tehnica de form a nucleelor de fecundare a matcilor din transvazare

Creat de valter, Noiembrie 06, 2009, 11:10:05 PM

« precedentul - următorul »

Mishu05

Domnule Valter v-am citit explicatiile,extrem de detaliate de pe aceasta pagina, se vede ca sunt foarte riguros in lucrari si stiti ce faceti.
Voi incerca si eu din primavara sa cresc matci si sper sa reusesc sa obtin ceva de calitate cat mai buna. Pagina aceasta este de un real ajutor oricarui stupar dar mai ales incepatorilor.

bucovineanu

Orice inceput pare greu. Aici important este sa nu abandonam la primul esec.

bucovineanu

Citat din: valterEu nu am spus ca nu-i rentabila cresterea reproducatorilor daca o faci doar pentru tine. Chiar este deosebit de profitabila si asta prin faptul ca nu-ti permiti sa bagi in productie material care altfel l-ai vinde, referindu-ma la parte din matcile mediocre pe care altfel le-ai livra fara nici o remuscare.
Pentru a-ti fi usor muta o familie tata mai aproape, intr-o locatie a unui prieten, amic, apropiat,formeaza nucleele sau micronucleele la ferma si mutale in locatia apropiata.
Incearca initial cu 10-15 mininuclee care oricuv va vor asigura 15x 4 serii= 6o de matci din care alegeti cel putin 45 f bune  si excelente.
E f important sa incepem.
Eu lucrez cu 10 nuclee pe jumatati de rama si vreo 8 pe rama intreaga.Am facut si fac in continuare regine pentru propria stupina.

valter

Dupa recoltare fiecarui nucleu i se repartizeaza o noua botca.
Repartizarea noii botci se poate face in mai multe moduri si intervale de timp, astfel:
-imediat dupa recoltare, respectiv la 2-3 ore, sansele de acceptare fiind influientate de mai multi parametri, sanse care nu depasesc 50% grad de acceptare;
-la patru-cinci zile dupa recoltare, inainte de introducere botcilor de transvazare extirpand toate botcile de salvare trase de micronucleu, sansele de acceptare tinzand spre 95%;
La fiecare doua zile dupa introducerea fiecarui lot de botci de transvazare se face controlul acceptarii si se inlocuies botcile roase in lateral.
Permanent crescatorii de matci industriali au in lucru un numar de botci de transvazare mai mare decat necesarul calculat etapei respective, necesar corectiei situatiilor nefericite in care botcile racesc, sunt lovite accidental, sunt roase in finisor caurmare a nerespectarii graficului de recoltare, sunt roase in micronuclee etc.
......
O firma din franta, nicot, fabrica fel si chip de materiale din plastic, printre altele si mansoane antiros in lateral. Sau putem inveli botcile la introducerea in micronuclee cu ajutorul staniolului de la tigari sau cel folosit la acoperirea tavilor de cuptor.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

valter

Sperand ca nu sunt doar cuvinte ci ganduri pe care sa le urmati, va spun o poveste cu PM actual.
Mishu afirma;''Domnule Valter v-am citit explicatiile,extrem de detaliate de pe aceasta pagina, se vede ca sunt foarte riguros in lucrari si stiti ce faceti.
Voi incerca si eu din primavara sa cresc matci si sper sa reusesc sa obtin ceva de calitate cat mai buna. Pagina aceasta este de un real ajutor oricarui stupar dar mai ales incepatorilor.''
....
Intr-una din zilele precedente dau unui prieten de forum un PM si-l intreb:frate eu bat campii, tu ma incurajezi la misto sau leatul nu-i interesat?
Domnia sa a=mi raspunde:''nu te impacienta, poate azi nu, maine s=o fi sesizand careva de ceia ce scrii, iar daca macar unul e miscat de acest lucru e un castig.''
Merci de atentie.
Rezultatele obtinute din transvazare si nuclee este de zece ori mai satisfacatoare decat orce productie record, productie pe care eu am atinso cel putin o data.
La matci inca nu am atins maximum.
Da am un plan bun ptr la anul legat de o colaborare cu Radu Vancea.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

D006

Primul meu an de apicultura, 2009 am facut matci prin simpla metoda Miller.
In 2010 e pe lista aceasta transvasare pe care o voi perfectiona inainte de a imi incerca mana la insamantarea artificiala.
Acum am suficienti stupi sa am de unde lua albina si ma pot juca mai lejer.
Aceste instructiuni sunt ff detaliate si au devenit parte din "manualul" meu.

valter

Primavara ramanem accidental fara matci la parte din familii ca urmare a manevrarii neglijente a ramelor sau unele din ele mor fara a avea o explicatie clara.
Nucleele iernate pereche pe rama dadant reprezinta una din modalitatile de solutionare a problemei mai sus mentionate, totusi aceastea cu un mic efort pot deveni familii de baza la recolta de floarea soarelui.
Insa din anul 2008 am verificat micronucleele cu rama 1/2 dadant la iernare, intr-o iarna relativ usoaqra, trecand trei din sapte testul iernarii.
Aici ar fi de mentionat:
-fiind primul an la iernare nu am avut un plan sigur de alimentare;
-nu am avut rezerve pregatite pe rame 1/2 dadant ptr preschimbare la epuizarea rezervelor;
-nucleele nu au fost unificate cate doua, in scopul maririi populatiei;
-nu a-mi venise ideia crearii de caturi provizorii din polistiren dur si suprapunerii acestuia in luna ian-feb cand rezervele tind sa se sfarseasca.
Am pregatite cinci astfel de micronuclee, caturile aferente, albina super in ele si sper ca in aceasta iarna sa le trec 100% in primavara.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Calin Catalin

      Este prima data cand cresc botci pentru inmultirea familiilor mele si am cautat acest topic pentru a ma lamuri ce trebuie sa fac pentru a avea o acceptare cat mai mare a botcilor in nucleele de imperechere.
     Desi nu s-a mai postat de mult timp aici, am recitit cu interes si cred ca informatiile detaliate ma vor ajuta saptamana viitoare cand va veni momentul asteptat.
     Multumesc cu aceasta ocazie celor care au impartasit din experienta lor.
:thanks: :beer: :thanks:
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

valter

ATENȚIE: în acest subiect nu s-a mai postat de cel puțin 120 zile.

I-mi era dor de vechile subiecte...si l-am revazut dupa o bucata buna de timp.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

mosunick

Citat din: valter din Noiembrie 12, 2009, 08:46:59 PM

-nu a-mi venise ideia crearii de caturi provizorii din polistiren dur si suprapunerii acestuia in luna ian-feb cand rezervele tind sa se sfarseasca.
Am pregatite cinci astfel de micronuclee, caturile aferente, albina super in ele si sper ca in aceasta iarna sa le trec 100% in primavara.
Ceva fotografii, sa intelegem si noi mai bine? Cum a mers iarna respectiva pe solutia cu caturi?
Danke!
"There is little difference in people, but that little difference makes a big difference. The
little difference is attitude. The big difference is whether it is positive or negative." - W. Clement Stone

valter

Din pacate nu am facut poze cu improvizatia numita ''cat suplimentar din polistiren''.
Dar, ulterior am construit toate lazile de micronuclee cu caturi( folosind scandura de 3 cm fata spate) de asemenea maniera incat la intrarea in iarna sa pot suprapune cate doua micronuclee pe acelasi picior, una dintre matci ajungand in familiile de baza(de productie).

Este clar si fara dubiu ca un micronucleu oricat de bun si bine hranit iarna nu poate iesi sanatos si viguros daca nu are suficienta albina(de regula din doua trei micronuclee unificate).

Micronucleul in discutie il gasim atat pe sunphoto personal cat si la capitolul nuclee- nucleul dorit.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

Calin Catalin

Domnule Valter, mai iernati nuclee pe dadant sau ati trecut complet pe micronuclee cu cat?
Le iernati la exterior sau in adapost?
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

valter

Citat din: clncatalin din Decembrie 09, 2013, 08:50:40 PM
Domnule Valter, mai iernati nuclee pe dadant sau ati trecut complet pe micronuclee cu cat?
Le iernati la exterior sau in adapost?

Negresit, iernez atat nuclee Dadant cat si micronuclee.
In principal Dadantul are intre 4 si 6 rame de albina stranse la iernare.
Micronucleele(fo 50) nu am reusit sa le unific la sange si cred ca partial au soarta stupilor cu cinci familii ale profului Ursu.

Nu iernez nimic in interior...merg pe principiul ''ce-o Vrea Domnul''...si vrea intotdeauna binele tuturor pacatosilor.

Am incercat iernarea in rulota, acum vre-o doi ani, fara succese marete.Insa de cand le montez in ianuarie corpul doi(la cei cu un corp) ori corpul trei (la cei babani) in care corp montez borcanul ''lu' janese'' cu gura in jos rezultatele pozitive nu au intarziat sa apara.
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.

PARINTELE

Citat din: valter din Decembrie 09, 2013, 09:37:39 PM
Citat din: clncatalin din Decembrie 09, 2013, 08:50:40 PM
Domnule Valter, mai iernati nuclee pe dadant sau ati trecut complet pe micronuclee cu cat?
Le iernati la exterior sau in adapost?

Negresit, iernez atat nuclee Dadant cat si micronuclee.
In principal Dadantul are intre 4 si 6 rame de albina stranse la iernare.
Micronucleele(fo 50) nu am reusit sa le unific la sange si cred ca partial au soarta stupilor cu cinci familii ale profului Ursu.

Nu iernez nimic in interior...merg pe principiul ''ce-o Vrea Domnul''...si vrea intotdeauna binele tuturor pacatosilor.

Am incercat iernarea in rulota, acum vre-o doi ani, fara succese marete.Insa de cand le montez in ianuarie corpul doi(la cei cu un corp) ori corpul trei (la cei babani) in care corp montez borcanul ''lu' janese'' cu gura in jos rezultatele pozitive nu au intarziat sa apara.
Sa-mi fie cu iertare dl. VALTER, nu am inteles ce dumneavoastra ati scris si eu am inrosit.
Daca nu va supar va rog dati-mi o esplicatie.
cu stima.

valter

Urmare a iernarii deficitare in vechile micronuclee care aveau un singur corp si dimensiunea scandurii fata spate era doar de 2 cm, iernare care de cele mai multe ori se solda cu multe pierderi numerice ale micronucleelor ori uzura exagerata a ceia ce constituia cele cateva mii de albine(2000-3000), am conceput un micronucleu care se poate dezvolta ca si un stup multietajat cu rama ''aproape ''egala cu Delon(rama reprezentant jumatate din lumina ramei Dadant rotita cu 180 *).Dar sa nu intram in detalii needificatoare.

Ce am vrut sa spun in ceia ce a-ti subliniat.
La intrarea in iarna un micronucleu poate fi constituit din unul sau doua corpuri cu albina si rezerve.Uneori(aproape deseori) rezerva de hrana se epuizeaza rapid(albina putina-consum mare) si am constatat ca folosind metoda borcanului cu gura in jos este muuult mai buna decat turta, turtita si alte paleative.
Borcanul cu capul in jos(de regula de 800 ml) este plin cu miere de salcam si protejat la gura cu tifon, borcan care se dispune intr-un corp suplimentar gol pe care-l montez peste micronucleu in debutul lunii ianuarie(colegul janese a patentat aceasta ideie).

De ce iernez micronuclee?
Motivele sunt multiple:
-principalul motiv este ca am de unde sa ''fur'' rame cu puiet pentru infiintarea noilor micronuclee de fecundare(cunoscand faptul ca micronucleele nou formate fidelizeaza albina proprie, cat si cea adusa suplimentar din alte lazi, urmare a prezentei puietului, implicit lipsa depopularii micronucleelor la formare in primavara);
-dispun in permanenta(pentru mine si eventualii beneficiari) de matci fecundate in perioada de iarna si debut de primavara;
-iernez un numar mare de matci ''batrane''(pe care altfel le-as fi aruncat in iarba) care in principiu au tendinta de a se schimba linistit si nu au reusit sa-si manifeste(finalizeze) acest instinc  in mod pregnant in familiile de baza inainte de intrarea in iarna(de regula matci de trei ani, uneori de patru ani);
-imi place sa ma joc si sa descopar lucruri noi, pentru mine...
Iertarea este o virtute crestina.    Alexandre Dumas.