SCHITE STUP de 9 rame (cel mai economic stup) tot multifunctional

Creat de milu56, Noiembrie 24, 2011, 03:48:55 PM

« precedentul - următorul »

sanduandi

D-le Milu eu profit trebuie sa fac indiferent de an, ca este mai mare sau mai mic e alta socoteala. Daca nu fac mor de foame   ( vorba vine ) dar de undeva trebuie scos.
Viata e atit de scurta ca nu ai timp sa o traiesti.

Alutus

Citat din: cristian87 din Decembrie 16, 2011, 05:37:24 PM
Un roi bun umple imediat lada de 9 rame
Am avut multi roi care in august au dat sa roiasca si erau pe 10 chiar 11 rame
Albina depoziteaza intradevar mierea in magazii dar vede lumina zilei in cuib, culegatoarele trebuie sa vina de undeva.
La 9 rame raman 7 pentru ouat, mai scade spatiul ocopat de  coronite si pastura si vezi ca nu ramane mare lucru,  familiile cu matci puternice  intra imediat in frigurile roitului
Dar ce sa-i faci la albinele virtuale poti visa orice si le poti pune in orice sistem nascocesti
Acum doi ani sustineati verticalul pe 12 rame cu doua magazii de 1/2
Anul trecut erau stupii pe 6 rame grupati cate doi, cu un singur cat deasupra
Anul acesta multietajatul  redus cu rama de 10 cm si stupul pe 9 rame, oare la anul ce o sa mai scorniti?
Oricum, multa prosperitate va doresc
Oare citisi ce scrisesem eu de dimineata si cred ca pierdui mesajul? Oamenii devin mai intelepti si capata experienta dand cu capul de pragul de sus. Dreptul la cucuie face parte din regulile democratiei. Necazul cel mare este faptul ca pana se desumfla trebuie schimbat si pragul.
Sa nu uiti Darie!

milu56

Citat din: sanduandi din Decembrie 16, 2011, 07:19:15 PM
D-le Milu eu profit trebuie sa fac indiferent de an, ca este mai mare sau mai mic e alta socoteala. Daca nu fac mor de foame   ( vorba vine ) dar de undeva trebuie scos.

Se fac rezerve in anii buni si nu mori de foame in ani rai.

milu56

Motivul pentru care vreau stupi de 9 rame:

cristian87

zâmbeşte-mîine poate fi mai rău

marius_vfp

salut , in trecut tata avea o vorba , tre sa stai stramb si sa judeci drept, acu ma gandesc ca acel stup pe 10 rame defapt e pe 9 ca una e pentru trantori (rama oarba adica) daca micsoram la 9 rame  rama oarba oricum nu dispare si trebuie utilizata, cat saptiu mai ramane pentru matca?, si asa cu cele 10 rame tot urca in copac mult mai usor decat unul pe 12 ,
respectele mele eu raman la 444mm pentru rame ,(nuclee pe 222mm, 6 rame date in jumate pe verticala) pot sa le pun in pat rece sau cald dupa cum imi doresc sai iernez sau sa lucrez,
in vecini am un prieten care lucreaza pe 13 rame cu 2 caturi de jumate si e foarte multumit , dar nu poate intoarce ramele , deci eu sincer vad avantaje la posibilitatea de schimbare a orientarii ramelor .

craciun fericit la toti
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

Da stupul meu preferat este cel pe 12 rame si magazii 1/2 in desene este stupul care il folosesc eu pentru a se putea face tranzvazarea de la stupul layens asa folosesc rama layens in pat cald in aceeas cutie doar cu acel corp de completare in inaltime.
  Stupul de 12 rame cu o despartire la 9 si raman rame pt un nucleu are multe avantaje...