sirop in hranitor dat dupa diafragma

Creat de Dan Pașca, Martie 19, 2014, 10:14:10 AM

« precedentul - următorul »

Dan Pașca

Buna.Sambata 15 martie am administrat cate 500g sirop in hranitor.fiind vremea foarte calda nu le-am introdus in cuib.Ieri am verificat si nu au tras aproape deloc.si afara erau 20 grade.aduceau polen intr-o veselie si de sirop nu se atingeau.Sa incerc in cuib.oare la vremea asta?
Mersi..

dodo79


TDI

Dacă eşti în Ardeal, Banat şi natura e înainte poţi folosi o folie pusă de deasupra cuibului până pe fundul stupului. Într-una din părţi laşi 2-5 cm neacoperiţi, imediat după pui hrănitorul, după hrânitor pui diafrgma. La mine in Moldova operaţiunea asta mai întârzie 7-10 zile. P.S. Dacă după 24 ore nu a tras măcar jumătate din sirop, reduci cuibul cu o ramă, două şi eventual tragi hrănitorul lângă ultima ramă din cuib punând folia deasupra.

Dan Pașca


Dan Pașca

in alba iulia sunt.Natura e destul de avansata in o zi doua daca tine tot asa infloreste corcodusul.   Zic eu ca zahar invertit le-am dat.

Eugen B

Protofil nu ai pus in sirop? la mine au tras siropu cu protofil in 1 zi, dar hranitotul este in cuib

yulian

Citat din: Dan Stuparu din Martie 19, 2014, 10:14:10 AM
Sambata 15 martie am administrat cate 500g sirop in hranitor.
E foarte mult. Acum se da stimulare, nu...completare. Incearca cu 200-250 ml la 2-3 zile si arunca si un strop de protofil. Dupa ce le-ai dresat 2-3 zile o sa vina buluc acolo, chiar daca nu mai bagi protofil...puterea obisnuintei!
Siropul neaparat de dat seara sa eviti furtisagul!

rusu marius mircea

eu am dat sirop de zahar invertit 1;1 fara protofil inca de acum o saptamana si a fost a fost tras tot. hranitorul pus inainte de diafragma. nu am pus protofil in sirop de frica furtisagului, pentru ca protofilul raspandeste acel miros in toata stupina.
marius

Dan Pașca

de al meu nu se ating.o sa il bag in cuib .sa vad ce se intampla.aduc de afara de la salcie si ceva nectar.si poate si asta ii cauza

dodo79

Citat din: Dan Stuparu din Martie 19, 2014, 02:49:07 PM
de al meu nu se ating.o sa il bag in cuib .sa vad ce se intampla.aduc de afara de la salcie si ceva nectar.si poate si asta ii cauza
asa am patit si eu odata ptr ca nu stiam cum se inverteste zaharul.nu sa atins de el.si cum spunea yulian incearca cu max 200 grame.
sanatate

PACO

ca sa va ia siropul trebuie sa fie indeplinite doua conditii:teperatura si puterea familiei. Nu incercati sa dati acum dupa diafragma sirop la pisici si nici la cei buni daca temperatura exterioara nu va permite.

mape 48-petru manea

Dintr-o rama normala confectionati un hranitor cu inaltimea de 5-10 cm si sub el puneti fagure artificial pe care albinele il vor construi si-l lasati si iarna si vara ---in fag de dedesupt iarna veti avea rez.de miere si in acest sezon in hranitor stimulati
stimularea cu sirop se incepe cu 50-100ml sirop si in functie de cat de repede in ia mariti cantitatea ---parerea mea

Allan

Eu le-am dat vineri 400 ml dupa diafragma , cu protifil si l-au luat tot. Am o familie care nu l-a luat decat jumate, am restrans-o cu o rama.

Aurelian A.

Eu le=am dat aseara 250.300.350 ml asa cu aproximatie.....m-am uitat acum,la ce puternici hranitorul era uscat,unii mai aveau cam jumate...iar la unul am vz ca nu s-a atins deloc de el... :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga