Transvazare -unde gresesc?

Creat de Ionut Ursachi, Iunie 14, 2013, 08:03:50 PM

« precedentul - următorul »

dan sebastian

Daca incerci o varianta diferita s-ar putea sa poti rezolva de anul acesta. Da in fiecare zi cate un hranitor de 500 - 750 ml sirop de zahar 1/1 timp de 2-3 saptamani. O sa ai surpriza ca ti s-a umplut de botci fara sa te mai chinui cu gratii si alte chestii care trebuie incercate dupa ce iti permiti sa pierzi o familie. Daca te tine buzunaru creeaza efectul de la salcam si da si seara si dimineata sirop. Sa-i pui si ceva rame cu foita si o sa le construiasca si pe acelea. Eu consider ca daca ai o familie si intentionezi sa o pastrezi nu e bine cu experimente prea complicate. Exact ca la fotbal in divizia A. Orice noua promovata are ca obiectiv sa nu retrogradeze in sezonul urmator. Cam la fel e si la tine, obiectivul e sa ai familia respectiva si la anul in primavara.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

tatar ady

Am scos prima mea tura de matci,dar din toate botcile au iesit niste matci foarte mici ,arata ca niste albine.
Este vreo diferenta de marime intre matca virgina si cea imperecheata?

bucovineanu

Probabil nu au fost hranite corespunzator si de aceea au iesit mici. Da, reginele imperecheate sunt mai mari decat cele virgine.

tatar ady

Multe multumiri pt raspunsuri.
Daca sunt mici ca dimensiuni cat o albina sunt bune de ceva , vor oua putin?

bucovineanu

Daca sunt foarte mici e posibil nici sa nu se imperecheze. Chiar daca se vor imperechea, nu vor fi in stare sa mentina o familii de albine in parametri normali. Vor oua mai putin si nu vor avea o viata lunga.

Cristel

Nu ne-ai mai tinut la curent cu experienta ta! Ce s-a intamplat cu reginele cele micute? Au gasit haita de trantori si au pontat bine? S-a schimbat caracterul albinelor fiice, sunt mai blande decat razboinicele din primul stup?
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)