  ca  acum  familia  slaba  a  ajuns  puternica iar  f.mare  a  ajuns  fff..mica.(am  unificato  cu  alta  familie  care  avea  matca  mai rea).De ce  acest  procedeu  i-mi  iese  bine  vara?
De  ce s-a  produs  esecul in  aceasta  perioda?

stefan1

Normal, stupul mare, mutat, isi reface in cateva zile culegatoarele, daca dispune de suficient de mult puiet matur. Pericolul din aceasta perioada, cand noptile sunt inca reci, ar fi ca puietul stupului mare sa raceasca, pentru ca a pierdut toate culegatoarele. Ca sa se evite asta, a doua zi dupa mutare, s-ar putea scoate o rama cu puiet tanar din stupul care s-a depopulat, se va scutura de albine si se va da celui care s-a populat.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

Citat din: stefan1Normal, stupul mare, mutat, isi reface in cateva zile culegatoarele, daca dispune de suficient de mult puiet matur. Pericolul din aceasta perioada, cand noptile sunt inca reci, ar fi ca puietul stupului mare sa raceasca, pentru ca a pierdut toate culegatoarele. Ca sa se evite asta, a doua zi dupa mutare, s-ar putea scoate o rama cu puiet tanar din stupul care s-a depopulat, se va scutura de albine si se va da celui care s-a populat.
Poate  nu  m-am  exprimat  corect,familia  puternica  pe  care  am  mutato  in  locul  familiei  slabe  a ramas cu  o  mina de  albine . De ce?

PricopArthur

Citat din: abeja
Citat din: stefan1Normal, stupul mare, mutat, isi reface in cateva zile culegatoarele, daca dispune de suficient de mult puiet matur. Pericolul din aceasta perioada, cand noptile sunt inca reci, ar fi ca puietul stupului mare sa raceasca, pentru ca a pierdut toate culegatoarele. Ca sa se evite asta, a doua zi dupa mutare, s-ar putea scoate o rama cu puiet tanar din stupul care s-a depopulat, se va scutura de albine si se va da celui care s-a populat.
Poate  nu  m-am  exprimat  corect,familia  puternica  pe  care  am  mutato  in  locul  familiei  slabe  a ramas cu  o  mina de  albine . De ce?
Ati facut mutarea acum?
Miere multă şi inimă curată!

D006

PT  prima data  in  viata  mea am facuto in  aceasta  perioda si  nu  mi-a  reusit,binenteles  ca  nu  o  sa se mai  repete.

D006

- inversarea stupilor se face cand stupul puternic a ajuns la un surplus de albina si cand albina tanara acopera bine puietul;
- schimbarea pozitiei se face dupa ora 15 sau 16 pt a prelua numai albina care se intoarce dupa acea ora (schimband pozitia dimineata toata albina culegatoare va trece in noul stup);
- daca se observa o depopulare masiva se poate inversa locatia de cateva ori pana se echilibreaza;
- atentie: daca nu este cules suficient poti avea surpriza sa-ti omoare matcile.

D006

Citat din: cristi x- inversarea stupilor se face cand stupul puternic a ajuns la un surplus de albina si cand albina tanara acopera bine puietul;
- schimbarea pozitiei se face dupa ora 15 sau 16 pt a prelua numai albina care se intoarce dupa acea ora (schimband pozitia dimineata toata albina culegatoare va trece in noul stup);
- daca se observa o depopulare masiva se poate inversa locatia de cateva ori pana se echilibreaza;
- atentie: daca nu este cules suficient poti avea surpriza sa-ti omoare matcile.
Eu  am  indeplinit  tote  conditiile  zise  de  tine mai  putin inversarea  de  mai  multe  ori din  cauza  distantei  si  a  serviciului.Totusi  cred  ca anotimpul  nu  ar  fi  propice  pt  inversare. Tu  ce  zici?

bucovineanu

Daca se face inversarea acum este normal ca stupul puternic sa se depopuleze. Acum in stupi majoritatea albinelor sunt batrane si se vor intoarce la locatia pe care o cunosc si unde sunt obisnuite sa zboare. In stup raman albinele tinere care acum sunt in numar foarte mic. Pentru a avea succes inversarea se face atunci cand unul din stupi este foarte puternic,  iar celalalt este slab si se intareste preluand albina culegatoare din stupul puternic care astfel nu va intra in friguri.

D006

Citat din: bucovineanuDaca se face inversarea acum este normal ca stupul puternic sa se depopuleze. Acum in stupi majoritatea albinelor sunt batrane si se vor intoarce la locatia pe care o cunosc si unde sunt obisnuite sa zboare. In stup raman albinele tinere care acum sunt in numar foarte mic. Pentru a avea succes inversarea se face atunci cand unul din stupi este foarte puternic,  iar celalalt este slab si se intareste preluand albina culegatoare din stupul puternic care astfel nu va intra in friguri.
Da  raspuns  corect.Cu  atita  exp nu  m-am  gindit  ca  majoritatea  albinelor  sint  batrine.Acest  procedeu il  practic  vara  cu  o  mare  reusita,  e  clar  ffff..multe  albine  tinere.Multumesc si  se  vede  ca  prin  acest  forum  se  fac  schimburi  de  idei si  remedieria  greselelor.

PricopArthur

Metoda inversarii e rapida si eficienta. Ati fi putut avea acelas rezultat dezastruos si daca ati fi facut-o in toamna, dupa incetarea pontei matcii.
Miere multă şi inimă curată!