Transvazare -unde gresesc?

Creat de Ionut Ursachi, Iunie 14, 2013, 08:03:50 PM

« precedentul - următorul »

Ionut Ursachi

Buna ziua sunt nou pe forum si am si eu niste nelamuriri cu transvazarea si cresterea de regine:
Am urmarit videoclipul cu cei de la IWF.de despre cresterea de regine si am facut intocmai ca acolo Aproape ca acolo
In ziua de 12 iunie am transvazat larvele de o zi si tot in acea zi am introdus rama de crestere in stup unde aveam si o matca .Eu incerc marea cu degetul am luat larvele dintr-un stup si tot in acel stup am pus rama de crestere .Dupa doua zile m-am dus sa verific botcile si le-am gasit pe toate roase si distruse fara urma de larve .Nu pot modifica tehnica pt ca momentan dispun doar de un  stup insa si cu el am unele probleme sunt foarte agitate cum ridic podisoru ,sau o rama hop pe mine de aceea am zis sa incerc sa cresc niste matci pentru a putea inlocui matca problema .Frecventez acest forum zilnic si sper ca ma puteti ajuta .
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

marian_6777

Pai nu crezi ca din matca albinelor nebune, vor iesi tot... nebune? :rotfl: Fa rost de una din alta parte, de la cineva de incredere.
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Ionut Ursachi

Adica sa iau larvele din alta parte de la o familie linistita , sau sa cumpar o matca de calitate si linistita?
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

edy_mh

Nu te supara ca te intreb:
Avand un singur stup de ce ai nevoie de atat de multe matci?, toate acele matcute vor avea nevoie de albinute care sa le intretina pana se vor imperechea si isi vor lua rolul de regina in primire.
De ce nu incerci sa simulezi o schimbare linistita de matca?
Cat priveste nervozitatea albinelor, poate nu ai nimerit momentul oportun sa te bagi in stup, iar daca ele sunt nervoase.. le lipseste ceva.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura

Ionut Ursachi

Pai voi aduce de la un apicultor suficiente albinute tinere si le voi introduce in nuclee de imperechere .Daca voi reusi voi putea face un roi sau doi din acea familie si ca sa nu pierd timpul pana ce acel roi isi va face matca proprie am zis sa le usurez treaba dandu-le o matca gata imperecheata .Sunt pasionat de apicultura si vazand atat de multe lucruri frumoase despre producerea de matci , am zis sa incerc si eu nu am nimic de pierdut .Fiind incepator mi-am facut singur portbotcile , botcile din ceara facute cu un bat de 9mm mi-am confectionat singur un picker  , mi-am facut si custi pentru matci , nuclee de imperechere model cu cel de la IWF.de.Cat despre nervozitatea albinelor am umblat la ele pe la ora 15:00 si era soare frumos afara am folosit putin fum la urdinis si putin pe rame insa cand am scos rama cu botci toate au sarit pe mine .Insa nu stiu ce le lipseste ele stiu cel mai bine ce le lipseste .Intrebarea  mea este de ce au ros botcile ..si nu le-au luat in crestere ? :bzz: :yahoo_cry:


:yahoo_cry: :yahoo_cry:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

marian_6777

Citat din: ionut.ursachi1 din Iunie 14, 2013, 08:16:26 PM
Adica sa iau larvele din alta parte de la o familie linistita , sau sa cumpar o matca de calitate si linistita?
Ambele variante sunt bune. Cred ca poti gasi niste matci de roire la cineva sa ti le doneze. Orcum tu intarzii mult din cauza lipsei de experienta... pina le cresti, pana se imperecheaza, apoi astepti sa inceapa ponta, apoi astepti sa eclozeze, sa-si faca culegatoare... Este greu pentru ca nu ai nici alti stupi sa ai de unde lua puiet sa ajuti noile familii.
Si eu sunt in aproape aceeasi situatie, diferenta ca am doi stupi, si am mai facut un roi. Am avut o problema cu matca unei familii dar sa rezolvat. Si in stup si in roi, matcile tinere au inceput ponta, iar stupul fara probleme va dona din cand in cand cate o rama de puiet capacit. La anu vedem ce facem cu matcile, dar acum nu le mai necajesc. Inca ceva... eu deschid stupul cu mainile goale si fara masca. Ele dragutele isi vad linistite de treaba,   
Nu sunt decat doua cai sa ajungi in varful unui stejar: sa muncesti catarandu-te sau sa te asezi deasupra unei ghinde si... sa astepti sa creasca.

Ionut Ursachi

Voi incerca sa iau de la un apicultor de la o familie linistita larvele si voi orfaniza stupul meu si voi face un nucleu cu 2 rame de puiet capacit si una de miere plus matca ,iar in stupul orfanizat voi introduce rama de crestere , fiind orfane le vor lua in crestere , si sper ca nu le vor mai roade ca atunci , iar daca vad ca si nucleul ala tot asa e de rau voi omora matca si voi lasa sa isi traga botci  :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

Ionut, daca vrei un sfat iti pot da unul. Nu e obligatoriu sa-l respecti. Pentru a creste regine e nevoie de foarte multa experienta si practica in domeniul apiculturii. Cu o singura familie e greu de crescut regine, daca nu imposibil.Chiar cei cu multa experienta in apicultura atunci cand se apuca de crescut regine nu reusesc de la inceput. Spun acest lucru din experienta proprie. Trebuie respectate multe lucruri pentru a reusi. Eu iti urez succes in ce vei incerca.

Ionut Ursachi

#8
Voi mai incerca cred ca dupa ce termin scoala pe 24 voi transvaza din nou, insa voi introduce rama de crestere in stupul orfan , daca nici de data asta nu le ia in crestere voi renunta si voi incerca atunci cand voi avea mai multi stupi ,iar daca voi reusi voi mai incerca :D voi continua sa perseverez , citesc in continuare carti de apicultura , urmaresc videoclipuri , citesc si sfaturi de pe forum insa de renuntat la apicultura nici intr-un caz :D De curand am vorbit cu cineva care are o cunostinta ce are 200 de familiii de albine si poate voi cumpara cativa roi , imi puteti spune cam cat este pretul unui roi ? :D:bzz Bucovineanu il cunosti pe parintele Ilas eu sunt coleg de scoala cu baiatul lui  :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

Ionut Ursachi

Am gasit problema eu puneam rama de crestere in acelasi corp cu matca , insa am citit in Albinaritul de Franz Lampeitl ca trebuie "izolata printr-un gratar de etajul in care se afla rama port-botci pentru a evita manifestarile tipice de rivalitate ", am vazut insa si la domnul Puisoru ca avea o rama de crestere pe ambele parti pusa gratie hanneman, mi se pare mai usoara metoda lui Dan Puisoru ,Astept sfaturi ,Multumesc anticipat pentru sfaturile precedente :bzz:
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

De unde esti de loc? Familii cu numele de Ursachi sunt in zona mea.

Ionut Ursachi

De loc sunt din Judetul Suceava Comuna Radaseni , pai mai am un coleg in clasa tot Ursachi e din Bivolarie :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

bucovineanu

#12
Eu te sfatuiesc sa nu faci experimente pe singura familie pe care o ai deoarece s-ar putea sa o pierzi. Citeste cat mai mult, tot ce prinzi despre albine si incet se vor limpezi lucrurile: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=6484.0

Ionut Ursachi

Pentru a creste niste matci sunt nevoie de  2 famili una de unde iau larvele si alta doica ,eu detin doica  voi mai incerca o singura data metoda lui Puisoru aceea cu gratie hanneman .Timp am suficient si cu atata capat si eu experienta :D
"O, nebune om pana cand te vei afunda  si ca o albina vei aduna bogatia ta , care degrab va pieri ca praful si cenusa ? Ci cauta mai vartos imparatia lui Dumnezeu ."
    Multa sanatate si respect !

edy_mh

Daca ti neaparat sa iti faci matci pentru roii viitorii pune gratia hanneman astfel incat sa izolezi matca de ramele cu puiet, ai insa grija ca iesirea din stup sa se faca prin ramele unde ai izolat matca, in caz contrar vei avea o multime de botci de salvare in locul unor botci frumoase de schimbare linistita. Succes.
Nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca ai rabdare cu bobocii.
Totusi sa nu uiti.. si bobocii cresc.

http://edymh.sunphoto.ro/Apicultura