un amanunt IMPORTANT in cresterea de matci !!!

Creat de ciprichitu, Februarie 13, 2014, 05:10:38 PM

« precedentul - următorul »

D006

E buna pentru a te motiva sa faci pasul spre cresterea reginelor. Nu este " Everestul " in domeniu dar merge.

Fidi

Citat din: Bistriteanul din Februarie 18, 2014, 01:21:23 PM
Citat din: NYK74 din Februarie 16, 2014, 11:07:53 PM
Interesant cine are ocazia,sa studieze,referitor la cresterea matcilor ,si manualul"CRESTEREA MATCILOR "de Virgil Drobota ,e adevarat ca sunt multe metode de crestere,dar si acestea din acest manual,sunt interesante,eu am facut si proba practică si eu personal am reusit.
Important asa cum spunea si ISTODORESCU  VASILE,cel mai bine,este,sa se meargă in primul rând pe calitatea produsului,cantitatea urmând a fi pe locul doi.

Numele autorului este: Virgil Dobrota.
Cartea are atasat si un DVD explicativ.
In aceasta carte autorul mentioneaza despre convietuirea pe o perioada mai lunga a 2 matci in aceasi familie, ouand pe aceasi rama.
asta-i prea de tot!!Singurul caz este atunci cand albinele efectueaza schimbul linistit de matca!!

Fidi

A!!;si vb.dl-lui Petre,e bataie mare pe ea(cartea)cu 15 lei+cd,poate asa ca si beletristica sau la aprins gratarul!! =))

NYK74

Depinde fiecare ce are de facut,se poate face si grătare,se pot mînca si niste pagini,asa dupa se vede cit e de utilă ....concluzia,fiecare face ce vrea. :qp: :qp:
Mare ai grădina doamne,cu portile larg deschise,nu vor nici sa sara gardul,le place numai pe sub gard. :rotfl:

Bistriteanul

Citat din: Fidi din Februarie 18, 2014, 08:54:45 PM
Citat din: Bistriteanul din Februarie 18, 2014, 01:21:23 PM
Citat din: NYK74 din Februarie 16, 2014, 11:07:53 PM
Interesant cine are ocazia,sa studieze,referitor la cresterea matcilor ,si manualul"CRESTEREA MATCILOR "de Virgil Drobota ,e adevarat ca sunt multe metode de crestere,dar si acestea din acest manual,sunt interesante,eu am facut si proba practică si eu personal am reusit.
Important asa cum spunea si ISTODORESCU  VASILE,cel mai bine,este,sa se meargă in primul rând pe calitatea produsului,cantitatea urmând a fi pe locul doi.

Numele autorului este: Virgil Dobrota.
Cartea are atasat si un DVD explicativ.
In aceasta carte autorul mentioneaza despre convietuirea pe o perioada mai lunga a 2 matci in aceasi familie, ouand pe aceasi rama.
asta-i prea de tot!!Singurul caz este atunci cand albinele efectueaza schimbul linistit de matca!!

Fidi, s-au vazut cazuri si s-a mai discutat despre asemenea situatie intalnita si la altii. Poti cauta pe forum. Iar ca sa te convingi despre aceasta situatie in cazul dl.Dobrota poti sa studiezi DVD-ul.
Ca si idee iti spun ca ,o situatie poate fi cand intra in stup 2 matci intoarse de la imperecheat.

Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

Fidi

#35
Citat din: Bistriteanul din Februarie 19, 2014, 04:53:57 PM
Citat din: Fidi din Februarie 18, 2014, 08:54:45 PM
Citat din: Bistriteanul din Februarie 18, 2014, 01:21:23 PM
Citat din: NYK74 din Februarie 16, 2014, 11:07:53 PM
Interesant cine are ocazia,sa studieze,referitor la cresterea matcilor ,si manualul"CRESTEREA MATCILOR "de Virgil Drobota ,e adevarat ca sunt multe metode de crestere,dar si acestea din acest manual,sunt interesante,eu am facut si proba practică si eu personal am reusit.
Important asa cum spunea si ISTODORESCU  VASILE,cel mai bine,este,sa se meargă in primul rând pe calitatea produsului,cantitatea urmând a fi pe locul doi.

Numele autorului este: Virgil Dobrota.
Cartea are atasat si un DVD explicativ.
In aceasta carte autorul mentioneaza despre convietuirea pe o perioada mai lunga a 2 matci in aceasi familie, ouand pe aceasi rama.
asta-i prea de tot!!Singurul caz este atunci cand albinele efectueaza schimbul linistit de matca!!

Fidi, s-au vazut cazuri si s-a mai discutat despre asemenea situatie intalnita si la altii. Poti cauta pe forum. Iar ca sa te convingi despre aceasta situatie in cazul dl.Dobrota poti sa studiezi DVD-ul.
Ca si idee iti spun ca ,o situatie poate fi cand intra in stup 2 matci intoarse de la imperecheat.
de la imperecheat,poate,dar sa ponteze amandoua pe aceeasi rama???!! =))se vor suprima in maxim 5 min.

petru.atudorei

am vazut si eu 2 matci pe aceeasi rama..fiecare matca cu suita ei de albine..si distanta dintre ele era cam 5 cm si nu s-au omorat..cel putin in acel moment.

De asemenea Kamy(dumnezeu sa-l ierte) zicea ca el baga doua matci in stup fara a fi despartite... si pana in toamna ponteaza ambele.

NYK74

Sunt cazuri de convieţuire a două matci,o anumită perioadă de timp,ca urmare a unificării de toamnă .
Iar prin selectie genetică ,se poate ajunge in timp,la consolidarea anumitor caractere,blândeţe ,rezistenta la iernare ,la boli,schimbare linistită in care cele doua matci,lucrează si traiesc in aceiasi familie o bună perioada,modul de capacire a fagurilor e.t.c.

jenica67

      Exista o tehnologie , am citit mai demult, prin care mai multe matci, examplu era cu 4 marci, dar trebuiesc sa se indeplineasca mai multe conditii, caz in care matcile convirtuiesc impreuna pana mor. Deci nu o perioada limitata de timp.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Ignatov Andrei

#39
Sa stiti ca "cercetarile" in directia aceasta, adica familia cu mai multe matci, prezinta o oarecare ciclicitate!
Acum vreo 40 de ani, erau "la moda" cercetarile lui Cudelca, de la Roman, care afirma ca reusise sa selecteze familii care lucreaza cu cel putin doua matci!
Un lucru "uimitor" era ca, familiile care aveau peste doua matci, cand "ramaneau doar cu doua", treceau rapid la cresterea celei de-a treia matci si asa mai departe!
Tot Cudelca, impreuna cu alti inaintasi in ale apiculturii, au facut cercetari pe familii de albine cu "albina mare", adica albine crescute in faguri cu celule marite!

La fel apar, periodic, personaje ("cercetatori") care descopera cate un STUP MINUNE!
Acum, Doamne iarta-ma, fiecare cu "colivia sa" si cu adeptii pe masura!

NYK74

Personal,cred ca anumite procedee de lucru,in apicultura,fie ca sunt vechi,sau mai noi,nu dăunează nimănui,dacă sunt reamintite,având in vedere,ca la cantitatea de informatii,care sunt in circulatie in ziua de azi,multe lucruri ne scapă din vedere.
Citisem anumite lucruri,despre regine,acum citiva ani,care mai apoi,cu trecerea timpului,le pierdusem "din vedere".
In rest,depinde de noi fiecare pe acest forum,ce ne interesează,unii suntem bucuroşi ca avem ocazia sa invatam lucruri noi,sau reamintite,de la alti colegi cu mai multă experientă.
La altii,le place pe acest forum,doar circul,cu cit fac mai mult cu atit probabil,au impresia ca se simt mai bine,rezultatul e ca raman cu ce le place,circ vor,circ au.
Scrie unul despre ceva,ei nu vor sa vadă partea bună,ceva constructiv,ce putem realiza împreuna,dar caută cu disperare sa găsească ceva,pentru circ.
Nu am de gînd sa fac razboi nimănui,ca dacă ...................,voiam asta ma înscriam,in alt loc,pe un front de luptă.
Asa ca,hai sa încercam sa lăsam circul acolo unde ii e locul,si aici sa construim ceva frumos împreună . :ok:

Kiwi Bee

Anul trecut am citi o gramada despre metoda Farrar cu doua cuiburi intrun stup, pe veticala.
Farrar mentzioneaza ca cele mai bune rezultate lea avut cu stupii unde cele 2 matci erau mama si fica. Mai exact cu astfel de stupi nu sint probleme, dar necesita o experientza bogata in cresterea de matci.

Nu am experientza in domeniu dar banuiesc ca folosind feromon de matca lucrurile merg foarte bine si cu 2 matci-surori.

istodorescu vasile

doua regine in stup [mama si fiica] am avut in mai multe cazuri,si au convietuit impreuna perioade de pina la 8 luni, iar in cele din urma matca virstnica , nu mai era hranita si disparea. in perioadele mentionate, au pontat ambele matci, insa nu am observat vreo diferenta  de  putere intre familiile cu doua matci si cele cu o matca.chiar daca intr-o familie exista 2-3 sau mai multe matci, puterea familiei nu creste in functie de numarul de matci, deoarece conteaza de mai multi factori[numarul doicilor,perioada, cules, etc]. nu am incercat cu matci straine sa vad daca s-ar accepta pentru a convietui impreuna in acelasi stup, dar eu cred ca matcile ar trebui sa fie asemanatoare de virsta si valoare deoarece ,chiar daca ele s-ar accepta una pe alta, in caz ca una din ele ar fi mai slaba calitativ , albinele nu o mai hranesc si moare de foame.