Cum se incepe o stimulare de primavara si de cand?

Creat de horia, Martie 14, 2014, 12:10:29 AM

« precedentul - următorul »

horia


Tamu

#2
 :hi:
Depinde de vremea din zona ta.
Important e sa reusesti sa cresti familiile la dezvoltare maxima (nici mai repede nici mai tarziu) la culesurile mari specifice zonei tale (salcam, rapita, tei ce ai tu mai mult in zona).
Eu le-am dat turta proteica (miere+zahar pudra+polen crud congelat) in 15 ianuarie (aveam temperaturi de 12-14 grade ziua) si acum am pline ramele, cu care am iernat, de musca si puiet. Am fost nevoit sa mai bag cate o rama cladita. Si saptamana viitoare mai bag cate una. De stimulat la mine nu este nevoie ptr. ca aduc nectar si polen, momentan. Vremea ma ajutat f. mult in acest inceput de an.

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

Aurelian A.

"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Tamu

Mierea   de   calitate   e   scumpă!    /    Dar   mierea   scumpă   nu   e   întotdeauna   de   calitate!

gore

Stimulare nu inseamna numai turta proteica, mierea descapacita sau polenul din natura. Stimularea de primavara incepe in perioada optima care este cu 51 de zile inainte de culesul la salcam. In aceasta perioada se fac hraniri stimulente cu sirop incepand cu 150 g/fam., hranitorul se pune in cuib pentru a fi tras, o data la 3 zile cantitatea crescand treptat pana la 500 g / fam. In paralel daca nu avem deocamdata polen in natura dam si turta proteica sau polen macinat. In siropul preparat se pune protofil si Apicomplex. Rezultatele nu vor intarzia sa apara.
A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

Aurelian A.

Se poate combina apicomplexul cu protofilul in sirop? nu e nici o problema? :hi: :beer:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

orfan.george

incepi si faci stimulare cu sirop imediat cu au inflorit pomi. aste este varianta cea mai simpla pentru incepatori, pentru ca bagi doar sirop eventual poti sa pui in el niste startovit.

gore

A gresi este omeneste...totusi, a da vina pe altul este si mai omeneste."Nu-i suficient sa faci tot ce-i mai bun. Intai trebuie sa stii ce sa faci, APOI sa faci ce-i mai bun." -- W. Edwards Deming

albinasebes

Eu dau sorop cu apicomplex cu protofil in sirop si vad ca merge bine. La cum a mers anul acesta la mine in zona nu mai e nevoie de startovit, oua f bime pt perioada asta.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

Aurelian A.

Pai daca pomii sunt infloriti  au deja un cules de intretinere...stimularea ar trebui inceputa mai repede,dar si aceasta depinde de vremea de afara,daca e rece noaptea iau cam greu siropul
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

Aurelian A.

Citat din: albinasebes - luca sorin din Martie 20, 2014, 09:19:31 PM
Eu dau sorop cu apicomplex cu protofil in sirop si vad ca merge bine. La cum a mers anul acesta la mine in zona nu mai e nevoie de startovit, oua f bime pt perioada asta.
Ai inceput sa le administrezi? :hi:
"Nu sunt destept,dar cand privesc in jur prind curaj." Ion Creanga

albinasebes

Eu am dat sirop in pungi pe rame si l-au luat f bine. Azi am vazut ca a inflorit caisul si se pregateste corcodusul sa se deschida. Pe salcie e bataie mare.
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

un_escu

Dar,pana cand facem stimulare fata de un cules cat de cat puternic?

PACO

Cat timp lipseste macar un cules de intretinere trebuie stimulate.