Stup vertical sau ME

Creat de PricopArthur, Octombrie 13, 2007, 10:31:43 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Si nu puteti lua jos magazia? Atunci cum verificati cuibul cand magazia e plina de rame...? daca nu am inteles bine va rog sa ma scuzati.

D006

Da si eu tot la fel le am in zona au mai multi stupari asa dar in ultimul timp au aparut diferite modele.Nu prea e nevoie sa sa umbli in cuib cand magazia este plina eu personal umblu foarte putin in ei.Daca ar fi sai fac acuma ias face cu magazii detasabile.La inaltime sant de acord cu bio (Nelu) si Marius.

D006

Citat din: bee_loverSi nu puteti lua jos magazia? Atunci cum verificati cuibul cand magazia e plina de rame...? daca nu am inteles bine va rog sa ma scuzati.
da prima magazie este fixa ,,  ramele de la etaj le pun doar cand jos este plin nu?
    in cazul in care nu urca la etaj atunci ma uit jos dar daca sa urcat nu am ce cauta jos

D006

Se pare, ca se lucreaza usor cu acest model de stup...dar sa scot rama din cuib, prin magazin, cred ca ar fi putin mai altfel decit am fost obisnuiti multi dintre noi....

Cristian IONITA

nu vreau ca ce spun sa fie luat ca o critica ... sunt ferm convins ca acest sistem (cu magazinul rigidizat de cuib) are si avantaje dar ... eu nu as folosi .... scade din modularitate. eu de exemplu mai arunc o privire-n cuib si daca catul e plin ... in plusd .... asta vara am experimentat "inversarea" magazinelor .,.. adica intercalez unul gol intre cel plin si cuib ....si am gasit extrem de benefica opeartiunea .... am amanat extractia, mierea din catul de sus a fost capacita aproape 100% si in cateva (verificat la 1 saptamana)  zile catul din mijloc a umplut si capacit in proportie de 2/3

PricopArthur

Cristian are dreptate. In plus, revizia se reduce la vizualizarea partii inferioare a ramelor numai prin simpla ridicare a catului si nu prin frunzarirea tuturor ramelor. Astfel timpul alocat unei verificari se reduce la cateva minute.
Miere multă şi inimă curată!

D006

Citat din: Cristian IONITAnu vreau ca ce spun sa fie luat ca o critica ... sunt ferm convins ca acest sistem (cu magazinul rigidizat de cuib) are si avantaje dar ... eu nu as folosi .... scade din modularitate. eu de exemplu mai arunc o privire-n cuib si daca catul e plin ... in plusd .... asta vara am experimentat "inversarea" magazinelor .,.. adica intercalez unul gol intre cel plin si cuib ....si am gasit extrem de benefica opeartiunea .... am amanat extractia, mierea din catul de sus a fost capacita aproape 100% si in cateva (verificat la 1 saptamana)  zile catul din mijloc a umplut si capacit in proportie de 2/3
si daca muti ramele in altul mai gol nui tot la fel

Cristian IONITA

pai ... nu prea ... minim timp de interventie dublu ... nu mai spun de deranj la muste si eventuale intepoaturi
nu am chef sa intram in dispute aiurea ... am si specificat ... sistemul are si avantaje da .... parerea mea de profan in acest domeniu este ca nu se merita sa te-ncurci cu asa ceva.

D006

. parerea mea de profan in acest domeniu este ca nu se merita sa te-ncurci cu asa ceva.
fiecare cum se obijnuieste eu personal am avut si cu catul detasabil si cred ca cel mai bine ii cu el fix
fiecare este liber sa aleaga            bafta si in continuare
                    cu stima marius

PricopArthur

Marius, eu nu am vazut niciodata stupi cu cat detasabil. Cum ridici ramele de jos? Nu sunt prinse umerasele de catul superior? Ai rame mai late sus decat jos?
Intradevar, la transport e posibil sa ai probleme ca printre caturi sa iasa albina. Cu cat mai multe imbinari cu atat mai multe riscuri. Dar interventia in stup direct asupra catului usureaza mult munca.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

D006

cum am mai spus etajul primul este fix rama de la etaj este cu 2 cm mai lunga
rama din cuib se baga prin etaj ,interventia se face usor luand doar trei sau patru rame de etaj.La transport la lazile normale cand ti de minere , lada are tendinta sa se intoarca  ( basculeze ) dar la aceste lazi nu fiinca minerul lazi este pe primul etaj
sa va dau un ex ce sar intimpla daca la o oala sar pune minerele joa linga fundul oalei
pe timpul transportului etajul nu sare

PricopArthur

Am inteles. Ai rame mai mari in cat. Nu le poti inversa cu cele din cuib.
Intradevar, la transport trebuie sa sustii cu o mana stupul. Dar nu vad ca sa fie o problema majora.
Pierzi in schimb toate avantajele pe care le ofera un me sau un vertical.
Cu stima,
Miere multă şi inimă curată!

D006

Pierzi in schimb toate avantajele pe care le ofera un me sau un vertical.
nu se pierde nimic domnule arthur cum am spus fiecare cum se obijnuieste
daca de mine trebuie sa imi iau stupi rotunzi ma voi obijnui si cu aia ca de altfel cu orice lucru nu?
ramele nu se inverseza care pt cuib si care pt etaje
la aceasta lada se pot pune si etaje ca si la alte lazi
                   
             cu stima marius

D006

sal all .sunt nou in apicultura si vreai sa stiu si eu care este diferenta dintre un stup dadant si unul me?va multumesc  :)

filip

Pentru fmy,Stupul dadant se compune din corp cu rame 1/1 rama are urmatoarele dimensiuni 435x3oo mm iar ramul din magazie are 435x23o mm sau435x165 mm{Deci poti folosi 2 tipuri de magazii}         Stupul multietajat foloseste rame 435x23o mm{se foloseste acceasi rama atit in cuib cit si in magazii sau rame 3/4}
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)