STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

Alutus

pt Milu: paiele pe care le pui in hranitorul  tip cutie s-ar putea inlocui cu alt material? Am incercat metoda cu niste bucatele de lemn si s-au inecat o multime de albine.
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

Incearca sa folosesti plasa pentru tantari sau plasa din aceea folosita la placatul exterior al cladirilor.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea


Adrian Roman

Se pot folosi f.b. bucati de plasa din sacii in care se vand cartofi, castraveti,etc.

Alutus

Citat din: mape 48 din Septembrie 07, 2011, 08:38:40 PM
eu folosesc fasii de polistiren estrudat 20/3 mm
Corect: si plase si fasii . Cum faci, de unde iei fasiile?
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

Am facut niste mininuclee din polistiren estrudat si a ramas bucati pe care le-am taiat la circular
sunt usoare si plutesc bine se pot pune in orice fel de hranitor

Alutus

OK. Optimizare, optimizare, spre disperarea celui mai bun prieten al meu de pe forum. 
Sa nu uiti Darie!

pharaonu75

eu am folosit la un adapator si polistiren din acela subtire, care se foloseste la izolatie pe sub parchet.
Am taiat o bucata cat suprafata vasului in care am pus apa, dupa care cu o preducea i-am dat mai multe gauri de aprox. 8 mm diametru!
Albinele poposesc pe acest polistiren si se adapa prin gauri!
Suvite din acest material ar putea fi foloste si in hranitoare!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Alutus

O voi incerca si pe aceasta pare sa simplifice mult lucrurile.
Sa nu uiti Darie!

milu56

Citat din: Alutus din Septembrie 08, 2011, 11:21:54 AM
O voi incerca si pe aceasta pare sa simplifice mult lucrurile.
Paiele de grau sunt cele mai bune incercati si no sa aveti mortalitati,daca nu avem stupi in raza de 3 km. se pot pune galeti pline cu sirop la o distanta de 3 - 5 m. de stupina dar intai se umple galeata cu paie apoi se toarna siropul si no sa avem nici o albina moarta......

milu56

Orcat experimentam nu putem ajunge la un comun de aceleasi parei in ce priveste modelul de stupi,eu am mers pe varianta multifunctional deaceea am modificar STAS-ul ramei de cat in asa fel ca pe doua corpuri de cat sa se poate administra rama de cuib dadant blatt.Intrucat lucrez si cu stupi layens am gandit o varianta gen WARRE;stupul MER modificat 1/2;stupul MER modificat 1/3:
In toate cazurile am mers pe aceeas varianta "multifunctional"

Si ultimul desan rama de layems:

milu56

Citat din: milu56 din Noiembrie 21, 2011, 06:00:23 PM




Poate de aici acei apicultori tamplari iau ceva bun pentru experimentarea lor. :hi:
SPOR LA TREABA.

milu56

Citat din: Alutus din Septembrie 07, 2011, 10:37:23 AM
pt Milu: paiele pe care le pui in hranitorul  tip cutie s-ar putea inlocui cu alt material? Am incercat metoda cu niste bucatele de lemn si s-au inecat o multime de albine.

Dece sa nu fie paie?Sa sti ca sunt agreate de albine se pare ceva antigu dar e simplu si eficient.

Alutus

Ma gandeam la ceva ce poate fi folosit mai multi ani si in extra sezon sa poata fi depozitate intr-un spatiu redus. Mai ales ca paiele sunt un material tot mai rar.  Pare greu de crezut dar sunt tot mai greu de gasit.
Sa nu uiti Darie!

mape 48-petru manea

Citat din: Alutus din Noiembrie 23, 2011, 01:50:39 PM
Ma gandeam la ceva ce poate fi folosit mai multi ani si in extra sezon sa poata fi depozitate intr-un spatiu redus. Mai ales ca paiele sunt un material tot mai rar.  Pare greu de crezut dar sunt tot mai greu de gasit.


sipca de brad groasa de 3 mm si lata de 30 mm fiarta in ceara