Pot muta albinele oua din celule normale in botci?

Creat de bucovineanu, Noiembrie 08, 2008, 02:11:49 PM

« precedentul - următorul »

filip

Aceasta observatie vine in sprijinul ideii ca albinele "fura" un ou de la stupii vecini pentru asi rezolva problema aparuta. Acolo unde am citit prima oara despre acest posibil comportament, se vorbea despre acesta ca despre o dovada de inceput de inteligenta.
Tot acolo am citit, ca o alta posibila explicatie, faptul ca una din albine ar fi ouat un ou fecundat.
Varianta cu albina si oul fecundat cade.Trantori nu se imperechiaza cu matca in stup.Desi am auzit  si varianta asta.O MATCA TANARA  din punct de vedere meteorologic timpul nu-i permitea si totusi sa imperechiat.Sunt multe intamplari si datorita lor APICULTURA e frumoasa.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

D006

Aveti perfecta dreptate. Albina romaneasca nu fura oua. Dar ROMANUL fura de rupe. De mic este invatat "Catelus cu parul cret, Fura rata din cotet. Ce sa mai spun de balada Miorita! :nono:

gudas valentin

Citat din: uta-burceaAveti perfecta dreptate. Albina romaneasca nu fura oua. Dar ROMANUL fura de rupe. De mic este invatat "Catelus cu parul cret, Fura rata din cotet. Ce sa mai spun de balada Miorita! :nono:
Si vin si eu cu o complectare "Apa trece si pietrele raman" :rotfl:  :rotfl:  :rotfl:
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

D006


alex_sa

la un control intrun stup am gasit fara matca stupul si fara puiet dupa 4-zile am gasit un in ceput de botca cu larva si laptisor in iea ,Deunde a aparut oul ?

gudas valentin

Citat din: alex_sala un control intrun stup am gasit fara matca stupul si fara puiet dupa 4-zile am gasit un in ceput de botca cu larva si laptisor in iea ,Deunde a aparut oul ?
De la albina,se poate sa fie besmetic,matca epuizata,veti vedea ce iese din ou ca larvele seamana.Dac nu mai apar oua luati masuri,e pacat de fam in perioada asta.
                   Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

alex_sa

masuri am luat  leam inpreunat nu sint besmetice  dar nu imi explic cum a aparut botca

tedy2007

interesant....... dar am in decursul anilor de cand stuparesc am avut 2 fam care au ramas fara matca la imperechere(fara puiet,deloc) si in criza de timp nu am putut sa le dau botci sau matca dar spre surprinderea mea sa vad peste ceva timp cate un ou intr-o botca,au iesit matci frumoase.mentionez ca asta era ina ani diferiti.  dar totusi de unde oua?????
:uimit:

stefan1

Citat din: tedy2007interesant....... dar am in decursul anilor de cand stuparesc am avut 2 fam care au ramas fara matca la imperechere(fara puiet,deloc) si in criza de timp nu am putut sa le dau botci sau matca dar spre surprinderea mea sa vad peste ceva timp cate un ou intr-o botca,au iesit matci frumoase.mentionez ca asta era ina ani diferiti.  dar totusi de unde oua?????
:uimit:
Bun venit , Tedy, intre stuparii forumisti!
Eu nu am intalnit asa ceva, dar de la tata stiu ca el a avut asemenea situatii. Cea mai plauzibila explicatie ar fi ca albinele au furat un ou din alt stup. Este insa un lucru fascinant. Ar fi o actiune constienta, neinstinctuala, ce presune o gandire complexa , niste riscuri foarte mari, totul pentru salvarea familiei!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

D006

De la albine sau poate nici nai larva numai laotisor si sant linistite pt. ca au botca indiferent cum este buna sau rea.

bucovineanu

Citat din: alex_sala un control intrun stup am gasit fara matca stupul si fara puiet dupa 4-zile am gasit un in ceput de botca cu larva si laptisor in iea ,Deunde a aparut oul ?
Existau mai multe variante:
- sa fi avut o regina epuizata care a depus totusi un ou si albinele sa fi transformat celula respectiva in botca.
-sa nu fi existat regina, iar in botca sa fi fost numai laptisor.
-daca nu a fost  besmetic din toamna, la aceasta data albinele nu depun oua asa ca nu era din ou de albina.
- deasemenea nu cred ca mai ales acum cand inca nu am iesit din iarna, sa fi "furat" un ou din alt stup.
Mai plauzibila ar fi prima varianta.

gudas valentin

Citat din: bucovineanu
Citat din: alex_sala un control intrun stup am gasit fara matca stupul si fara puiet dupa 4-zile am gasit un in ceput de botca cu larva si laptisor in iea ,Deunde a aparut oul ?
Existau mai multe variante:
- sa fi avut o regina epuizata care a depus totusi un ou si reginele sa fi transformat celula respectiva in botca.
-sa nu fi existat regina, iar in botca sa fi fost numai laptisor.
-daca nu a fost  besmetic din toamna, la aceasta data albinele nu depun oua asa ca nu era din ou de albina.
- deasemenea nu cred ca mai ales acum cand inca nu am iesit din iarna, sa fi "furat" un ou din alt stup.
Mai plauzibila ar fi prima varianta.
Nu vreau sa va contrazic ,dar anul trecut in timpul asta am avut un rand de trantori elozionati,stupul nu a fost bezmetic din toamna va asigur.Totusi dac a fost doar un ou,a fost oul de salvare,aveti dreptate.
                   Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

alex_sa

sava lamuresc maibine  dupacum am precizat nuera numai laptisor  era larva devreo 6-zile parerea mea sau aproape 6
De besmetic nu afost besmetic din toamna asta chiar pot spune sigur
amavut zile larind cind zburau  au avut timp si de furat timpul le permitea Daca este posibil asa ceva

gudas valentin

Citat din: alex_sasava lamuresc maibine  dupacum am precizat nuera numai laptisor  era larva devreo 6-zile parerea mea sau aproape 6
De besmetic nu afost besmetic din toamna asta chiar pot spune sigur
amavut zile larind cind zburau  au avut timp si de furat timpul le permitea Daca este posibil asa ceva
Nu prea cred sa aiba sanse sa fure pt ca sunt in semighem si e greu sa credem ca poate ajunge o straina la centru unde ponteaza matca dar... :roll:
              Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011

florin_apis

Sa fure albinele oua din alt stup?
Ori cat de mult am iubi albinele,totusi eu nu cred ca sant atat de inteligente, dar daca ar fi, ar fi mult mai greu sa lucram cu ele.