Infiintare magazin apicol.

Creat de Marek, Mai 31, 2011, 01:41:17 PM

« precedentul - următorul »

Marek

  Salutare!  Sunt dispus sa investesc in jur de 3-4 mii de EUR intr-un magazin apicol. Daca ma poate ajuta cineva cu informatii mi-ar fi de un real folos, mai ales ca am putea colabora pe viitor pt aprovizionare. Orasul unde locuiesc are peste 40000 de locuitori si nu este nici un magazin apicol.

Obombo

Ce fel de magazin apicol? Cu produse apicole sau cu produse pentru apicultori?

Marek

In primul rand pentru apicultori faguri artif echipamente protectie, diverse unelte tratamente etc. Nu doresc sa ma limitez doar la o seama de clienti as comercializa si lumanari de ornament. M-as axa pe o gama cat mai larga de produse. Sunt si cosmeticele pe baza de produse apicole o alternativa, asta mai tarziu.  Deocamdata ideea e proaspata si nu stiu mare lucru nu am apucat sa ma informez ce ar fi mai bine II AF SRL nu stiu cerintele de amenajare a spatiului daca as comercializa si miere.

Obombo

Citat din: Marek din Mai 31, 2011, 01:41:17 PMOrasul unde locuiesc are peste 40000 de locuitori si nu este nici un magazin apicol.
Intrebarea pe care trebuie sa ti-o pui este: cati din ei sunt apicultori si cati apicultori se gasesc pe o raza de 30-50 km?

pharaonu75

Pe langa asta trebuie investit ceva si in publicitate, ca acei apicultori sa afle de magazinul tau!
Daca esti singur pe piata, vestea se va raspandi imediat, mai ales daca ai si marfa/preturi care sa atraga cumparatorii.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Marek

Nu stiu cum as putea afla macar aproximativ cati apicultori sunt in zona. Fara reclama nu merge in ziua de azi, asta nu e o problema, este post tv local unde pot pune un anunt.

Kov iulian

La primaria localitatilor respective cred ca sunt trecuti toti , chiar si cei cu 2-3 famili .

Marek

Din ce am aflat ar fi in jur de 150 de apicultori in zona. La populatia orasului am adaugat si populatia comunelor invecinate pe o raza de aprox 35-40 km.

Adrian Roman

Rulajul de marfa e mult prea mic la populatia data.

Bătrânul

In cazul tau nu are nici o importanta citi stupari sint in zona. Ai deschis un magazin web, BRAVO TIE ! Ai griga la marja de cistig , nu fi hapsin si VEI REUSI.  Felicitari !

marian67stroe

Citat din: Marek din Mai 31, 2011, 03:42:17 PM
Nu stiu cum as putea afla macar aproximativ cati apicultori sunt in zona. Fara reclama nu merge in ziua de azi, asta nu e o problema, este post tv local unde pot pune un anunt.
Pentru a afla cati apicultori sunt si adresele lor trebuie pur si simplu sa mergeti la primariile localitatilor din zona pentru a afla care sunt crescatorii de albine din localitate,dupa care mergeti cu pliante publicitare la ei acasa si mai faceti si publicitate FATA IN FATA cu respectivii
PS dupa vechimea mesajului cred ca ati facut deja acest lucru ,daca nu nu este tarziu nici acum
puteti sa organizati si o tombola cu premii pentru cumparatorii  din luna cadourilor(decembrie).
Eu ,ca si dumneavoastra am acelasi gand ,dar ma omoara rau chiria pentru spatiul comercial si parca nu am deloc curaj sa ma apuc.
Va urez SANATATE ca-i mai buna decat toate!!!

POSTASUL

Marek cum ati merge afacerea cu magazinul?? am vazut ca ai marfa de calitate si faci stupi frumosi  :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

Marek

Nu pot sa ma plang, merge binisor pe partea cu lazile. Pharaonu a avut gura aurita cand a zis ca nu o sa fac fata la cate comenzi de lazi voi avea. Nu-i chiar asa dar e bine. Cu restul de echipament sper ca in primavara sa reusesc sa scot asul din maneca. In rest sa fim sanatosi cu totii.

stefy.costea

Salut Marek! Din dorinta de a avea un reprezentant al apicultorilor ialomiteni la targurile apicole organizate de mine, m-am hotarat sa inchiriez un spatiu in piata mare din Slobozia unde am deschis un magazin apicol. La jumatate de an de la deschidere singura satisfactie pe care o am este este aceea ca pot comunica cu apicultorii. Veniturile nu acopera deocamdata cheltuielile de functionare. Salariul meu de la locul de munca (altul decat magazinul) se duce pe chirie si salariul vanzatoarei. Nu ma plang sper ca in 2012 sa fie vremuri mai bune care sa permita crearea unei autonomii financiare magaziunului. Astept propuneri din partea ta pentru comercializarea stupilor pe care-i produci.
c stima stefan costea
Poarta-te cu aproapele tau asa cum ai vrea sa se poarte el cu tine

Marius-ursulakhe

Marek imi dai si mie adresa ta de web