Transvazare -unde gresesc?

Creat de Ionut Ursachi, Iunie 14, 2013, 08:03:50 PM

« precedentul - următorul »

silvius

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 15, 2013, 05:40:17 PM
Am gasit problema eu puneam rama de crestere in acelasi corp cu matca , insa am citit in Albinaritul de Franz Lampeitl ca trebuie "izolata printr-un gratar de etajul in care se afla rama port-botci pentru a evita manifestarile tipice de rivalitate ", am vazut insa si la domnul Puisoru ca avea o rama de crestere pe ambele parti pusa gratie hanneman, mi se pare mai usoara metoda lui Dan Puisoru ,Astept sfaturi ,Multumesc anticipat pentru sfaturile precedente :bzz:

Ce iti recomand pe viitor, daca vrei sa incerci.
Cumperi o gratie haneman si izolezi cu aceasta gratie cuibul. Peste cuib pui doua caturi de 1/2 si muti o rama cu puiet si faguri crescuti din cuib sus impreuna cu matca batrana. Jos pui rama cu botci. Merge brici testata de mine anul asta :)
Metoda ar fi mai oky la stup multietajat dar merge adaptata si la vertical pentru o serie de matci se merita incercat.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

Ionut Ursachi

Am cumparat doua gratii hanneman cat rama si le-am pus pe rama de crestere , asa am vazut la Dan Puisoru si la Marin , domnul Marin a mentionat ca poate fi pusa  rama in orice familie ca tot o ia in crestere chiar daca are matca chiar daca nu.Voi incerca si metoda ta silvius insa nu cred ca anul acesta :DMultumesc de sfat si bafta la productia de miere !! :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Am incercat si cu gratiile hanneman si tot le-au ros :(( Nu stiu ce sa mai fac  :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

kamy

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 29, 2013, 07:37:13 PM
Am incercat si cu gratiile hanneman si tot le-au ros :(( Nu stiu ce sa mai fac  :bzz:
orfanizeaza cea mai buna familie,transvazeaza la ea si lasa-le pana la eclozionare,daca nu e intretinere buna de afara familiile cu matca cam rontaie botcile!si nu te zgarci sa-i dai mancare!

marius_vfp

#34
eu prefer orfanizarea , e un din cele mai bune solutii , cat mai mult puiet capacit pentru a le obliga sa creasca botci alfel se apuca de prostii, restul ramelor cu puiet si oua date in alt stup cu matca pe alta pozitie.

momentan e cam tarziu pentru anu acesta pentru transvazare.(cel mai bun roi al meu a ajuns deja pe 7 rame facut la salcam pe 3.)
spor.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Ionut Ursachi

Am comandat ceva pentru cresterea matcilor de la ovisan.ro si de acum voi incerca anul viitor :D :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

kamy

Pana in 20 august poti face crestere intr-o veselie,io zic sa stapanesti ,,secretu reusitei,, inca de anu asta,sau te ghidezi dupa proverbu ,,ce poti face azi lasa pe maine ca poate poimaine nu mai trebuie facut,,?

marius_vfp

crestere de matci poti face pe o perioada mare de timp da nu de cea mai buna calitate ))/
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

livulik

Citat din: marius_vfp din Iunie 30, 2013, 02:06:12 PM
crestere de matci poti face pe o perioada mare de timp da nu de cea mai buna calitate ))/
va rog frumos puteti fi putin mai exact? eu sunt cam la inceput cu cresterea de matci proprii si, din ce am mai citit, cresteri de matci de calitate se pot face si la sfarsitul lui iulie/inceput de august...eu eram convins ca daca este o perioada a anului (indiferent care ar fi ea in intervalul aprilie-septembrie) cand exista un cules de intretinere polen/nectar se pot obtine matci de aceeasi calitate! adica imi intrase in cap ideea ca importanta este starea coloniei crescatoare!
sunt alte motive pt. care daca incep cresterea la 1 august pot sa nu am matci de calitate?

p.s. discut DOAR de calitatea matcii nu de cat de puternic va ajunge roiul in iarna!

marius_vfp

#39
cel mai important pentru un crescator de matci e sa aibe TRANTORI virili , deja in august albinele omoara multi dintre ei , totul consta in calitatea imperecherii si nu a puterii roiului unde e palsata matca imperecheata.

chiar daca unii nu considera ca trantorii sunt importanti sa nui neglijam .
am facut transvazare ianinte de salcam sa am matci proaspete imediat dupa salcam , a fost jale si prapad , prefer doa in luna iunie sa mai fac transvazari
spor

stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

livulik

inteleg perfect ideea, este corect!
dar daca trantorii exista? mai sunt alte motive pt. care nu poate fi crescuta o matca de calitate in august?
ma refer la calitatea ei fizica (numarul ovariolelor, de exemplu), nu la calitatea imperecherii!
de fapt, din minima mea experienta, cred ca e mai greu de crescut matci de calitate in aprilie decat in septembrie (vorbesc de clima Campiei Romane)!

kamy

Stati oleaca,mi s-au imperecheat matci in intervalu aprilie- octombrie,si nu ma pot plange de calitate dar in ultimii doi ani mi s-a intamplat ca matci crescute in vremea salcamului dupa imperechere sa gasesc botci SL!
Daca te referi la cea mai buna perioada de crestere naturala e camvremea roitului,dar sta in puterea ta s-o intinzi pana-n august cu ,,robinetu de la sac,,!Dar cand ai embargou de afara adica nu ai polen si-o intretinere minima mai bine te duci la pescuit!

livulik

Asta am inteles f bine: este esential culesul de intretinere de miere si polen!

Citat din: kamy din Iulie 01, 2013, 06:16:12 AM
...dar in ultimii doi ani mi s-a intamplat ca matci crescute in vremea salcamului dupa imperechere sa gasesc botci SL!
apropos de SL; am o matca produsa anul acesta in mai (transvazare), ochiometric arata foarte bine, este dezvoltata bine, integra fizic, depune destul de bine dupa aprecierea mea
...si totusi gasesc in familia ei botci de SL!!!
observa ele vreo problema ce mie imi scapa? mai sunt si alte indicii care sa ma faca sa-mi dau seama ca are o problema? cum sa procedez cu ea avand in vedere ca momentan nu am matci imperecheate de rezerva sa o schimb si nu as vrea sa pierd timpul cu una neimperecheata?

marius_vfp

daca asi fi in locul tau as lasa familia asa cum e fara sa intervin , ele stiu de ce vor sa o schimbe , si o alta treaba e ca ele o vor alunga pe cea batrana doar in momentul cand cea tanara va incepe ponta asa ca nu ai nimic de pierdut .

anul acesta am gasit la o familie botci de schimb linistit matca era din 2011, erau 3 botce, fiecare pe cate o rama , asa de tare m-am bucurat ,incat am facut o divizare in 3 roi , si la matca batrana am dat si ei o botca, dupa ce noua matca a iesit ,datorita conditiilor meteo neprielnice nu s-a imperecheat , atunci cea noua a fost alungata , matca batrana ramanand in stup , apoi dupa alte 2 saptamani alta botca alta matca noua , sa vedem ce o sa iasa.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

kamy

nu e o problema prea mare dar de schimbat tot o schimba daca nu anu asta anu viitor,s-ar putea sa aiba ceva hibe pe care doar albinele le percep sau sa nu aiba suficient feromon(substanta de matca)!