se va impozita apicultura..??

Creat de bio, Ianuarie 21, 2013, 07:09:05 PM

« precedentul - următorul »

Aurel

   Explicati va rog de ce nemtii nu se inghesue sa practice apicultura?
      Pentru ca este foarte rentabila?
      Si sa nu uitam ca nu sint prosti.

cristipep

Gresit , nemtii chiar se ocupa de apicultura...........exemple sunt destule.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

Aurel

Citat
Citat din:  link=topic=5918.msg132087#msg132087 date=1360216283
Gresit , nemtii chiar se ocupa de apicultura...........exemple sunt destule.
Nu e gresit deloc si vorbesc in cunostinta de cauza.Acest lucru a fost confirmat de un specialit neamt la cursurile de pregatire pe zona nord -est ce au avut loc la Voronet.
  Este adevarat consuma mult mai multa miere dar nu produc pentru ca o considera o activitate mai putin eficienta fata de asteptarile lor.

morozan simion

eu cred ca in germania mai este si altceva, datorita puternicei industrializari, a dezvoltarii industriei de pesticide, insecticide marea majoritate a vietatilor au disparut, nu au avut posibilitatatea de a se adapta. intr-o zona din bavaria , foarte frumoasa de altfel, verdeata, adia vantul, un raulet micut curat ca lacrima, la care eu am facut unele remarci pozitive, stiti ce mi-au raspuns? in acest rau nu este coada de peste sau alte vietati datorita gradului ridicat de infestare cu ingrasaminte chimice. In sere la legume folosesc o specie de muste modificate genetic pentru polenizare.
Iar nemtii la nivelul lor de trai isi permit sa importe mierea, au alta conceptie despre lume si viata, se zice ca ,,sasul masura de 10 si taia o data,,
sunt mai multe motive care pot fi plauzibile.

bucovineanu

Acum la Viata satului discutii despre impozitarea agriculturii. S-a clarificat problema CASS. Trebuie platit 16%(impozit) +5,5 %(sanatatea) din norma de venit.

pharaonu75

Citat din: bucovineanu din Februarie 10, 2013, 11:58:15 AM
... S-a clarificat problema CASS. Trebuie platit 16%(impozit) +5,5 %(sanatatea) din norma de venit.

Trebuie platit CASS chiar daca sunt salariat in alta parte si platesc aceasta taxa pe salariu?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

dorindafi

CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bucovineanu

Citat din: pharaonu75 din Februarie 10, 2013, 12:14:05 PM
Citat din: bucovineanu din Februarie 10, 2013, 11:58:15 AM
... S-a clarificat problema CASS. Trebuie platit 16%(impozit) +5,5 %(sanatatea) din norma de venit.

Trebuie platit CASS chiar daca sunt salariat in alta parte si platesc aceasta taxa pe salariu?
Au clarificat acest lucru. CASS(asigurari de sanatate) 5,5% se plateste pentru toate veniturile insumate pe care le are o persoana. Asa stiam si eu si am postat anterior acest lucru.

clau

 Dar dacă sunt pfa pe creșterea albinele, trebuie sa plătesc 5,5% pt sănătate din ce...venit sau minim pe economie?

cipriene

eu zic sa avem rabdare sa vedem ce va fi si cum va fi  :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

bucovineanu

Citat din: clau din Februarie 10, 2013, 12:57:02 PM
Dar dacă sunt pfa pe creșterea albinele, trebuie sa plătesc 5,5% pt sănătate din ce...venit sau minim pe economie?
La alte forme de activitati daca esti pfa platesti cass la salariul minim pe economie, chiar daca venitul este mai mic. Daca esti angajat in alta parte, platesti in plus CASS numai pentru venitul real realizat ca pfa. Chiar daca nu ai nici un venit si te imbolnavesti, trebuie sa platesti CASS la salariul minim pe economie pe 6 luni anterioare datei la care te-ai inbolnavit pentru a putea benificia de ingrijire in sistemul public de sanatate.
Logic, daca esti PFA cu venituri din agricultura si nu esti angajat in alta parte, vei plati CASS la venitul minim pe economie. Mai sigur, normele de aplicare vor preciza clar acest lucru.
Inca un lucru pe care l-au precizat astazi: la sumele primite ca subventie nu se plateste impozit. Deasemenea atat  cei care au pfa sau alta forma juridica, cat si persanele fizice, vor fi impozitate dupa aceleasi norme de venit.

evulet78

Si inca ceva. Doamna de la minister spune ca ea da pe 400 grame de miere 14 lei. Asa a socotit probabil si profitul din apicultura :)
miere de albine - Un proiect personal ce poate se va dezvolta.
miere bucovina pe google+
miere bucovina pe facebook