Realizare centrifuga electrica

Creat de oroles, Ianuarie 21, 2016, 07:42:46 PM

« precedentul - următorul »

ionut vlv

am mai spus-o si o mai spun,nu poate costa o amarata de centrifuga cat o masina de spalat Miele(cine are asa ceva stie despre ce vb),unde cantitatea de inox e dubla,tehnologia e de 100x mai complexa iar partea de motorizare si electronica sunt concepute pt mod de lucru greu.cat de curand se va termina cu marea japca din apicultura romaneasca dar putine familii de albine vor mai prinde acele timpuri.
Oroles,scuze pt poluarea topicului!
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

oroles

Citat din: ionut vlv din Aprilie 29, 2016, 01:14:46 PM
am mai spus-o si o mai spun,nu poate costa o amarata de centrifuga cat o masina de spalat Miele(cine are asa ceva stie despre ce vb),unde cantitatea de inox e dubla,tehnologia e de 100x mai complexa iar partea de motorizare si electronica sunt concepute pt mod de lucru greu.cat de curand se va termina cu marea japca din apicultura romaneasca dar putine familii de albine vor mai prinde acele timpuri.
Oroles,scuze pt poluarea topicului!
Iti dau dreptate. Dupa munca pe care am depus-o si ceva experienta capatata la constructia acestei centrifugi mi-am dat seama ca cei care vand astfel de produse le vand la suprapret. Rusii le vand la pretul corect. Cum nu sunt in Rusia si nici nu am rude acolo, nu am cum sa mi-o procur. Asa ca cea mai buna decizie e sa iti faci singur una. Parerea mea e ca o centrifuga electrica pe 4 rame tangential nu ar trebui sa coste mai mult de 1200 ron, asta incluzand si profitul celui care o construieste.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

 Nu a avut cine sa ma filmeze. Oricum se vede din imagini ca spatiu pentru introducerea ramelor este berechet. Mai raman de facut mici finisari si sa o pun la treaba. Abia astept sa am pe ce sa o pun. :D









Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Cine imi explica mai multe despre ciclurile de extractie? Cat dureaza un program complet? Cat dureaza la mic pe o parte si cat la mare? Am vazut ceva relee temporizatoare frumoase si as vrea sa stiu ce sa imi cumpar... Cu pana in 100 de ron cred ca imi gasesc ceva bun.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

ionut vlv

vorbind de cazul tau,tangential, sunt cateva variabile:
1.rame noi sau/si rame vechi
2.vascozitatea mierii
3.temperatura mierii din rame ca sa nu o mai implicam pe cea exterioara.
cel mai viabil sistem e cel cu microcontroler,ca si componente cred ca trece de 100.
asta daca e facut sa tina.ex. un atmega 328 e undeva la20lei.mai sunt destule apoi.
sursa5v,quartz,ceva rezistente si conzi,tranzistori si relee,diode,
poate si optocuplori sa nu-ti intoarca ceva tensiuni in controler.apoi poate mai vrei
si un ecran sa vezi si tu ce invarte aia acolo si poate sa vezi starea bateriei etc.
mai e si programelul care va trebui sa-l compui(+zeci de teste) si sa-l scri in mc.
cu releu de timp nu rezolvi mare lucru.tot pe langa centrifuga tb sa stai si sa
modifici continuu turatia in functie de timpi.
asa, nu mai bine dai la potentiometru pana nu mai sar stropi?
se zice ca fiecare om are doua vieti.pe a doua incepe sa o traiasca in momentul cand isi da seama ca are numai una.

RazvanTi

la extractie tangentiala nu ai ce sa faci cu temporizatoare si alte tampenii. alea sunt bune la reversibil sau radial cand bagi ramele dai drumu si le scoti goale.


PS: drepturi de autor la culoarea centrifugii  :razz: :razz:
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro