Ustensile pentru marcat matci

Creat de pharaonu75, Iunie 22, 2011, 07:52:23 PM

« precedentul - următorul »

dan.smarandoi

Poti marca cand vrei,dar de preferat ar fi dupa ce incepe sa depuna oua.Faptul ca le-am marcat ma ajuta sa le vad mai repede si sa evit accidente neplacute.

pharaonu75

Pentru marcat foloseste un cilindru (se gaseste in comert) si un marker cu vopsea, in culoarea anului respectiv! In 2011 se marcheaza cu alb!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

salut , am gasit intr-o revista urmatoarea ordine de culori vreau sa stiu daca este corecta?  :

alb galben rosu verde albastru
1      2        3        4         5
6      7        8        9        10

jos sunt anii incepand cu 2011 - 1

spor la treaba si culori cat mai multe .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Iunie 22, 2011, 08:00:11 PM
Voi cu ce marcati matcile?
Am vazut pe piata si un set cu sticlute cu vopsea, ca cele de oja!
A folosit cineva asa ceva?

eu folosesc de ani de zile
inca am set de la tatal meu
si am cumparat si eu unul
e misto tare
nu afecteaza matca

eu anul asta cred ca am facut o greseala
mi-a tremurat mana la o marcare (frumuseate de matca) si am mazgalit-o si pe o aripa
la albine nu le-a placut si au tras botci
eu am rupt botcile
si .... nu mai am nici matca , nici botci
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: Calin Bondaru din Iunie 22, 2011, 10:04:52 PM
anu trecut am folosit marker dar albinele au curatat matca pana no mai ramas nici urma de marker! :mad:
in acest an am trecut la marcarea cu placute de opalit, si rezultatele...

cu placutele...
trebuie sa ai mana de chirurg
fina, usoara si precisa
ei am omorat 2 matci, prinse intre "degetele"
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

liviu1965


pharaonu75

Apelam cu incredere la Ciomu, pentru ca la matci nu are ce sa le taie! :rotfl: :rotfl:
Trantorii insa sunt in mare pericol! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

liviu1965

Am sa-i anunt si pe ai mei. Vad ca inca nu si-au facut treaba la 2 reginute . .....

marianpitesti

apropo de ordinea culorilor ; eu a-s opta pentru culoarea care se vede mai bine important sa-ti notezi in caietul stupinei pentru o evidenta clara a reginelor dar daca anul asta se foloseste galben eu prefer verde sau albastru ca galbeni sunt fagurii daca mai ai si blonde in stupina ....

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: bucovineanu din Iunie 22, 2011, 08:59:26 PM
Eu folosesc cu foarte bune rezultate vopsea auto pe baza de diluant. Vopseaua bine diluata e pusa intr-o sticluta de la penicilina astupata cu un mic dop de pluta. Prin dop se introdoce un cui de 2,5mm grosime  ce are varful retezat si in varf se face o mica adancitura cu un burghiu mic. Atunci cand se scoate cuiul vopseaua ramane numai pe capatul lui. Regina o imobilizez cu degetul mare si aratator fara sa o iau de pe rama. Dupa marcare ii dau drumul si o acopar pentru aprox 2 minute cu un pahar pentru a se usca vopseaua. Daca o eliberam imediat albinele vor incepe sa curete vopseaua care nu e inca uscata. Metoda afost descrisa de Ioan Guist pe stuparitul.
Va salut cu respect! Cam aceiasi metoda am sa o incerc si eu,am mai invatat ceva foarte util de la D-voastra D-le Bucovineanu,Sanatate multa va doresc si sa nu uitati ca apreciem foarte mult toate mesajele D-voastra postate!Pace! :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

KTA-APIDORNA - Ski

#25
Citat din: marianpitesti din Martie 24, 2012, 12:28:38 AM
apropo de ordinea culorilor ; eu a-s opta pentru culoarea care se vede mai bine important sa-ti notezi in caietul stupinei pentru o evidenta clara a reginelor dar daca anul asta se foloseste galben eu prefer verde sau albastru ca galbeni sunt fagurii daca mai ai si blonde in stupina ....
Salut colegu! parerea mea si a multor colegi de-ai nostri e ca aceste culori au o semnificatie: si anume fiecare e pentru anul respectiv,fiind si culori internationale, ne ajuta sa tinem o evidenta mult mai usoara asupra reginelor pe care le detinem,in rest face fiecare cum vrea,putem sa le dam si cu vopsea fosforescenta ca sa le vedem mai bine... :),insa eu am sa folosesc doar culorile anului respectiv, Pace! :bravo: :hi: :bzz: :bzz: :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

D006

Citat din: marianpitesti din Martie 24, 2012, 12:28:38 AM
apropo de ordinea culorilor ; eu a-s opta pentru culoarea care se vede mai bine important sa-ti notezi in caietul stupinei pentru o evidenta clara a reginelor dar daca anul asta se foloseste galben eu prefer verde sau albastru ca galbeni sunt fagurii daca mai ai si blonde in stupina ....

...am folosit pentru marecare atit marker--am dat pe primu marker pentru marcat m,atci undeva la 30 de RON..:(.... am folosit si vopsea...

Acum folosesc numai vopsea ca este mai usor de aplicat... Matca o imobilizez cu un dop de sticla de plastic de 5-6 litri care are o tesatura de fir de nailon subtire ..nu stiu naibvii sa pun poze ca va aratam si era mai usor decit sa va spoun cum arata chestia care imi tine matca nemiscata..:)

,,la culori..folosesc doar o singura culoare, un albastru deschis, deoarece celelate culori nu prea le vad naibii prin stup..:))..si ma uit in caiet si vad care cind le-am schimbat  dar in principal schimb matcile de la familiile care sunt sub medie apoi schimb pe cele care ar fi la media stupinii dar le am trecute in caiet ca ar fi matci mai batrine..

romikele


marius_vfp

#28
bio incearca aici :


http://www.2shared.com


apesi pe browse , si selectezi fisierul care vrei sal incarci , apoi linkul care iti apare dupa ce se incarca de pe prima pozitie il pui pe forum , se pot incarca si carti/filme sau alte docmente pana la 200 mega de mari
spor
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

edy

 Cine nu vinde matci este bine sa foloseasca 2-3 culori deschise ,spre exemplu alb si galben deoarece matcile marcate cu aceste culori se vad mult mai bine decat cele marcate cu culorile rosu verde sau albastru.
Cea mai buna culoare de marcat matci ar fi cea tip oja de unghii deoarece va ramane mult timp pe regina. Ideal ar fi ca matca sa fie prinsa intre doua degete pentru a fi marcata si nu cu diverse dispozitive ,dar cine nu are experienta le poate folosi si pe acestea cu succes.
Marcatura reginelor trebuie sa se faca numai cand matca este imperecheata.
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy