STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

milu56


orbanstefan64

sint convins ca o sa mearga m am gindit si am rumegat totul nu contest insa sa nu aiva si dezavantaje dar cred ca vor fi minime om trai si om vedea

milu56

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 25, 2011, 09:01:01 AM
sint convins ca o sa mearga m am gindit si am rumegat totul nu contest insa sa nu aiva si dezavantaje dar cred ca vor fi minime om trai si om vedea
Am lucreat in tara foarte mult 12 rame si numai o magazie 1/2 in zona de munte stationar unde am fost foarte multumit lazile le-am facut cu fundul fix si capacul in balamale:
saceva...

orbanstefan64

cunosc sistemul so fabricat la noi impreuna cu stupul prezentat de Ing.Dobre.

milu56

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 25, 2011, 09:14:41 AM
cunosc sistemul so fabricat la noi impreuna cu stupul prezentat de Ing.Dobre.
Acele schite nu sunt de aici din Spania le-am facut eu amintiri din copilarie:http://apitab.myforum.ro/aproape-de-natural-vt12.html

bismark

    Asa este si eu am ajuns la concluzia ca cel cu 12 rame este cel mai preferabil dar nu cu doua magazii ci cu corp normal pentru cules pentru ca astfel ramele noi puse pentru cules pot inlocui an de an ramele din cuib si astfel creste si productia de ceara si scade si posibilitatea imbolnavirii avind an de an rame in cuib de un an noi.Stim ca ramele mai vechi de un an isi micsoreaza celula deci albina va fi mai mica si mai expusa la boli.Plus ca fundul  antivarooa si ramele in care este miere din magazie nu sint infectate neavind crestere de puiet in ele in acest an.In acelasi timp putem sa ne facem provizii pentru iarna cu cea mai buna miere.Toamna luam din rezerva de rame cu miere poliflora sa salcim si  inlocuim toate ramele din cuib pentru iarna iar cele din cuib le topim distrugind si varooua care a mai ramas dupa ultimul tratament.Eu asa voi proceda de acum dupa ce mi-am mai revenit un pic.Cu respect Paste Fericit -Hristos a Inviat
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

orbanstefan64


milu56

Citat din: bismark din Aprilie 25, 2011, 09:53:55 AM
    Asa este si eu am ajuns la concluzia ca cel cu 12 rame este cel mai preferabil dar nu cu doua magazii ci cu corp normal pentru cules pentru ca astfel ramele noi puse pentru cules pot inlocui an de an ramele din cuib si astfel creste si productia de ceara si scade si posibilitatea imbolnavirii avind an de an rame in cuib de un an noi.Stim ca ramele mai vechi de un an isi micsoreaza celula deci albina va fi mai mica si mai expusa la boli.Plus ca fundul  antivarooa si ramele in care este miere din magazie nu sint infectate neavind crestere de puiet in ele in acest an.In acelasi timp putem sa ne facem provizii pentru iarna cu cea mai buna miere.Toamna luam din rezerva de rame cu miere poliflora sa salcim si  inlocuim toate ramele din cuib pentru iarna iar cele din cuib le topim distrugind si varooua care a mai ramas dupa ultimul tratament.Eu asa voi proceda de acum dupa ce mi-am mai revenit un pic.Cu respect Paste Fericit -Hristos a Inviat

Chiar de aceea am facut corpul de magazie cu inaltime de 154 vezi aici: http://www.99poze.ro/p/82e9cd87465cc36b6ecb78e8f1c76361.jpg

Alutus

Citat din: milu56 din Septembrie 19, 2009, 01:15:55 PM
Am facut experimentari cu acest stup:se poate lucra cu 2 matci cu succes .
Cine doreste sa dau detalii sa solicite si voi da cu placere.
Am incercat sa aplic metoda anul acesta .Am avut trei nuclee cu regine recent imperecheate . Am urmat pasii  recomandati, albinele s-au acceptat reciproc , nucleele s-au intarit , reginele au depus oua f multe, iar dupa cca 2 sapt reginele tinere au disparut. Unde am gresit?
Sa nu uiti Darie!

milu56

Citat din: Alutus din August 24, 2011, 10:47:47 AM
Citat din: milu56 din Septembrie 19, 2009, 01:15:55 PM
Am facut experimentari cu acest stup:se poate lucra cu 2 matci cu succes .
Cine doreste sa dau detalii sa solicite si voi da cu placere.
Am incercat sa aplic metoda anul acesta .Am avut trei nuclee cu regine recent imperecheate . Am urmat pasii  recomandati, albinele s-au acceptat reciproc , nucleele s-au intarit , reginele au depus oua f multe, iar dupa cca 2 sapt reginele tinere au disparut. Unde am gresit?
Nu pot sa dispara amandoua eventual una dar nici una nu dispare daca se tin separati doar diafragma despartitoare cu sita sa aibe acelasi miros si numai atunci cand incepe culesul se ia podisorul si se pune o magazie pe amandoi.

Alutus

Nu au disparut ambele regine ale stupului ,doar una din fiecare stup, respectiv cea tanara. Situatia s-a repetat la cei trei stupi la care am aplicat procedeul. La fel s-a intamplat si anul trecut prin luna sept. Atunci toate au migrat spre regina mai varstnica.
Sa nu uiti Darie!

milu56

Citat din: Alutus din August 24, 2011, 12:00:45 PM
Nu au disparut ambele regine ale stupului ,doar una din fiecare stup, respectiv cea tanara. Situatia s-a repetat la cei trei stupi la care am aplicat procedeul. La fel s-a intamplat si anul trecut prin luna sept. Atunci toate au migrat spre regina mai varstnica.

normal sa nu dea rezultate in septembrie,ce cules mai avem?

Alutus


Sa inteleg ca metoda da rezultate pozitive in functie de perioadele anului? Expune te rog o concluzie.
Sa nu uiti Darie!

bucovineanu

Nu este bine ca cele 2 familii sa fie separate numai de gratia Haneman. Asa cum am spus anterior aceasta metoda da rezultate numai daca se aplica familiilor mici.

Alutus

Citat din: maximus din Octombrie 16, 2009, 11:17:39 PM
inainte sa va faceti lazi,ganditi-va bine:orice stup care are peste 8 rame e impotriva dezvoltarii naturale a familiei.am zis
Cred ca P.O's din Suedia nu stie acest lucru. Probabil ca nici firma Dadant and sons.
Sa nu uiti Darie!