Unificare sau fecundare ?

Creat de Adrian Roman, Septembrie 11, 2010, 11:58:42 PM

« precedentul - următorul »

Adrian Roman

Domnilor colegi, rog niste opinii pentru a ma hotara mai usor si mai corect. Situatia este urmatoarea :am o fam. pe 12 R, la care azi i-am indepartat catul. Matca veche disparuta, rame cu puiet capacit recent(incomplet), si puiet in eclozare, albina f. linistita, dar oua, puiet in lapte, deloc.Verificand si rasverificand, vad o matca tanara, subtirica si vesela, si  astfel atentionat, gasesc pe o rama, destul de greu vizibil,4 botci in manunchi, una eclozata si trei roase. treaba clara pana aici.Daca unific cu un roi aflat la 15 m de fam, pierd multa albina de la roi, acesta fiind singular ca amplasament. Trantori pentru fecundare cam putinei, dar mai sunt.Ar urma sa ponteze o mana de albine pana intra in iarna. Ce ma sfatuiti ?

bucovineanu

Va sfatuiesc sa procurati o regina fecundata de la un apicultor din zona.

prisecarul

Citat din: Adrian Roman din Septembrie 11, 2010, 11:58:42 PM
Domnilor colegi, rog niste opinii pentru a ma hotara mai usor si mai corect. Situatia este urmatoarea :am o fam. pe 12 R, la care azi i-am indepartat catul. Matca veche disparuta, rame cu puiet capacit recent(incomplet), si puiet in eclozare, albina f. linistita, dar oua, puiet in lapte, deloc.Verificand si rasverificand, vad o matca tanara, subtirica si vesela, si  astfel atentionat, gasesc pe o rama, destul de greu vizibil,4 botci in manunchi, una eclozata si trei roase. treaba clara pana aici.Daca unific cu un roi aflat la 15 m de fam, pierd multa albina de la roi, acesta fiind singular ca amplasament. Trantori pentru fecundare cam putinei, dar mai sunt.Ar urma sa ponteze o mana de albine pana intra in iarna. Ce ma sfatuiti ?
eu, unul, as merge pe "mana" familiei!
daca roiul este slab si nu puteti sa-l intariti, merge unificarea!
Exista batalii pe care e bine sa le ocolesti ...nu de teama ca le-ai putea pierde, ci pentru ca ai deveni ridicol castigandu-le!

ioanardelean55


  Nu vad cum a-ti putea realiza aceasta unificare . Cel mai bine e sa luati matca din roi si sa o puneti in stupul cu pricina dar dupace a-ti eliminat matca tinara si botcile existente ,iar roiul sa-l unificati cu stupul din stinga s-au dreapta lui e simplu si nu se pierde albina .

Adrian Roman

Roiul este f.bun, puiet pe 4 R si o fata pe a cincia, si matca oua super compact, dar am specificat ca e singular ca pozitie, deci e singur, altfel nu ezitam.Sfatul d-lui Bucovineanu este bun, dar nu am sursa de matca prin zona. Fam cu matca noua e full pe 11 R, e pacat s-o impart pe la altii. Ar fi si asta o varianta- R cu puiet date la roi, si restul unificat cu un vecin. Dar mai caut matca...fecundata...

Florin_Dan

Si eu as merge pe mana familiei o saptamana, mai ales ca este si o familie buna.
In ultima perioada vremea sa racit bine in zona noastra,zona de unde este si Adrian.Timp frumos s-a facut abia de vineri, zi in care am facut si eu un control la cateva familii unde am gasit  puiet capacit, puiet in lapte si oua, dar cei drept matca este de dimensiuni mai mici, se pregateste pentru repaus.
Adriane poate ai luat prea tarziu magazia de pe acea familie si frigul l-au adunat pe puietiar matca sa nu mai fi ouat.
Exista si posibilitatea schimbarii linistite si ea sa nu fie imperecheata, dar parerea mea, o saptamana de rabdare ca vremea s-a indreptat.  :hi: