Uite matca nu e matca

Creat de F.Liviu, Iunie 27, 2011, 05:22:09 PM

« precedentul - următorul »

F.Liviu

Acum cateva zile am pescuit din pom un roi foarte mic (secundar/tertiar, Dzeu stie). A ocupat o rama si un pic.... A primit pentru inceput o rama cu mancare, fara puiet. Suplimentar, hranitor cu sirop.

Azi am vazut ca nu avem parte de nici un puiet, asa ca am cautat matca cu mare atentie, insa nu am dat de ea. Stupul a mai primit azi o rama cu puiet+sirop, urmand ca in cateva zile sa vedem daca apar botci de roire.

Intrebarea este: e oportuna achizitionarea unei matci profi de la cei consacrati sau sa las o botca sa isi faca treaba ? Tot ce imi doresc e ca acest stup sa ajunga sa iasa din iarna ok. El poate fi ajutat cu cate o rama cu puiet la cateva saptamani odata.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Marek

In ce stadiu se afla puietul pe care l-ai dat roiului? Trebuie sa ai oua de max 3 zile, nu prea vad ce matca o sa iasa de acolo! mai ales ca vrei sa treci iarna cu el. Cu o matca imperecheata ai avea un avans de vreo 3 saptamani fata de botca.

bucovineanu

Daca nu e roi primar puietul apare dupa 10-12 zile dupa ce se fecundeaza regina. Daca e asa de mic si nu are nici regina, destul de putine sanse sa intre suficient de puternic in iarna pentru a avea sanse sa o si treaca cu bine.

F.Liviu

#3
Am inteles, slabe sperante fara ajutor ..... roiul va primi rame cu puiet, asta e clar. O sa vedem in 2 zile daca apar botci sau nu.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

Obombo

Deocamdata este imposibil sa apara botci (de salvare nu de roire) deoarece roiul are matca lui, chiar dac nu e imperechiata. Pentru moment poate fi ajutat cu o rama cu puiet capacit aproape de eclozionare. Oua si larve doar in cazul in care matca nu se intoarce di zborul de imperechere sau eventual se uneste cu o familie mai slaba. Fiind vorba de un roi pe o rama si un pic, este usor de individuat matca.
Toate cele bune. :hi:

nicu68

la o rama si un pic de albine nu stiu daca poti face chiar o familie bunicica pana la iarna,si sa ii tot dai puiet de la alti nu e prea bine ii slabesti si pe aia ,eu las lasa asa cu este ca un fel de nucleu,matca se va imperechia si la toamna l-as unifica cu o familie mai slabuta care are matca mai batrana si la anul culegi roadele

F.Liviu

Stiu si varianta asta, e de fapt cea mai de bun-simt.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

stefan1

Citat din: F.Liviu din Iunie 27, 2011, 05:22:09 PM
Acum cateva zile am pescuit din pom un roi foarte mic (secundar/tertiar, Dzeu stie). A ocupat o rama si un pic.... A primit pentru inceput o rama cu mancare, fara puiet. Suplimentar, hranitor cu sirop.

Azi am vazut ca nu avem parte de nici un puiet, asa ca am cautat matca cu mare atentie, insa nu am dat de ea. Stupul a mai primit azi o rama cu puiet+sirop, urmand ca in cateva zile sa vedem daca apar botci de roire.

Intrebarea este: e oportuna achizitionarea unei matci profi de la cei consacrati sau sa las o botca sa isi faca treaba ? Tot ce imi doresc e ca acest stup sa ajunga sa iasa din iarna ok. El poate fi ajutat cu cate o rama cu puiet la cateva saptamani odata.

  Eu cred ca roisorul are matca, pe care nu ai observat-o. Oricum, nu ar fi stat in pom daca nu avea matca si nici in lada daca nu o luai din pom. In doua-trei zile de la roire, albinel se pot intoarce la stupul de origine daca pierd matca si sunt acceptate acolo. Mai tarziu, sau daca roiului i-ai dat puiet, albinele, sau parte din ele, nu mai pleaca, dar o depopulare marcanta se observa.
  Ca o observatie generala, multi incepatori, cand semnaleaza o situatie anormala, ar trebui sa spuna precis datele cand s-a intamplat un fapt sau altul. "Acum cateva zile" e un termen vag. Chiar pe stuparul respectiv, a nota exact data cand s-a format un roi sau cand a facut interventii importante in el, il ajuta mult in supravegherea ulterioara a evolutiei acesteia.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

F.Liviu

stefan1 , ai dreptate. Am sa imi fac un caiet in care voi nota aceste informatii importante. Pur si simplu nu am realizat.
Sper ca azi sa ajung la stupina ca sa vedem daca apar botci sau nu. Asta ar trebui sa ne dea o indicatie cu privire la matca.

PS. Foarte slab culesul la tei...
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

nicu68

si vremea e de vina :nod:mai speram la fanate,  eu nu am floarea soarelui in zona

F.Liviu

eu am doar cateva hectare, insa departe rau de etapa infloririi. Asta este, ne descurcam cu ce avem, ca de asta se cheama stationar.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.