centrifuga homemade / centrifuga artizanala

Creat de cipik, August 03, 2013, 10:34:02 PM

« precedentul - următorul »

cipik

Acum am inteles. Pare cam incomod de folosit, dar as face un drum pana la Fetesti sa vad cum functioneaza.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

sandupop

Nu trageti!! ...Sunt incepator.

pharaonu75

Inainte sa ajungi la Fetesti, faci un popas la Slobozia ca sa umpli portbagajul cu bere si ca sa iei cu tine una bucata pharaonu!  :D

Abia apoi poti pleca spre Fetesti! :hi:

Nici prin gand sa nu iti treaca sa pleci Bucuresti-Fetesti pe autostrada, ca te banez! :rotfl: =)) :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cipik

Portbajul asa este construit, cu lazi de bere, intra in dotarea masini. Am zis mai in primavara sa facem un gratar ialomiteano-calarasean. Oricum nu pot trece prin Ialomita fara sa imi salut fetele de la Munteni-Buzau si sa le urmaresc zborul vr-o juma de ora.
Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/

albine

Folosesc  o centrifuga radiala cu ax orizontal  8 rame asemanatoare cu cea a colegului Hive. Avantaje centrifuga radiala:eficienţa sporita,timp de lucru redus(injumatatit),fenomenul de rupere a ramelor nu apare.La centrifuga radiala cu ax orizontal stabilitatea este super  ok.Dezavantaje:gabarit.Am lucrat cu centifuga tangentiala dar am renuntat in favoarea  unei centrifugi radiale cu ax orizontal incepand cu anul 2009.Precizez ca folosesc rame Dadant 1/1si 1/2.As putea folosi si rame 3/4dar nu folosesc caturi de 3/4. Centrifuga este motorizata electric 220 V,  prevazuta cu variator de tensiune,computer de bord, releu timp . Sistemul de prindere a ramelor in centrifuga facut de mine  este zic eu, mult mai simplu  de realizat si mai fiabil decat cel prezentat in fotografie.Personal regret ca nu am facut-o pe mai multe  rame multiplu de 4 rame    (60 rame era excelent).
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albinutza

Citat din: albine din August 09, 2013, 01:45:41 PM
Folosesc  o centrifuga radiala cu ax orizontal  8 rame asemanatoare cu cea a colegului Hive. Avantaje centrifuga radiala:eficienţa sporita,timp de lucru redus(injumatatit),fenomenul de rupere a ramelor nu apare.La centrifuga radiala cu ax orizontal stabilitatea este super  ok.Dezavantaje:gabarit.Am lucrat cu centifuga tangentiala dar am renuntat in favoarea  unei centrifugi radiale cu ax orizontal incepand cu anul 2009.Precizez ca folosesc rame Dadant 1/1si 1/2.As putea folosi si rame 3/4dar nu folosesc caturi de 3/4. Centrifuga este motorizata electric 220 V,  prevazuta cu variator de tensiune,computer de bord, releu timp . Sistemul de prindere a ramelor in centrifuga facut de mine  este zic eu, mult mai simplu  de realizat si mai fiabil decat cel prezentat in fotografie.Personal regret ca nu am facut-o pe mai multe  rame multiplu de 4 rame    (60 rame era excelent).
Pune te rugam niste fotografii cu centrifuga, :thanks: si tata vrea sa faca una si poate il ajuta pozele.
Eu sunt ajutorul de nădejde a tatălui meu ! Si mai nou si PR-ul său.

bio

eu folosesc o centrifuga cu ax orizontal.

O am pentru 60 de rame...dar intentionez sa-mi fac alta mai mare, ceva la 120 de rame ma gindesc .

momentan nu prea gasesc poze cu centrifuga //...cum gasesc va mai pun...mometan va pun ce am .

albine

#22
Foto de la mine:gabarit  :H =APROXIMATIV =1,72 m,(inaltime).Precizez ca am doua identice, una fiind de vanzare fara motorizare ,automatizare,virgina.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

#23
La colegul Hive am remarcat modul de dispunere a ramelor in centrifuga la care eu nu am gindit: la el inaltimea la centrifuga este mai mica ,ma refer la diametrul centrifugii. Jos palaria pentru Hive.Avantajul la centrifuga radiala este ca timpul de extractie se reduce la jumatate,exemplu daca la o centrifuga tangentiala( poate fi si reversibila ) timpul de extractie =15minute,la cea radiala timpul este egal cu 7,5 minute (mierea este extrasa de de pe ambele parti ale fagurelui in acelasi timp).Daca exista si motorizare se elimina o persoana   de la procesul de extractie . Acea persoana eliminata  nu fumeaza ,nu mananca ,nu bea ,nu te rogi de ea ,nu are timpi morti ,nu vorbeste la telefon,etc,consuma doar energie electrica programata.
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

Nu are timpi morti =(nu se duce la toaleta , ect)
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

albine

Dezavantaje  centrifuga  radiala  in afara de gabarit , va rog postati .
Orice om are dreptul la libertatea opiniilor si exprimarii .De cand a murit bunicul nu m-a pacalit nimeni.

MIHALACHE

Ce fel de centrifuga este aceasta:

RazvanTi

12 rame, radial, reversibila.
cele 3 cosuri se rasucesc 180 grade dupa finalizarea stoarcerii unei laturi.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

crisian-nicolae

centrifuga din butoilul de varza :rotfl: :rotfl:

cipik

Zambeste, maine poate fii mai rau.
http://prepelitebucuresti.sunphoto.ro/