Termen imperechere regine

Creat de struan, Iunie 04, 2013, 07:51:56 PM

« precedentul - următorul »

gr18yra

cu siguranta nu se va topi pt ca am mai pus si nu am avut probleme ...kiar de loc...:)
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

kamy

Fratioare albinele nu sant vite sa le dai zilnic de mancare,a ai vazut pe apispuisoru ca a facut turte,e alta mamcare de peste,turtele nu au ce cauta in stupi inainte de 15 februarie doar la cei care nu mai au mancare si la cei care vand turte!
Orice ,,stimulare,, are efect invers adica uzura prematura,treaba ta sant stupii tai!

gr18yra

ok sunt de acord cu tine kami insa daca le.am pus turta ...doar miere cristalizata...si s.au apucat de ea(findca ele stau deja cam sus) ....ce tre sa fac , sa ma uit la ele cum mor....??
vina este a mea ca poate nu le.am asigurat destula harana pt iernat dar asta toamna aveau cam 3/4 miere din rama pe taota ramele pe care se formase ghemul
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

gr18yra

#18
Astazi am pus a II.a turta de miere cristalizata , in pungi...
Kamy...
pe prima au devorat.o fara a curge peste ele
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

filip

Din pacate kamy nu va mai citi,este trecut la cele vesnice...........
Dumnezeu sa-l odihneasca-n pace!
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

marian sima

Legat de acest topic ,discutam intr-o zi cu Kamy si ii spun ca am o matca imperecheata care trebuia sa ponteze de mult,el  ma intraba  de unde stiu ca e imperecheata ,eu ii spun ca are semnul de imperechere la fund,el i-mi spune Mariane dai cu unghia acel semn de imperechere la o parte ,am prins matca am facut cum mi-a spus si a doua zi acea matca ponta.

gr18yra

Imi pare rau sa aud asta....
Condoleante familiei si d.zeu sa.l odihneasca in pace.....
Nu este sarac cine nu are tata, este sarac cine nu are CARTE....

petru.atudorei

Citat din: marian sima din Ianuarie 18, 2014, 08:52:58 PM
Legat de acest topic ,discutam intr-o zi cu Kamy si ii spun ca am o matca imperecheata care trebuia sa ponteze de mult,el  ma intraba  de unde stiu ca e imperecheata ,eu ii spun ca are semnul de imperechere la fund,el i-mi spune Mariane dai cu unghia acel semn de imperechere la o parte ,am prins matca am facut cum mi-a spus si a doua zi acea matca ponta.


Am tot cautat..dar nu gasesc.. Ce semn are matca imperecheata?

marian sima

Cand matca se imperecheaza trantorul ramane fara obiectul munci si moare ,la acea matca era ceva de la trantore ramas in spatele matci.

filip

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)