STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

milu56


sorinnel

Buna,
    In tomna m-am hotarat sa trec de la stupii orizontali la cei verticali (mi-am facut stagiatura pe cei orizontali  :D ), asa ca toata iarna m-am documentat si am ajuns la concluzia ca pt mine cel mai ok ar fi stupii verticali pe 12 rame + cat ½ .Motivul? Pt ca sunt patrati si este simplu sa ii muti din "pat cald" in "pat rece". Cum ? fundul este detasabil iar corpul are decupate doua urdinisuri iar mutarea din "pat rece" in "pat rece" se face prin simpla rotire cu 90 grade a lazii.  Am vazut multe schite si teorii dar daca aduni toate informatiile la un loc nu mai ai nevoie de nici o schita de pe net. De ce? pt ca iti faci schita in functie de rama pe care vrei sa o folosesti plus cei 8- 10 mm necesari albinelor.  Asa ca am inceput de la corp L x l x H = 455 x 455 x 310 (300rama +10 intre rame si fundul stupului).
Catul: L x l x H = 455 x 455 x 175 (165rama(130 fagure ½ + 20 leat superior + 10 leat inferior + 5 toleranta) + 10 mm sub rame )      Am adaugat distanta dintre ramele din cat si corp in partea de jos a catului si nu partea superioara a corpului/ catului pt ca in momentul ridicarii catului si punerii pe o suprafata plana sa nu strivim albinele de pe letaturile inferioare. Daca am gresit undeva va rog sa-mi spuneti acum pt ca din weekend-ul  asta incep constructia  stupilor  :D
Sorin Pop

edy

 D.ul Milu, va apreciez mult pentru profesionalitatea si modestia d.voastra si v-as ruga daca puteti sa-mi spuneti metoda d.voastra de lucru din Spania cu acesti stupi deoarece sunt interesa de ao aplica si eu aici in Italia, desi eu folosesc si stupi de 12 rame si am vazut de multi ani ca ei cum este si logic produc mult mai multa miere decat cei pe 10 rame.
Va doresc o primavara frumoasa d.voastra si familiei dar si al albinutelor pe care le iubiti asa de mult. Cu stima Edy!!!

N.B. daca nu puteti sa raspundeti nu este nimic,nu sunteti obligat sa o faceti deoarece va inteleg,puteti sa-mi scrieti si pe al meu e-mail: [email protected]
-as vrea sa stiu daca in Spania ati sau folositi si razza A.M.Ligustica .
"Daca albinele nu ar fi fost-eu le-as fi inventat ", by edy

apivasmob

Citat din: sorinnel din Martie 22, 2012, 01:18:31 PM
Buna,
    In tomna m-am hotarat sa trec de la stupii orizontali la cei verticali (mi-am facut stagiatura pe cei orizontali  :D ), asa ca toata iarna m-am documentat si am ajuns la concluzia ca pt mine cel mai ok ar fi stupii verticali pe 12 rame + cat ½ .Motivul? Pt ca sunt patrati si este simplu sa ii muti din "pat cald" in "pat rece". Cum ? fundul este detasabil iar corpul are decupate doua urdinisuri iar mutarea din "pat rece" in "pat rece" se face prin simpla rotire cu 90 grade a lazii.  Am vazut multe schite si teorii dar daca aduni toate informatiile la un loc nu mai ai nevoie de nici o schita de pe net. De ce? pt ca iti faci schita in functie de rama pe care vrei sa o folosesti plus cei 8- 10 mm necesari albinelor.  Asa ca am inceput de la corp L x l x H = 455 x 455 x 310 (300rama +10 intre rame si fundul stupului).
Catul: L x l x H = 455 x 455 x 175 (165rama(130 fagure ½ + 20 leat superior + 10 leat inferior + 5 toleranta) + 10 mm sub rame )      Am adaugat distanta dintre ramele din cat si corp in partea de jos a catului si nu partea superioara a corpului/ catului pt ca in momentul ridicarii catului si punerii pe o suprafata plana sa nu strivim albinele de pe letaturile inferioare. Daca am gresit undeva va rog sa-mi spuneti acum pt ca din weekend-ul  asta incep constructia  stupilor  :D

Inaltimea corpului 1/1 cea de 310 pe care ai calculat-o nu este prea mica? am citit aici pe forum ca distanta dintre fund si partea inferiara a ramei sa fie de 20 mm.Eu le fac de 310 dar la fundurile mobile ,la care pe contur fac un chenar de 20 mm inaltime.
Sanatate tuturor apicultorilor

bta

daca nu se lasa o distanta de 20mm intre fund si rama nu vei avea o aerisire buna la stupii cu fund fix....si daca iernezi in pat cald cu siguranta vei avea condens mare si mucegai !!!ai nevoie de aerisire pe fundul lazii cel putin o treime din suprafata fundului.... asta e parerea mea(din propria experienta) !!!

KTA-APIDORNA - Ski

Va salut cu respect! vreau sa va spun ca si eu folosesc stupii pe 12 rame 1/1 si cat 1/2 insa a-si vrea sa trec la cei pe 10 rame,insa cum se vede, o sa fiu mai legat de ei sa nu cumva sa nu aibe de lucru sa trebuiasca sa-i iau din pom,ceea ce nu-mi place, dar poate ca nu-i chiar asa...Pace! %%- :hi:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

milu56

Citat din: edy din Martie 31, 2012, 05:09:46 PM
in Spania ati sau folositi si razza A.M.Ligustica .

Momentan folosesc numai rasa autohtona pt. ca primesc subventii de la stat si nu am voie sa folosesc alta rasa de albine.

milu56

Haideti ca de acum vine toamna si se mai gaseste timp si de unele colaborari pe aici.
acum si noi apicultorii suntem perfectionati in internet asa ca va invit in redul meu social
https://www.traiborg.com/af/678   pentru romana luati legatura cu admin.

milu56

Citat din: milu56 din August 20, 2012, 11:19:47 AM
Haideti ca de acum vine toamna si se mai gaseste timp si de unele colaborari pe aici.
acum si noi apicultorii suntem perfectionati in internet asa ca va invit in redul meu social
https://www.traiborg.com/af/678   pentru romana luati legatura cu admin.
http://youtu.be/pqjnPJPT9LE

mape 48-petru manea

sa traiesti milu ---chiar mi-a fost dor de tine ---dar vad ca ai venit tot cu schite de stupi pe 12 rame
poate mai vi cu ceva nou  :hi:

Porfy66

Milule tot cu aceleasi vechituri?!  Le-ai scos de la naftalina ca au inceput sa fie atacate de gaselnita filmuletele tale?
Uimeste-ne cu metodele tale bio de tratare impotriva varoua.... parca asa ne minteai odata, dar pozele alea cu stupina ta unde le-ai postat ca nu a dat nimeni de ele. Cat ne mai tii asa in suspans?  :nebun:
  :nono: :nono: :nono:

marius_vfp

sa nu fie cu suparare , domnule porfy mai aveti putintica rabdare sa dea oleaca frigu si prin spania sa vedeti ce ne bombardeaza el cu desene "animate :yahoo_cry:"
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

exarhu

Felicitari D-l Milu pentru informatiile cat priveste stupii pe 12 rame
O sa merg pe aceasta varianta, mai ales ca daca am familii mai slabe pe 4 - 5 rame pot ierna foarte bine amandoua in aceeasi lada.  :bzz: :bzz:
Sanatate si numai bine! :bzz: :bzz: :bzz:
:hi:
da

milu56

Citat din: exarhu din Octombrie 19, 2012, 02:24:27 PM
Felicitari D-l Milu pentru informatiile cat priveste stupii pe 12 rame
O sa merg pe aceasta varianta, mai ales ca daca am familii mai slabe pe 4 - 5 rame pot ierna foarte bine amandoua in aceeasi lada.  :bzz: :bzz:
Sanatate si numai bine! :bzz: :bzz: :bzz:
:hi:
Multumesc...

desprealbine

toti suntem constienti ca nu ne trebuie 12 rame si totusi alegem 12 rame  de ce???