Evodiile mele

Creat de pharaonu75, Noiembrie 15, 2010, 07:19:02 PM

« precedentul - următorul »

crombra

Citat din: jocokat din Decembrie 07, 2010, 07:54:46 PM
:hi: Tocmai acum am vorbit cu un apicultor de la Ungaria si mi-a promis ca trimite seminte de Evodia.Le plantez dar nu stiu daca nu e prea tirziu sau ar fi mai bine sa astept pana la primavara.
Cel mai bine, la primavara. Asa se vor 'cali'.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

viorel55

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 07, 2010, 08:54:19 PM
Eu in ialomita! Dumneavoastra unde? Nu am gasit nicio informatie la profil!
Eu in Prahova si daca mai scormoniti un pic aflati si localitatea.....

jocokat

Aztazi am si primit semintele de la Ungaria,am si semanat o parte dintre ele,restul am lasat la primavara.Sunt de la Baraolt jud.Covasna.Dumneavostra?

Adrian Roman

Daca erati aproape de Baia Mare, va puteam oferi gratuit cateva evodii crescute din primavara.

cristi ciuc

Mă gândeam că seminţele mele de Evodia din anul 2009 sunt depreciate.
După statistica lui Pharaonu se pare că abia acum sunt mai apte dar şi mai premature în germinaţie.
Evodiile de anul trecut le-am oferit în dar unor prieteni apicultori împreună cu multe "sfaturi" în privinţa protecţiei împotriva îngheţului în primii trei ani de viaţă.
Personal, în afara imaginilor de pe net, nu am văzut în realitate un asemenea arbore, plin de flori. Sper să-i văd cândva "la treabă" (asaltaţi de albine), pe cei care i-am oferit acelora din zone care oferă cât de cât condiţii de creştere.

D006

Urasc acest  arbore si  daca  as  putea sa  pun  mana pe o  drujba nu as  mai  lasa  nici  macar unul  in  picioare.
Va  jucati  cu  focul!
Nu  stiti  ce  inseamna o  alergie  la  polen?

D006

 :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:
Apicultor sa se vaite de alergia de polen.
Majoritatea au imunitate ca doar lucreaza in natura.  :hi:

stefan1

  Am citit undeva despre acuzatiile de alergie la polenul de Evodia si se spunea ca acel polen nu se raspandeste prea departe si deci nu este un pericol pentru cei cu 'guturaiul fanului'. Alunul este unul din cele mai periculoase plante pentru alergici, ca polenul lor se raspandeste la foarte mari distante de sursa, dus de vant.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

cristi ciuc

În acest context expus de Abeja, să înţelegem că polenul de Evodia este mai periculos decât cel al altor arbori?

gheco

La cat de vorbareata era persoana cu care am discutatla Craiova (atunci cand am cules seminte de evodia) este imposibil sa nu-mi fi spus daca ar fi existat cazuri de alergie la polenul de evodia.
In zona in care sunt arborii respectivi (9 la numar) sunt foarte multe blocuri si daca ar fi fost cazuri de alergie s-ar fi aflat.
Din cate am citit, evodia se remarca prin cantitatea mare de nectar pe care o secreta florile. Polenul  este in cantitati normale.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

petrica52

Apicultor sau forestier (tăietor de lemne) ?!
Dacă foloseşti drujba la tăiere rezultă şi praf (un rumeguş fin....) !!!
Cred, că de aici provine alergia!!!! :rotfl:
O zi buna cu sanatate !

D006

Eu decand consum polen si venin si miere mai multa nu am mai avut niciun fel de reactie alergica sau racela sau gripa. Efectul secundar este de intinerire.  :rotfl: :rotfl: :rotfl:

pharaonu75

EU CRED CA AR TREBUI SA TE OPRESTI!
DACA MA INTINERESTI MULT, DAI IN MINTEA COPIILOR!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

flavius

Buey, Andrei, de cand e american, s-a dat pe povesti de-ale locului...am vazut un film fain acum vreo cateva luni, facut dupa o povestire a lui F. Scott Fitzgerald, si anume: The Curios Case of Benjamin Button (detalii aici: http://en.wikipedia.org/wiki/The_Curious_Case_of_Benjamin_Button_%28short_story%29), in care personajul se naste batran si, pe masura ce trec anii, intinereste...povestea e super-faina, si pune niste probleme existentiala deosebite...mi-a placut, sincer...cred ca si Andrei vrea sa faca la fel...

Mai era un banc, acum ceva vreme, in care zicea un tip ca el ar vrea sa-si traiasca viata invers; adica: sa se nasca batran si neputincios, bolnav, damblagit, pe masura ce trec anii sa scape de batranete, de boli, veniturile sa creasca (de la o pensie de nimic la un salariu de om in floarea carierei), stresul sa descreasca, sa ajung la prima tinerete, sa se distreze din plin, sa treaca prin adolescenta si apoi prin minunea copilariei, iar sfarsitul vietii sa insemne ceea ce pentru toti ceilalti inseamna inceputul: un orgasm... :finger: :finger:

Sorry de off-topic, cateodata nu ma pot abtine, asta mi-s eu...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Citat din: pharaonu75 din Decembrie 11, 2010, 06:01:41 PM
DACA MA INTINERESTI MULT, DAI IN MINTEA COPIILOR!
:rotfl: :rotfl: :rotfl:
Pai cine a spus ca am depasit acea faza?
:rotfl: :rotfl: