STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Asa o fi,in Romania nu se mai recolteaza grau de alte cereala nici nu se poate vorbi deci intrun cuvant in tara noastra totul sa modernizat si naturalul a plecat.Asa ca mai binde facem lemne inmuiate in ceara.


Alutus

Nu este modernizare. Este o stare care nu se poate descrie. Daca mergi cu automobilul sau cu trenul abia vezi cate o palma de pamant lucrata. Nici porcii nu se mai pot parli cu paie fiindca nu se gasesc. Prin sate abia mai gasesti cate o baba uitata de lume.
Sa nu uiti Darie!

milu56

Citat din: Alutus din Noiembrie 24, 2011, 08:07:01 AM
Nu este modernizare. Este o stare care nu se poate descrie. Daca mergi cu automobilul sau cu trenul abia vezi cate o palma de pamant lucrata. Nici porcii nu se mai pot parli cu paie fiindca nu se gasesc. Prin sate abia mai gasesti cate o baba uitata de lume.
Stupari pot sa isi revina la normal si sa planteze,sa semene,sa cultive o bucata de pamant orcat de mica ar fi ea,asa cum nu lasa apicultura in paragina si se indeletnicesc cu stupi moderni care de sigur ca nu ii pun in orase ci acolo unde in imprejurime este si o bucate de pamant.

liviu1968

buna sunt nou in domeniu si ma intereseaza de unde as putea sa imi cumpar cateva famili de albine.mentionez ca eu detin un atelier de tamplarie unde cu usurinta as putea sa fabric stupi pe care sa-i dau la shimb cu albine.in atelierul de tamplarie confectionam scari interioare din lemn masiv.lucrarile executate se pot vedea pe www.scaramea.com

milu56


teo

liviule daca intradevar acelea sint lucrari executate de tine, euzic sa continui cu ce sti sa  faci , si dupa poze sint lucrari foarte frumoase
iar in legatura cu albinele e o afacere zburatoare .
pentru inceput te sfatui sa incepi cu 2 sau 3 stupi iar dupa ce vezi cum decurg lucrurile poti sa te extinzi

liviu1968

nu stiu daca pot sa imi suspend activitatea in tamplarie pentru a face 900lazi deoarece presupune foarte mult timp dar as fi bucuros daca am incepe cu mai putine undeva la 30,40 lazi.referitor la cate familii de albine la schimb cu lazi credetima ca nu stiu care sunt valorile sau preturile la albine nu stiu dumneavoastra ce imi sugerati.
  referitor la lucrarile de pe site-ul nostru pot spuine ca sunt doar cateva,avem lucrari mult mai frumoase si mai elocvente, da asta producem noi si se pot vedea lucrarile si pe viu in multe orase ale tari,in alba-iulia avem cele mai multe deoarece de aici suntem dar mai avem si in cluj ,medias,timisoara bucuresti,sibiu si in multe alte orase. pasiunea pentru apicultura as dori sa o dezvolt asa pentru relaxare si datorita faptului ca detin cateva terenuri la marginea unor paduri si campuri agricole cultivate vara cu floarea soarelui si alte culturi cu plante melifere.va multumesc .

milu56

Vezi la ce pret poti scoate acest corp:
Aici a inflorit un soi de eucalipt am facut ceva poze dar bate vantul si nu au zburat albinele:

cocobeny

Nu inteleg de ce trebuie grosimea peretilor de 30 mm. puteti sa dati o explicatie ce rost are asa grosi? inafara de greutate in plus altceva nu cred ca ar folosi.... :i_love_you:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

milu56

Dupa 40 de ani de stuparit am ajuns sa imi placa asa.
vezi cum se incarca stupii chiar mai grei:

balasbebe

Se poate si la noi, ca doar stim si noi sa sudam cateva bucati de fier.

milu56

Da e bine sa progresam dar parca cu baterii e mai comod si mai ales cu brate care prinde corpul de stup pe laterale.
Si asaceva:

balasbebe


pharaonu75

Domnule Balasbebe, nu ne puneti si noua cateva (cat mai multe  =))) fotografii cu caruciorul dumneavoastra, din diferite unghiuri, pe aici?
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=3746.msg68359#msg68359

Poate va furam ideea si ne construim si noi cate unul!
:thanks:  ^:)^ :thanks:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Citat din: balasbebe din Noiembrie 27, 2011, 11:45:45 AM
La cat am eu de lucru merge si cu vinciul.
DPINDE SI DE MODELUL DE STUPI eu vreau sa ii fac in viitor cu fundul mobil egal cu podisorul sa le schimb intre ele.