Bine v-am găsit!

Creat de calmusdaniel, Noiembrie 13, 2013, 06:09:57 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Nu ma refeream la zborurile de curatire, ci la incalzirea puietului existent (mentinerea unei temperaturi mai ridicate), la formarea ghemului si lasarea in afara acestuia a unor suprafete cu larve/puiet!
Nu vor fi probleme?!?!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

istodorescu vasile

daca nu vor avea zbor de curatire pina in martie va aparea diareea in mod sigur. poate in zona de cimpie mai apare vreme buna, dar eu in zona de munte nu trag speranta de vreme buna pina la martie, si nu m-as risca sa fac astfel de hraniri.

calmusdaniel

pharaonu75.Nu vor fi probleme pt ca matca oua in perioada asta atat cat familia poate sa acopere.

calmusdaniel

istodorescu vasile.Acele fam care au inceput cresterea puietului din decembrie-ianuarie si consuma pastura pt asta, acele familii nu-si incarca intestinele?

istodorescu vasile

Citat din: calmusdaniel din Ianuarie 27, 2014, 08:55:28 PM
istodorescu vasile.Acele fam care au inceput cresterea puietului din decembrie-ianuarie si consuma pastura pt asta, acele familii nu-si incarca intestinele?
ba da categoric isi incarca intestinele cele care au inceput sa creasca puiet, insa  acest lucru nu il putem controla decit prin selectie. eu nu spun ca nu este bine cum faceti dumneavoastra, ba dimpotriva, insa pentru zona mea nu este aplicabil, fiind zona de munte. dar nu puteti sa nu imi dati dreptate in sensul ca o familie careia i se administreaza pasta proteica ,si nu are un zbor de curatire in urmatoarele 40 de zile , acea familie in mod sigur va face diaree ,indiferent cit de puternica si de sanatoasa ar fi ea. in mod cert la cimpie sint si zile bune pentru zbor de curatire ceea ce la mine este un vis frumos greu de implinit.

calmusdaniel

istodorescu vasile.Cu siguranta ca-ti dau dreptate,dar si anotimpurile nu mai sunt ce-au fost,pana acum am avut o toamna tarzie ,a fost mai cald la munte  pana acum decat la campie-cel putin in zona mea.Selectia la fam de albine e mai greu de facut deoarece suntem invadati de diferite rase de matci cere au fost aduse in tara.Vrem nu vrem o sa avem niste curcituri.

APISBAD

Dl. Calmus de ce nu recunosteti ca aceasta pasta (sa nu zic astfel) nu este bine venita in fam. de alb. in miezul iernii !!??? ... vedeti si dv. situatia de fata,s-a pus o data si acum pauza, mai mut deranj , munca multa etc...eu cred ca dupa 20 feb. alt fel se pune problema atunci ,cred ca este benefica lafel ca si celalante stimulari cu adaousuri s-au nu de proteina .

D006

A nins doua zile si gata , mare iarna ! mancare peste mancare nu strica , bataie peste bataie strica !

APISBAD

 :rotfl: cred ca faci haz de necaz ,sa nu uitam ca"urgia "vine din nou maine !!!... mai ales in zona ta ,asa ca ai de grija !!...

D006

azi de dimineata in padoc am avut -4,5 gr. iar la stupii iernati in interior -2,5 gr.C, temperaturi mai mult decat rezonabile pentru mijlocul iernii.

Voi nu stit ce inseamna -20gr. C  , ma copii....

ionel07196555

 MIE imi pare rau ca nu am facut aceias treaba
CE arata colegu acolo in filmulete nu e hranire doar stimulare
Cantitate e foarte mica la ce albina e acolo si cum am inteles acel produs are multa miere fara siroape

mmacreanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2014, 08:31:19 PM
azi de dimineata in padoc am avut -4,5 gr. iar la stupii iernati in interior -2,5 gr.C, temperaturi mai mult decat rezonabile pentru mijlocul iernii.

Voi nu stit ce inseamna -20gr. C  , ma copii....

-20gr inseamna frig de crapa pietrele :) ... este bine ca la noi se va simti doar in timpul viscolului.
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

APISBAD

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 28, 2014, 08:31:19 PM
azi de dimineata in padoc am avut -4,5 gr. iar la stupii iernati in interior -2,5 gr.C, temperaturi mai mult decat rezonabile pentru mijlocul iernii.

Voi nu stit ce inseamna -20gr. C  , ma copii....
Nu mai numiti locul unde adapostiti albinele "padoc" ....in padoc se adapostesc caii, vitele etc ....si este un loc decat ingradit ,fara acoperis !....gasitii alt nume ....de ex. Adapost Hivernal pentru albine

dan sebastian

Te rog nu mai fi atat de acid. Incearca sa pui si tu mesaje cosntructive. De critici cred ca suntem satui toti. Denumirea ta apis bad provine de la traducerea din engleza bad egal rau? Ai doua personalitati si doua conturi distincte sau asa esti de la natura? Ca albinele alea agresive?
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

D006

  Eu am luat termenul de PADOC  de la formula 1 ! ce fac eu in apicultura vreau sa fie ca o masina de F1 fata de o masina de serie .  :wink2: