Ustensile pentru marcat matci

Creat de pharaonu75, Iunie 22, 2011, 07:52:23 PM

« precedentul - următorul »

adi-m

Citat din: edy din Martie 31, 2012, 04:18:14 PM

Marcatura reginelor trebuie sa se faca numai cand matca este imperecheata.
De ce ?  :uimit: pe un film german unde se prezentau diferite modalitati de crestere a matcilor , acestea erau marcate inainte de a fi introduse in nucleele de imperechere

jenica67

    Poti si inainte, ca sa o vezi mai bine. Problema este daca cumva, matca va fi vazuta mai bine, in timpul zborului de imperechere,  de pasarile, care zboara in apropiere.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

salut, eu ma gandesc ca daca pictam matcile sa nu fie un dezavantaj in timpul imperecherii, o vede trantorul murdara si poate i se face rau , sau poat e invers
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jenica67

           Exact, ai pus pct pe i.  :nudie:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: marius_vfp din Aprilie 01, 2012, 12:17:18 AM
salut, eu ma gandesc ca daca pictam matcile sa nu fie un dezavantaj in timpul imperecherii, o vede trantorul murdara si poate i se face rau , sau poat e invers
Asa-i i-o fi greata,poate i-i daltonist si-o confunda c-o .....sirena :)) =))
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

johnysibiu

 A pus careva de crescut regine? cam prin ce data aveti tantori apti in zona voastra?

Adrian Roman

Fata de anii trecuti, sunt intarziati cam cu trei saptamani-stupii !Ieri si azi am controlat cuiburile, si trantorii sunt de cautat cu lupa !Cativa capaciti !!!Voi aduce de la stupina 2 vreo doua, trei rame cu trantori capaciti numeric mai multi, ca acolo am cateva familii cu matci de doi ani, acuma intra in al treilea.Cand ii vad pe afara, dau drumul la prima serie de matci.

Adrian Roman

Citat din: adi-m din Martie 31, 2012, 10:12:22 PM
Citat din: edy din Martie 31, 2012, 04:18:14 PM

Marcatura reginelor trebuie sa se faca numai cand matca este imperecheata.
De ce ?  :uimit: pe un film german unde se prezentau diferite modalitati de crestere a matcilor , acestea erau marcate inainte de a fi introduse in nucleele de imperechere


Cate case, atatea obiceiuri! :nod: Si toate sunt " adevaruri ! "

petrescud

Buna dragi apicultori anul acest o sa marchez si eu incerc mai multe metode mai vorbim cum o sa fie.  :bzz:

romikele


adi-m


stefanescu

Poansoane am gasit. Da ciocan de cit tre sa folosesc? 1kg sau 2kg ?  =))
O zi liniștită și cât mai puțini proști în preajmă (măcar să ne dorim!)

adriann

tebuie unu mai serios....acolo de 5 kg... mai spre baros ca risti sa se sterga dupa cateva zile cu unu de 1-2 kg  :D

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut , felicitari celui din film ca are ce sa marcheze , la mine a fost un esec total , din 33 de botci nu a fost luata nici una in crestere dupa 5 zile nu se vede nici o schimbare , ceva a dat gres , si nu cred sa fie din cauza vremii care ea cam umeda .
spor la treaba matci frumoase .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva