Masina potrivita pentru apicultura

Creat de popik50, Martie 17, 2013, 11:38:25 PM

« precedentul - următorul »

dorindafi

i-a dimensiunile stupului pe care vrei sa-l foloseshti shi te vei convinge singur catzi potzi incarca in mashina dorita
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bogdan.munteanu

ok,ms...asta stiam si eu dar am zis ca poate este cineva care foloseste deja aceasta masina.stupii inca nu i am dar cred ca o sa fie dadant.(cred ca nu gresesc denumirea),,dar nu ar fi nici o problema daca o sa ii transport in duba inchisa?(seara bineinteles) multumesc

gedos4u

salutare,
am nevoie de un sfat...
daciuta cu care trag stupii da semne de oboseala si ma gandeam s-o pensionez.
as fi vrut sa iau un mercedes vito, de care sa agat o platforma - aproximativ 30 stupi.
un prieten, mecanic auto, ma sfatuieste sa iau un 4x4, volan pe dreapta si inmatriculat bulgari, pt a evita taxele.
problema e ca trebuie sa merg si la serviciu cu  aceasta masina, si daca la vito cu motor de 2,1 te mai descurci cu costul motorinei, la un motor de 2,5 cel putin cat ar avea un 4x4 nici nu iti vine sa mai treci pe langa un peco...
la vito cica ar fi piese f scumpe si slabe ca si calitate... are cineva vito?

ce parere aveti?
nu am decat 30 de stupi, sa iau un 4x4 doar pt ei si alta masina de naveta nu pare o idee prea buna...

xvader

piese scumpe sunt la toate, dar vito este ...masina finuta.
cred ca este mai potrivit un 4x4 cu motor de 2000 cmc, diesel, gen land rover freelander, cu care ai impaca si capra si varza

stefan1

Citat din: xvader din Iulie 11, 2013, 02:56:07 PM
piese scumpe sunt la toate, dar vito este ...masina finuta.
cred ca este mai potrivit un 4x4 cu motor de 2000 cmc, diesel, gen land rover freelander, cu care ai impaca si capra si varza

  Cine-i capra si cine varza?!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

gedos4u

salutare,
un plus pt bus...din vito scoti canapelele si ai loc pt roiuri, centrifuga, caturi, sau ce mai trebuie (nani).
4x4 nu prea are loc dar iti da curaj  :D
ma interesa daca are cineva vito, ce probleme sunt mai dese, ce consum are, cat costa consumabilele, chestii d-astea.

romikele

Intreaba la serviciile de ambulanta ce probleme au cu vito.
Cateva exemple:
- cad amortizoarele
- probleme la directie
- sensibile la drum accidentat
- se defecteaza calculatorul
- pica motorul sau cutia de viteze.
... si altele, multe si marunte.
Evident o mare vina o au service-urile care fac reparatii de mantuiala cu oameni paraleli cu meseria.
Normal si exploatarea masinilor e maxima.
Totusi nu cred ca merita investitia pentru apicultura, mai ales la modelele asamblate la turci.

gedos4u


xvader:
cred ca este mai potrivit un 4x4 cu motor de 2000 cmc, diesel, gen land rover freelander, cu care ai impaca si capra si varza

ce consum are land roverul asta de care spui?

xvader

de cele diesel m-am interesat si eu, de prin 2001 - 2003, cu motor de 2000 cmc, au puteri intre 115 si 150 cp, si consuma 9-10 in oras si in jur de 8 litri afara.
marea majoritate au carlig de remorcara montat, iar daca cauti gasesti si cu troliu.

vladico

Cea mai buna solutie este un camion Iveco Eurocargo Tector.
Personal am unul din 2002 si in afara de ulei, filtre, motorina si cauciucuri nimic nu am mai bagat in el. Are top sleaper si poti sa dormi in el ca la hotel. Are incalzire de cabina webasto si am dormit in el la o cursa de Austria la -32 de grade fara probleme.
poti sa-i pui si carlig profi si remorca in care mai poti cara inca 100 de stupi. Capacitate totala 200 de stupi. Treaba de volum si nu de greutate caci sunt remorci pe care pui si 7 tone. Sa nu mai spun ca poti pune 50 de stupi si un bobcat, in remorca,  sa te ajute la descarcat. Avem licenta de transport, atestate profesionale si C+E. Nu de alta dar iarna mai poti face un ban si cu transportul. Problema este insa investitia. Dar dezvoltarea nu se face intr-un an...

davcosti

Pentru NOI cei mărunți cu stupi mai puțini, la început și se conduce și cu permis categoria B,sunt ideale până în 3,5 tone!
Intră până  la 18 de stupi Nestivuiți la transportul de Pastoral. Bună și se mai găsesc, de ocazie...nouă e prea scumpă! :nono:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

Marius-ursulakhe

davcosti dane mai multe detaqlii despre masina ta ca eu am gasit una la 1700 euro un iveco cu motor de 2500 cmc din 1997

gedos4u

este buna, intradevar... mai faceti ceva cu ea in afara de apicultura?
adica va scoateti banii de impozit/asigurare/rovigneta? cat ar costa toate datoriile astea pe an?
mai greu cu incarcatul si descarcatul stupilor din ea, de-aia as fi vrut o platforma pe care sa-i prind primavara, sa-i mai dau jos in toamna. dar daca e un pret bun si taxe acceptabile cred ca se merita ...

davcosti

Sunt vise taică,pentru viitor. :nono: Încă nu  o am, am scris că mi se părea bună pentru noi cei cu puțini Stupi. Și am văzut la vânzare S.H. până la 3000 de euro. Știu că sunt mult mai bune, "dar fiecare ne întindem cât ne ține Plapuma!" Scuze pentru confuzie! :uimit:
http://davcosti.sunphoto.ro/ Tot timpul învățăm!

elvis

eu am un papuc cu 5 locuri dar intentionez sa iau un mcv cu motor de 1.6 de care sa leg platforma de 30 stupi nu stiu daca duce o sa vedem oricum mi se par f mari taxele la utilitare plus ca un mcv il folosesti si in interes personal
"cu totii stim ca sunt anumite lucruri imposibil de realizat, pana cand apar unii care nu stiu asta si le realizeaza"-einstein