Transvazare oua sau larve?

Creat de johnysibiu, Aprilie 22, 2012, 09:59:01 AM

« precedentul - următorul »

johnysibiu

Desi,teoretic, cel mai indicat ar fi sa avem oul proaspat in cupula, multi vorbesc de transvazarea larvelor.Voi cum faceti?

balasbebe

Nu ai cum sa pui un ou in celula. Parea mea este ca nu are liantul de care sa se lipeasca. ma refer la transvazat. S-ar putea folosi direct cupule de la Nicot. Ar fi o varianta la care ma  mai gandesc.

marius_vfp

sunt nedumerit si eu in aceasta privinta citind prin carti unii spun larve de 1 zi dar altii oua de 2 zile ,dumneavoastra cum procedati .
anul acesta am incercat prima transvazare cu oua de 2 zile  dar a iesit un esec total .

spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Mechno

Am facut si eu anul acesta primele matci prin transvazare dubla. Ca sa fie o reusita cat mai mare trebuie transvazate larve de o zi, adica in a patra zi dupa ce a ouat matca . Succes !!!!

johnysibiu


janese

Citat din: marius_vfp din Iunie 03, 2012, 03:07:56 PM
sunt nedumerit si eu in aceasta privinta citind prin carti unii spun larve de 1 zi dar altii oua de 2 zile ,dumneavoastra cum procedati .
anul acesta am incercat prima transvazare cu oua de 2 zile  dar a iesit un esec total .

spor
unde ai citit de  transvazare ou de 2 zile???

romikele

Se transvazeaza larvele de 1 zi, adica oul in a 4-a zi de existenta  :wink2:

marius_vfp

Citat din: janese din Iunie 04, 2012, 05:21:30 PM

unde ai citit de  transvazare ou de 2 zile???
stii cum e, ceea ce vezi e mai mult decat ceea ce citesti prin carti , am vazut la o doamna ,cand faceam practica , baietii de acolo chiar asta si faceau ,la naiba ma intreb acum cum de lor le mergea treaba si mie nu  :yahoo_cry:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

romikele

Transvazarea oului de 1...2 zile are sanse mai mari de reusita daca se ia cu tot cu celula, dupa cum spunea in alta postare si dl. bucovineanu.

scfpfa

Citat din: janese din Iunie 04, 2012, 05:21:30 PM
Citat din: marius_vfp din Iunie 03, 2012, 03:07:56 PM
sunt nedumerit si eu in aceasta privinta citind prin carti unii spun larve de 1 zi dar altii oua de 2 zile ,dumneavoastra cum procedati .
anul acesta am incercat prima transvazare cu oua de 2 zile  dar a iesit un esec total .

spor
unde ai citit de  transvazare ou de 2 zile???

Si larvele de ce ar fi mai bune?In ce conditii?Sau sistem?
albine

romikele

Nu neaparat sunt mai bune larvele, dar transvazarea lor se poate face cu riscuri mai mici de vatamare.

jexy

nu este mai usor cu cutia jenter?

romikele

Citat din: jexy din Iunie 07, 2012, 08:26:04 PM
nu este mai usor cu cutia jenter?
Posibil... n-am folosit pana acum, sa se pronunte cei care au in exploatare asa ceva!

octav

Eu am cutie nicot, dar sunt incepator, asa ca nu pot fi luat de etalon.

Prima data din 18 a luat in crestere 8  si a ajuns sa eclozioneze 1. Stiu am facut greseli.
A doua oara din 18 a luat in crestere 12 si acum sunt capacite deja 5. Stiu si aici ce am gresit.
Duminica mai pun o data cutia, sa vad ce iese de data asta.

De fiecare data nu a luat in crestere cupulele care contineau oua si nu larve. Cele cu larve au fost luate in crestere, insa nu stiu de ce au renuntat la ele. Aici e un mister. Albina tanara am destula. E perdea pe rama portbotci.
Acum vreau sa las cutia cu oua 4 zile DUPA ce eliberez matca. Sunt curios daca asa o sa le ia pe toate in lucru. Azi le-am pus o rama cu PC sa mai improspatez starterul.
http://jimm69.sunphoto.ro

Fa cat mai multe greseli cu putinta, dar tine minte un singur lucru; nu fa de doua ori aceasi greseala. Si te vei dezvolta ---
OSHO - Curajul Placerea de a trai periculos

scfpfa

Citat din: romikele din Iunie 06, 2012, 11:06:55 PM
Nu neaparat sunt mai bune larvele, dar transvazarea lor se poate face cu riscuri mai mici de vatamare.

"Transvazarea oului de 1...2 zile are sanse mai mari de reusita daca se ia cu tot cu celula, dupa cum spunea in alta postare si dl. bucovineanu."
    -Sa inteleg ca cutia nicot ori jenter,este mai buna decat transvazarea larvelor?
albine