Stup vertical sau ME

Creat de PricopArthur, Octombrie 13, 2007, 10:31:43 PM

« precedentul - următorul »

PricopArthur

Ditr-un mc de cherestea am dus la gata 20 de lazi din modelul de mai sus. E poate mai laborios, dar l-am facut pt sufletul meu.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Care trebuie sa fie distanta intre ramele din cuib si cele din magazin ?

filip

Citat din: bee_loverO intrebare pentru domnul filip...cum sunt unite in colturi stupii? Una peste alta sau cu falt?
Eu am preferat cu coltare,deci asezate una peste alta.Comanzi ce doresti eu asm comandat pe bucati.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

PricopArthur

Pt Florin. 5 mm e bine +/-.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

cea mai buna distanta e de 8 mm

PricopArthur

OK. Dar peste 7 mm cladesc, iar sub 5 mm le lipesc cu propolis. Iar la iernare, cu cat distanta intre corpuri e mai mare, ghemul nu se va putea muta dintr-un corp in altul.
De ce e cea mai buna de 8 mm?
Miere multă şi inimă curată!

D006

...in carti spune ca spatiul necesar albinelor pt circulatie este de 8 mm...spatiile mai mari sunt blocate de catre albine cu constructii de ceara..
  Tolereaza 12 mm intre faguri unde albinele trec cu usurinta pt a efectua diferite lucrari...

PricopArthur

Ma inclin in fata voastra. Dar ramane a doua parte a intrebarii.
Miere multă şi inimă curată!

maximus

eu am  me cu dist de 8 mm intre rame.de cladit nu mi-au cladit decat cateva familii,si la ele cate 1-2 randuri de faguri,sus si jos.
    imi place ca:fac verificarea fugitiva si ridic corpul 2,ii distantez ramele dupa care dau un un fum si il las fara probleme jos.nu mi-e teama ca strivesc albine,nici macar matca,e un spatiu care le tolereaza.matca trece de asemenea cu usurinta si sus si jos,fara probleme.am verificat acum cateva zile,la iernare este un spatiu iubit de albine,pur si simplu adora sa stea intre rame.
   distanta de 5 mm mi se pare mult prea mica,nu ofera siguranta de care vorbeam mai sus.

PricopArthur

Accept punctul tau de vedere, dar raman la 5 mm.
Miere multă şi inimă curată!

pngflorin

Dupa o gramada de oferte m-am oprit la aceasta :
Stupul este vertical 1/1 cu mag 1/1, fund antivarooa, podisor izgonitor.
154 lei RON/ BUCATA.
CE ZICETI ?

ni_nacu

Zic ca-i f.buna oferta !
Cine-i producatorul ?, poate mai gaseste cumparatori.

Cristian IONITA

ti-am raspuns pe stuparitul
nu stiu cum va simitit voi ... dar ptr mine a cam devenit obositor sa scriu acelasi lucru de 2 ori

pngflorin

Aveti perfecta dreptate d Cristian si eu am un sentiment de deja vu.

bee_lover

interesant domnule cristian dar sa luati video de aici si sa-l postati dincolo nu a devenit obositor?