Colectare Polenului - Activare colector- Abinele fac ghem sub stup !

Creat de faststorm, Aprilie 04, 2014, 03:09:12 PM

« precedentul - următorul »

faststorm

Salutare la toti,
Am patit urmatoarea situatie, dupa ce am activat colectorul- Abinele fac ghem sub stup !, stau acolo aprox toate lucratoarele, cel putin 3-4 kg de albina, cu polenul pe picioruse.Asta e normal sa stea acolo ca sa comunice cu stupul, prin sita feromonul matcii este perceptibil.
Mentionez ca am stupi multietajati cu fund anti varoua, placile de la fund sunt luate complet pt aerisire.
Chiar va rog sa ma sfatuiti ce sa fac sa nu mai intre sub stup, anul trecu am izolat cu plasa de tantari sa nu mai intre dar fac ghem la intrare in colector. !
M-am gandit sa inchid fundul AV si sa pun podisor cu plasa peste vara .....dar intrebarea este vor face din nou barbi la urdinis ?


D006

Cat timp vor avea rezerva de păstura in stup vor face barba (greva). Fundul antivarooa trebuie obturat cand se colecteaza polen.

faststorm

Am obturat, si tot degeaba, apoi am facut altceva, am izolat zona cu plasa de tantari sa nu mai poata sa mearga sub stup.Eu sub stupi am la fiecare o placa de PAL lacuit si niste distantiere din lemn de 50 de mm, pt aerisire vara, asa ca acel spatiu intre placa si fundul stupului, pe exterior am izolat cu plasa de tantari.Acum doar se plimba pe langa si nu mai fac de cat un singur lucru....:) intra in stup, de voi de nevoie.....ramane sa le urmaresc sa vad ce vor mai face in continuare.

Colectorul este din plastic varianta Apinatura :http://www.apinatura.ro/?55,colector-polen-plastic
Dar nu este eficient, ca intra greu prin el si raneste albina, desi gaurile sunt la 4,4, le-am mai marit la 4,8, dar tot intra greu.
Acum fac o varianta cu placa tip Oros adapta la cel de plastic...o sa pun poze cand e gata.


faststorm

Deci iata colectorul de plastic modificat cu placi tip Salaj - Oros - si plasa de protectie sa nu mai intre sub stupi.
De cand am pus aceasta plasa nu mai intra nici una sub stup   :yes:

Cine doreste schitele de modificare il ajut cu mare placere.

Eficacitatea acestor placi ......este foarte mare si nu vreau sa intru in detalii decat sa spun un singur lucru,

Sa-i D-zeu sanatate si cat mai multe zile d-lui Oros Iosif din Salaj, unul cei mai mari apicultori de la care ne ramane cate ceva si dupa .....

In rest cat mai multa miere si albine sanatoase va doresc.