Dispozitiv de îndoit tabla

Creat de adi-m, Martie 12, 2012, 12:28:28 AM

« precedentul - următorul »

adi-m

As dori o idee pentru un dispozitiv de indoit tabla capacelor sau sibarilor, mai simplist , nu gen abcant. Va multumesc  ^:)^

rarescyp

eu am vazut unul intr-un videoclip al domnului orbanstefan...el ne-ar putea da detalii
Subiectul ma intereseaza si pe mine...
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

tassevasi

#2
  Haideti sa va  explic eu  cum l-am facut  f f simplu .
    Am avut  niste platbanda mai lata si  de 1mm .(7 cmm)
  Am pus una peste alta  si la capete am dat  cite 2 guri si am pus  cite 2 saibe mai subtiri .
  Am nituit  gaurile  si a ramas un lacas  de 1 mm cit e saiba  in care poti sa prinzi (introduci) tabla .
  Acun cele 2 nituri vor fi in partea de jos a platbandelor intrucit sa prinzi tablae mai lungi.
  Cred ca ati inteles .
  Numai bine .

Porfy66

Ceva poze ar fi minunate. Poate sunt colegi ce au inteles. Eu unul sincer nu prea am intels si tare as vrea sa vad un asa dispozitiv. Cu stima!
:hi: :hi: :hi:

tassevasi

#4
Citat din: Porfy66 din Martie 12, 2012, 10:01:57 PM
Ceva poze ar fi minunate. Poate sunt colegi ce au inteles. Eu unul sincer nu prea am intels si tare as vrea sa vad un asa dispozitiv. Cu stima!
:hi: :hi: :hi:

  Da domnule , daca nici acum  ,altfel nu mai stiu . :D
  Recomandat e sa nu faceti unghi perfect de 90 g  cind indoiti tabla introdusa intre aceste 2 platbande , ca atunci cind o prindeti pe capac  ia se curbeaza si se face ca o farfurie ,
  Daca se face un unghi mai mic (60-70 g) , atunci cind se prinde cu capse  tabla se forteaza  dupa marginea capacului se aduce ia singura si se face putina boltire  si apa aluneca todeauna de pe el .
   Recomandat e sa NU taieti tabla la colturi ci sa lucrati cu ia indoind colturile prin interior  cu patentul . 
  Eu la 4 am taiate colturile si todeauna am infiltratii de apa sub capac .
  Numai bine .

adriann

Buna poza asta... cu mici precizari.
Tabla sa fie mai groasa 1-1,5 mm, saiba de 0,4-0,5 sau un straf de tabla.
distanta pana la prima gaura.... exact cat vrei sa faci indoitura (mai mult nu merge).
Un astefel de dispozitiv tine la sute de indoituri. Poti sa faci si din 2 scanduri prinse in suruburi cu un mic distantier(1-2 mm).

bucovineanu

E foarte simplu. Incerc si eu o explicatie: Se iau doua bucati de tabla mai groasa, ideal otelita, cu latimea de 6-8 cm si grosimea de 1-2mm, lungimea sub 1 m. Se dau doua gauri inspre capete prin ambele table asezate una peste alta spre mijlocul latimii cu un burghiu de 4-5mm. In dreptul gaurilor, se introduce intre cele doua table cate o saiba cu grosimea de 1mm.. Se introduc in gauri nituri si se nituieste. Intre cele 2 table ramane o fanta de 1mmm unde vom introduce marginea tablei aflata pe o masa si pe care urmeaza sa o indoim. Ridicand marginea exterioara a sculei obtinem faltul dorit.

kamy

tabla zincata se poate taia si cositori la colt astfel poate fi fixata si fara cuie,am sa revin cu un desen.

rarescyp

zilele astea am sa confectionez modelul aratat de tssevasi si am sa incerc sa postez si niste poze....
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

adi-m

Multumesc de informatie d-nu Vasile .
L-am confectionat ieri din materiale reciclate respectiv din platbanda  de aluminiu de 5mm lata de 80mm, una din muchii am tesit-o la 45`ca sa pot indoi la un unghi mai mare de 90` merge super .  :hi:

mape 48-petru manea

Orban stefan a facut un dispozitiv si mai simplu:
-o scandura cu latimea 8-10 cm,grosimea 2 cm si lungimea dorita
a tras pe cantul ei un canal la circular cu adancimea dorita si o parte a jumatatii rezultata pe cant a facuto la 45 grade sa poata indoi tabla la 90 grade
spor la lucru

tassevasi

Citat din: adi-m din Martie 14, 2012, 02:39:08 PM
Multumesc de informatie d-nu Vasile .
L-am confectionat ieri din materiale reciclate respectiv din platbanda  de aluminiu de 5mm lata de 80mm, una din muchii am tesit-o la 45`ca sa pot indoi la un unghi mai mare de 90` merge super .  :hi:

  Bravo , e f bun din al  si eu tot din al  il am .

RazvanTi

Cunoasteti clestii aia autoblocanti de tinichigerie pe care strangandu-l face clantz si ramane strans pana cand il deblocam dintr-o pargie dintre manerele lui?
Eu am dar nu pot face poza ca e la garaj. e vorba de de-asta:
http://www.sculesiechipamente.ro/Clesti/Cleste-autoblocant-273.html
Am vazut la un stupar batran asa ceva care avea de falci sudate doua bucati de platbanda de vre-o 15-20 cm lungime.
Avantajul major pe care il vad eu la "utilajul" asta este ca atunci cand ai strans tabla, aceasta nu va mai aluneca dintre platbande la indoire. Pe cand precizia de indoire la modelul prezentat mai devreme mi se pare indoielnica.
SPOR!!!
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Porfy66

Multumesc tuturor pt raspunsuri si idei.  Acum am inteles. Indata ma si apuc sa-mi fac asa ceva!
:thanks: :thanks:  :hi: :hi: :hi:

rarescyp

Citat din: RazvanTi din Martie 15, 2012, 09:06:06 AM
Cunoasteti clestii aia autoblocanti de tinichigerie pe care strangandu-l face clantz si ramane strans pana cand il deblocam dintr-o pargie dintre manerele lui?
Eu am dar nu pot face poza ca e la garaj. e vorba de de-asta:
http://www.sculesiechipamente.ro/Clesti/Cleste-autoblocant-273.html
Am vazut la un stupar batran asa ceva care avea de falci sudate doua bucati de platbanda de vre-o 15-20 cm lungime.
Avantajul major pe care il vad eu la "utilajul" asta este ca atunci cand ai strans tabla, aceasta nu va mai aluneca dintre platbande la indoire. Pe cand precizia de indoire la modelul prezentat mai devreme mi se pare indoielnica.
SPOR!!!

aici gresesti....eu am confectionat ieri asa ceva, din 2 buc de placbanda, iar intre ele am pus piulite de 0.65mm...credema ca indoaie tabla cu foarte mare precizie; si e foarte usor de lucrat cu ea...nu am facut poze inca, dar o sa fac
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....