transvazare

Creat de bee_lover, Octombrie 16, 2007, 02:03:00 AM

« precedentul - următorul »

bee_lover


D006

Interesant, foarte interesant , dar nu este mai usor cu cutia jenter?
Aici orice miscare gresita duce la vatamarea larvei , implicit la scaderea procentului de crestere.

D006

...daca te obisnuiesti cu o metoda ..si mai ai si rezultate...totul este ok...

D006

Aveti dreptate, drumul cel mai scurt este cel cunoscut. Nu am transvazat niciodata de aceea sunt mai reticent.
Gasim un filmulet cu folosirea cutiei jenter? Sau parerea celor ce o folosesc?
Dvs ati folosit ambele metode, banuesc ca sunt avantaje si dezavantaje, nu?

D006

..mi-am luat degetul mare de la mina dreapta la un abricht..nu rau ..dar nu mai pot tine lanteta de transvazat in mina... am degetul de mobilier doar atit..
Cu trusa am o penseta din medicina si ma descurc..
Este buna trusa pt ca larva ,nu o iei din celula ei cu laptisor..si o pui in alta goala...poti sa iei larve si mai mici abia eclozionate din ou...si m-am invatat mai comod..nu mai torn botci...trusa este pt oameni mai comozi..si eu sunt unul..
La trusa matca o tii inchisa mai mult timp ..la transvazare matca poti sa o tii libera in stup si iei rama pe care o crezi de cuviinta..
La inceput si la transvazare izolam matca pe o rama sa-mi oua unde vroiam eu..apoi o lasam libera in stup si luam ce rama vroiam..

D006

Deci decupam rama si fixam cutia echipata cu celulele. O lasam in stup cateva zile pentru a fi curatate de albine, de a capata acelasi miros...

D006

Apoi izolam matca in cusca pt. a oua. Dupa 4 zile eliberam matca, celulele le fixam in rama portbotci si o dam la crestere.

D006

Asa mai merge (Am prelucrat putin poza. Initial avea un fond crem care a devemit subit megru)

D006

..atit familia in care introducem trusa pt ouat cit si familia unde dam botcile pt crestere trebuiesc stimulate..
La familia in care dam botcile la crescut ,rama cu polen si miere de la marginea cuibului o macelaresc cu furculita de descapacit..albine in timp ce o aseaza mai consuma polen si miere mai multa-asa cred-,si au mai mult laptisor pt larve..asta in plus de hranitorul cu pasta de miere +zahar pudra+polen 3%....

D006

Legatura dintre stimulare si dezvoltarea viitorelor matci este bine definita .
Ar trebui sa discutam putin despre familia crescatoare.
Avem doua aspecte:
- familie orfanizata (Suntem siguri ca botcile vor fi crescute. Botcile care apar suplimentar pe faguri vor fi distruse. Stiind varsta larvei botcile sunt viabile. Lasam o botca familiei la sfarsit);
-familie cu gratie peste cuib (In cat, izolam rama portbotci intre rame cu puiet necapacit pentru atragerea doicilor. O rata de crestere mai mica decat in primul caz (ca numar). Putem folosi familia mai mult timp cu conditia sa avem numai rame cu puiet necapacit in cat).
In cazul doi este nevoie de familie starter? Daca da atunci eficienta scade chiar daca creste nr. botcilor luate spre crestere.

D006

..la familia crescatoare orfanizata cu 3-4 zile inainte este bine sa-i luam tot puietul oua si larve chiar si parte din cel capacit..familia care ii dau sa ia in crestere botcile o string bine de tot..daca inainte de ai da rama portbotci era pe 8 rame o string la max 4 rame...

valter

daca vrei sa ramai cracanat-referitor la transvazare larvalor intra la-stuparitul. ro/ cresterea matcilor / film/ crestera matcilor.
Nu uita sa-ti indreptezi picioarele dupa cele 63 minute de munca ale anei femeiuste destepte, frumoase si doctor in apicultura- in regat doctorii studiaza dupa facultate doi ani.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Intr-adevar, este foarte interesant filmul....dar noi, ceea ce realizam in stupina, realizam dupa ce citim iarna cite o carte, doua si pina vara cind punem in practica, mai uitam jumatate...in plus ne lipseste si din tehnica lor...

D006

salutare :hi:
sunt Daniel si sunt apicultor de 4 ani, cine ma poate ajuta si pe mine sa imi spuna de unde pot achizitiona o cutie Jenter?
   :roll:

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube