Orban Stefan

Creat de orbanstefan64, Decembrie 24, 2009, 05:31:54 PM

« precedentul - următorul »

flavius

Fane, daca erai mai aproape de mine, ne cuplam...mai mult ca sigur...eu am si grosime, chit ca-i mai semi-profesionala...da' pentru stupi merge...

Ce ai tu acolo, daca e sa le cumpar pe toate, costa de te usuca...eu ma gandeam la un combo (cuie+capse), am gasit un Mackafer (sau ceva de genul...) care bate capse pana la 40 mm si cuie pana la 50 mm...merita?

Bosch profesional e fie numai pentru capse, fie numai pentru cuie...si nu-mi convine sa dau banii de doua ori...

PS: compresorul meu are 50l si "urca" pana la 8 bar...e de ajuns si pentru cuie mai mari? adica ceva de genul 50-60mm?
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

nu era rau deloc . combo ii f bun sigur iti faci treaba cu el . ajunge pt ca majoritatea pistoalelor funtioneaza intre 4 -6 bari

flavius

ok, deci sa inteleg ca merita sa-l iau...s-a notat...

Cuiele de 50mm sunt de ajuns pentru stupi? adica, daca-i dau cuie in loc de suruburi, tine bine la 50 mm lungime? E doar o intrebare, sa stiu ce pot face...

Utilitatea pistolului eu o vad in productia mare, de serie...la seria mai mica ramane surubul sau, cum vreau eu, imbinarea in dinti...e mai "mestesugareasca"...

De acord cu tine ca un pistol e muuuuult mai periculos decat alte dispozitive...ala de am pus ochii pe el are sisteme de siguranta...duble...si pe tragaci, si pe "bot"...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

balasbebe

Vad ca ai scule cam periculoase. Sper sa nu te supere nimeni.

orbanstefan64


orbanstefan64

Citat din: balasbebe din Noiembrie 23, 2010, 09:07:11 AM
Vad ca ai scule cam periculoase. Sper sa nu te supere nimeni.
depinde cu ce grosime are mat  25.mm 20 mm merge daca tincuiesti atunci merg si cuiele nu trebuie neaparat holzsurub da fiecare cum vrea asa face

flavius

pai eu am lucrat cam in 20 mm, ca material mai gros nu prea am avut de unde scoate...daca fac si falt la imbinare, raman 10 mm intr-un panou, si cuiul se duce 40 mm in celalalt, pe lung...

Ideea era pentru productie de serie, ca atunci vrei sa mearga treaba rapid-rapid...la 10 stupi bag suruburi, ca am cu ce...da' poate ma pricopsesc cu vreo comanda de 40-50 de cutii, si ma gandeam la solutii de eficientizare a procesului... :zzz: :zzz: :zzz:...vrabia malai viseaza...si stuparul paduri de salcam inflorite... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

D006

Pai pt o eficienta mai mare unul taie scandura in kituri si altul le pune impreuna si ies lazile cu sutele asa.

orbanstefan64

nu zi hop pina nu sari nu se stie niciodata poate norocul ii prin preajma
da andrei asta e productie

flavius

se poate lucra si de unul singur, stai linistit...astazi debitezi tot, maine faci falturile la tot, poimaine tragi totul in cuie...in ritmul asta in 3 zile scoti pe putin 70-80 de cutii, de unul singur...da' sa te organizezi...asta-i spilul...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

#925
deacord cu tine dar ii periculos sa lucrezi singur intrun atelier daca o luam pe calea legala ii interzis pt ca in caz de accident.............. pina te gaseste cineva poate sa fie tirziu:nod: :nod:

flavius

corect, sefu...asa e...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

gheco

Pentru material de 20mm merg foarte bine capsele se 40mm. In 6 ore am realizat 38 cutii de cat de la scandura de 20mm grosime, 16cm latime si 4m lungime. Am avut nevoie de ajutor doar la debitat la dimensiunile catului. Am debitat direct la 45grade, am adus toate elementele la 155mm latime, am executat faltul pentru rame, am facut un sablon cu unghiurile de 90grade (pe o placa de OSM am fixat cu capse sipci de 20x20mm cu exteriorul unui corp) si pe rand, cu pistolul "noname" si un compresor aceeasi marca am incheiat cele 38 caturi.
Costuri? Incarcat 8 lei per bucata (am socotit chiar si munca mea si nu am dedus satifactia lucrului facut cu propria mana).
Oare cat costa un cat 1/2 redus? Nu vreau sa aflu ca ar fi bucuria prea mare.
Hai ca m-am luat cu scrisul. Vroiam sa spun doar ca sunt suficiente doar capse de 40mm batute la 90grade.
Nu am adaugat la pret regia firmei, profitul patronului si alte maruntisuri.
Toate bune.
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

flavius

ok, am notat si o sa procedez in consecinta...va tin la curent...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Fane, o intrebare simpla: capse la latimea de 5.7mm se gasesc? daca da, la ce pret si unde? (ma intereseaza pret de en-gross...)...am mai gasit o varianta, un pistol combo care bate si cuie pana la 50 mm lungime, si capse pana la 40 mm lungime...si e un pic mai ieftin...ceva pe la 173 de lei...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...