sfat-circular de masa respectiv freza

Creat de buya, Noiembrie 27, 2013, 02:00:32 PM

« precedentul - următorul »

buya

Salutari
Ma ajuta ti va rog cu un sfat.As dori sa achizitionez un circular de masa si freza (oberfreza) , cu care as dori sa mi confectionez eu stupii./
Eu stupii ii am in urmatoarea configuratie : cuib dadant rama 1/1 (pe 10r sau pe 12r)si magazie multietajata rama 3/4 (10r sau 12r)
ma intereseaza ce putere sa aiba circularul si freza (wati), dimensiune masa ..........si alte detalii.sincer nu ma priccep si de aia apelez la sfatul dumeavoastra.
buget nici cu el nu stau prea bine dar , in principu maxim 1800- 2000 ron pentru ambele , si asa am depasit cu mult, pai daca afla sotia imi da  ))/:uimit:
dar ce nu fac eu pt   :bzz: mele
Multumesc de intelegere !  ^:)^
"Lumea va fi condusa de oameni capabili sa invete, sa se dezvete si sa invete din nou."
Alvin Toffler

istodorescu vasile

parerea mea ar fi daca dispuneti de bugetul acesta [2000] lei,mergeti la un magazin de profil si orientati-va la un circular semiprofesional cu motor la 220v si 2000wati, care sa aibe pinza  reglabila pe vertical [se ridica pinza in functie de grosimea materialului] , si cu un asemenea circular faceti si falturi fara a fi nevoie si de freza pentru ce v-ati propus. aceste tipuri de circular au si reglaj la unghi de taiere pina la 45 grade. la freza trebuie sa aveti ceva experienta in prelucrarea lemnului pentru a ramine cu miinile intregi. spor :hi:

jenica67

   Dupa mine eu zic ca asta iti ajunge : http://www.atelierultau.ro/bosch-pts-10-p-795.html  Dai berea si mai faci si economii !!    =))
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

pop alin daniel

am si eu un bosch pts 10 si sunt foarte multumit de el isi merita banii se lucreaza foarte bine cu el si eu imi fac stupii singur , am si o oberfreza tot bosch dar de cand mi-am luat circularul nu mai fac falturi cu freza,merge mai repede si ii mai simplu de lucrat   

Aurel

     Salutare Aline!
  La ce pret si de unde? Unii se plang de calitatile bosch.Ce reprezinta  pts 10? 

pop alin daniel

Citat din: Aurel din Noiembrie 30, 2013, 09:53:29 PM
     Salutare Aline!
  La ce pret si de unde? Unii se plang de calitatile bosch.Ce reprezinta  pts 10? 
salut eu il am de 2 ani l-am cumparat din dedeman cu 1700 lei
nu stiu ce reprezinta pts 10
referitor la calitate ii bun is multumit dar nu pot sa fac comparatie pentru ca nu am folosit si de la alta firma ce pot spune e ca merge bine am taiat cu el vreo 2 ore fara oprire si motorul era caldut nu fierbinte se regleaza pe inaltime si in unghi are limitator si masa tip sanie care ajuta sa tai drept la facut falturi e excelent de cand il am nu mai folosesc oberfreza cam tot ce am eu este bosch (pendular flex circular oberfreza toate au culoarea verde din ce am inteles ii din gama hoby sau semiprofi habar n-am) pe toate le folosesc de vreo 2 ani iar flexul de 4 ani nu am avut nici o defectiune eu lucrez numai sambata deci o zi pe saptamana si mai mult in concediu.pentru mine e ok imi fac treaba cu ele

Aurel


pop alin daniel


fiug1970

Citat din: pop alin daniel din Decembrie 01, 2013, 12:23:12 AM
Citat din: Aurel din Noiembrie 30, 2013, 09:53:29 PM
     Salutare Aline!
  La ce pret si de unde? Unii se plang de calitatile bosch.Ce reprezinta  pts 10? 
salut eu il am de 2 ani l-am cumparat din dedeman cu 1700 lei
nu stiu ce reprezinta pts 10
referitor la calitate ii bun is multumit dar nu pot sa fac comparatie pentru ca nu am folosit si de la alta firma ce pot spune e ca merge bine am taiat cu el vreo 2 ore fara oprire si motorul era caldut nu fierbinte se regleaza pe inaltime si in unghi are limitator si masa tip sanie care ajuta sa tai drept la facut falturi e excelent de cand il am nu mai folosesc oberfreza cam tot ce am eu este bosch (pendular flex circular oberfreza toate au culoarea verde din ce am inteles ii din gama hoby sau semiprofi habar n-am) pe toate le folosesc de vreo 2 ani iar flexul de 4 ani nu am avut nici o defectiune eu lucrez numai sambata deci o zi pe saptamana si mai mult in concediu.pentru mine e ok imi fac treaba cu ele

04763_1_700_702.jpg

fiug1970

sierra-bosch-ingletadoramesagts-10.jpg
diferenta de culoare este difrenta intre hobby si profesionala.literele si cifrele reprezinta modelul codificat

nicu68

pe atelierul.ro un Bosch pts10 1400wati costa acum pt ca este la oferta 1.275,eu insa am preferat sa cumpar un Metabo 315 c-2.0wnb de 2 kw la 1.099

fiug1970


nicu68


nicu68

am uitat sa specific,pretul este in lei nu in euro

fiug1970

mi-am dat seama ca-i in lei!la 1275€ iti luai o tupi(universala cu 5-6 operatii!!! :surprised: :surprised:)
o metabo315 e intre 400-500€.
vad ca in ro.pretul la scule e mult mai mic!dc.oare??