Floarea Soarelui

Creat de cristipep, Iulie 02, 2012, 11:50:39 AM

« precedentul - următorul »

dodo79

Citat din: yulian din Iulie 05, 2014, 11:16:18 PM
FS de pana acum: Ziua 1+2 -> 4.8kg, ziua 3, 2.8kg. Sper sa ne mai lase ploile in pace ca mi-e tare dor de un cules adevarat  :bzz:
din auzite de la apicultori cu vechi state am aflat ca in Mures floarea nu da nectar mult.vom vedea.
cum stai cu polenul?

yulian

Nu stiu ca doar am aruncat stupii in camp si am plecat. Saptamana viitoare, pe marti decolez spre TM cu colectoarele sub brat. Oricum, rezervele le am asigurate de la rapita...am prins la un moment dat 3 zile in care am luat 23 kg si am pus deoparte pentru primavara.

rarescyp

cum afecteaza montarea colectoarelor de polen culesul de nectar????...eu stiam ca la culesurile mari nu punem colectoarele....daca ai un spor de 3 kg pe zi fara colectorul montat, cu cat ar scadea acest spor daca ai monta colectorul????
ALBINA - o afacere 'zburatoare'....

yulian

Daca iti blocheaza cu polen, trebuie sa iei niste masuri...macar 3-4 zile trebuie de taiat sursa pana se mai reduce cantitatea de polen din cuib, iar din cele 3 kg vreo 500 gr se poate sa fie polen.  :wink:

feerary

Citat din: dodo79 din Iulie 05, 2014, 04:54:30 PM
eu ca incepator am invatat ca siropul se da si la recordiste chiar daca este 100 gr fata de 300-.. cum se da la altele.chiar si la roi fara matca.eu dau la toata albina.nu saracesc ptr 2 cani de sirop in plus  :hi:

              Si eu, ca si incepator, am invatat ca acel sirop il baga in magazie... si nu vreau sa vand zahar  :wink:

dodo79

Citat din: feerary din Iulie 05, 2014, 11:34:08 AM
Cea mai puternica familie acum este printre cele mai slabe din cauza ca nu am stimulat-o. Am facut un control cu ceva timp in urma si era bine...am neglijat-o.
La cele slabute am bagat sirop tot la 2 zile si acum la foloarea soarelui au urcat in magazie.
MA gandeam ca magazia la cel care era recordist era plina si  cand colo m-a asteptat o mare surpriza. La inceput am crezut ca a roit dar nu sunt semne... in cuib, ultima rama este fara albina :nebun:
la foametea aia cu siguranta acel sirop mergea direct in cuib.chiar tu ai specificat ca ai avut surpiza in magazie.dupa cumte-ai exprimat cred ca era una neplacuta. :wink2:

feerary

Nu stiu ce sa spun dar in magazie mai era ceva miere de la salcam si nu ma gandeam ca matca o sa inceteze ponta in halu asta. Prefer sa vand o miere de calitate maiales ca am clienti care sufera de diabet si nu imi permit sa  risc.
    Ieri am urmarit activitatea la urdinis si pot sa spun ca desi populatia este mica are multa culegatoare, dupa cum ma asteptam.

Eugen B

vedem la sfarsitul culesului ce va fi, eu zic ca deja multi stuparii exagereaza, majoritatea am avut de suferit la populatie si asta afecteaza culesul acuma, anu asta va fi record negativ de miere pe toata tara, poate ca sunt cativa stupari norocosi, dar majoritatea cred ca au anul acesta de suferit. Conteaza si numarul de familii pe care le detinem si multe alte aspecte, aici la mine am bagat saci de zahar in ei in luna iunie ca nu a avut nimic cules dupa salcam, si si la salcam nu pot numi cules ce a fost. Asa ca bafta la fl. soarelui si sper sa iesim bine macar de aici.  %%- :bzz:

mmacreanu

Citat din: Eugen B din Iulie 08, 2014, 07:40:55 PM
vedem la sfarsitul culesului ce va fi, eu zic ca deja multi stuparii exagereaza, majoritatea am avut de suferit la populatie si asta afecteaza culesul acuma, anu asta va fi record negativ de miere pe toata tara, poate ca sunt cativa stupari norocosi, dar majoritatea cred ca au anul acesta de suferit. Conteaza si numarul de familii pe care le detinem si multe alte aspecte, aici la mine am bagat saci de zahar in ei in luna iunie ca nu a avut nimic cules dupa salcam, si si la salcam nu pot numi cules ce a fost. Asa ca bafta la fl. soarelui si sper sa iesim bine macar de aici.  %%- :bzz:

culesul la floarea soarelui a debutat bine, solul are apa, floarea da nectar, chiar si in stationar se vede cu ochiul liber cum se incarca ramele din magazie. Salcamul a fost compromis dar miere o sa fie!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

Eugen B

inca nu e gata culesul la floare, dar record negativ tot va fi, si statisticile o zic, vedem la sfarsit daca e mai multa miere ca anu trecut la floare si tragem linie, dar repet conteaza cati stupi ai, zona tarii si multe alte chestii, la mine in zona cel putin a fost rau de la rapita pana acuma, in iunie sa bagi sute de kg de zahar nu cred ca e an bun, e clar ca stupii s-au slabit in toata tara zic eu, dar vedem ce va fi. Poate fl, soarelui va salva anul cat de cat.

dodo79

Citat din: mmacreanu din Iulie 08, 2014, 07:59:01 PM
Citat din: Eugen B din Iulie 08, 2014, 07:40:55 PM
vedem la sfarsitul culesului ce va fi, eu zic ca deja multi stuparii exagereaza, majoritatea am avut de suferit la populatie si asta afecteaza culesul acuma, anu asta va fi record negativ de miere pe toata tara, poate ca sunt cativa stupari norocosi, dar majoritatea cred ca au anul acesta de suferit. Conteaza si numarul de familii pe care le detinem si multe alte aspecte, aici la mine am bagat saci de zahar in ei in luna iunie ca nu a avut nimic cules dupa salcam, si si la salcam nu pot numi cules ce a fost. Asa ca bafta la fl. soarelui si sper sa iesim bine macar de aici.  %%- :bzz:

culesul la floarea soarelui a debutat bine, solul are apa, floarea da nectar, chiar si in stationar se vede cu ochiul liber cum se incarca ramele din magazie. Salcamul a fost compromis dar miere o sa fie!
Eugen B,majoritatea celor care spun ca au avut cules puternic au trecut pe la hipermarket.daca nu ei poate angajatii lor.ma refer la culesul pana la floare.
la mine inca nu a inflorit floarea nici 20 % aseara cantaru era pe 0 ,azi dimineata pe minus,pe la ora 17 era iar la 0.sper sa iasa ceva

daniel.arad

Cine imi da un pont de floare in Arad, Timis, care infloreste de acuma ??? Puteti sa ma si sunati... 0740201707

dodo79

Citat din: daniel.arad din Iulie 08, 2014, 11:56:48 PM
Cine imi da un pont de floare in Arad, Timis, care infloreste de acuma ??? Puteti sa ma si sunati... 0740201707
cum stai cu culesul la fs in momentul de fata?

mmacreanu

Citat din: dodo79 din Iulie 08, 2014, 11:23:35 PM
Citat din: mmacreanu din Iulie 08, 2014, 07:59:01 PM
Citat din: Eugen B din Iulie 08, 2014, 07:40:55 PM
vedem la sfarsitul culesului ce va fi, eu zic ca deja multi stuparii exagereaza, majoritatea am avut de suferit la populatie si asta afecteaza culesul acuma, anu asta va fi record negativ de miere pe toata tara, poate ca sunt cativa stupari norocosi, dar majoritatea cred ca au anul acesta de suferit. Conteaza si numarul de familii pe care le detinem si multe alte aspecte, aici la mine am bagat saci de zahar in ei in luna iunie ca nu a avut nimic cules dupa salcam, si si la salcam nu pot numi cules ce a fost. Asa ca bafta la fl. soarelui si sper sa iesim bine macar de aici.  %%- :bzz:

culesul la floarea soarelui a debutat bine, solul are apa, floarea da nectar, chiar si in stationar se vede cu ochiul liber cum se incarca ramele din magazie. Salcamul a fost compromis dar miere o sa fie!
Eugen B,majoritatea celor care spun ca au avut cules puternic au trecut pe la hipermarket.daca nu ei poate angajatii lor.ma refer la culesul pana la floare.
la mine inca nu a inflorit floarea nici 20 % aseara cantaru era pe 0 ,azi dimineata pe minus,pe la ora 17 era iar la 0.sper sa iasa ceva

ma declar incantat la floarea soarelui, in jurul satului sunt multe lanuri semanate in diferite stadii, cele mai apropiate nu le-am vazut inflorite iar luni a depasit 2,5 kg la cantar, vroiam sa le duc la vreo 5 km intr-o ferma dar m-am razgandit. Oamenii din sat inca mai pun soiuri de flaore care dau nectar, nu prea se baga la hibrizi!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

feerary

Esti un caz fericit! pan acum, nu am auzit pe nimeni sa depaseasca 2 kg... Acum din cate am auzit, urmeaza si niste ploi zdravene si numa bine dupa ce se gata floarea, se opresc!