STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

dorindafi

mai baieti , nu tot ce zboara se si consuma
cum nu semanam noi muritorii intre noi tot asa si matcile sunt diferite
cum mama supararii puteti spune ca 200 de matci d-au cu , curu mai tare decit centuristele si toate la fel. 
iar zicala cu matci de selectie e macaneala , asta e scoasa de baietii destepti pt asi vinde produsele
dece spun asta , pai am vazut la altii care dupa un sezon s-au cel mult un an au capitulat
sa nu uitam ca si prin roire artificiala ies regine care merg 2/3 ani si fara sa roiasca la formatul de 12 rame   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

bismark

   Conditiile si flora din Spania nu sint cele din Romania si apoi daca a avut matci de la alte familii avind in vedere ca Milu are multi stupi poate sacrifica 20 sa faca 200 de nuclee.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

apivasmob

Citat din: stefan1 din August 12, 2015, 12:41:03 AM
Citat din: milu56 din August 11, 2015, 12:46:43 PM
Anul acesta din 20 de stupi am facut 200

  Unde, aici sau acolo? Oriunde mi se pare mult prea mare rata de multiplicare. La familiile de albine primavara se numara 'bobocii'! In aprilie viitor sa ne spui cum stai.   :hi:

=D> =D> =D> =D> =D> =D>
Sanatate tuturor apicultorilor

milu56

Acum extrag mierea toata,am o rezerva de 3 mii kg.zahar cu care formez stupii dupa placul meu pt.iarna,miere in total de anul acesta o sa fie in jur de 2 mii kg.si am vandut si 200 regine,deci se poate traii din apicultura,eu cel putin asa cred,chiar daca nu o sa fie toti anii asa buni cum a fost anul acesta sa ajunga dintr,o rama de puiet acoperit cu albina pe 9 rame pana acum si plin cu miere.Sunt multumit pt.ca profitul de anul acesta poate sa acopere anii rai.Ce spun acuma este in Romania zona de stuparit mult mai buna decat in Spania.


milu56

Citat din: milu56 din Iulie 31, 2015, 02:46:21 PM
In Romania am facut dadant blatt cu 2 corpuri egale pt ca nu am vrut sa am numai un singur model de rama.
Cu magazii o sa lucrez doar daca imi voi face centrifuga unde sa mearga 6 corpuri de magazie,sa nu mai scot ramele.
O sa dau niste detelii cum lucrez cu acest model de stup.

milu56

Rama din poza este cu miere de la floarea soarelui, dupa toate culesurile: rapita, paducel, salcam, tei, mana de la stejar si ultima data floarea soarelui care se mai gaseste la un lan care a inflorit mai tariu, chiar si acum.

bismark

   Milu, in ce zona ai stupina din  Romania?, ca e Ok ce spui,a fost un an bun.Ieri am vazut si eu un lan de floare abia inflorit si nu era nimeni acolo.Cu respect ^:)^
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

milu56

AM STUPII IN ZONA ARAD.
Am mai spus eu pe undeva ca in Romania sunt zone cu flori unde nu sunt albine decat putine sau deloc.



milu56

Cati apicultori au stupi cu faltul de sprijin pt rame de 1/1 cm.?
Cred ca sunt multi care nu au inteles avantajul de a avea 1 cm.sub rame,au venit in vizita in timp ce lucram in stupina stupari cu un numar de peste 200 de stupi si s-au mirat de usurinta oferita de acest spatiu.

vranceanul

Sant mai greu de cap, la ce spatiu va referiti? cel de sprijin al ramei pe faltul lazii, deasupra? intre rama si peretele lazii? al ramei de fundul lazii? al fagurelui fata de rama in partea de jos- sus?
Are omu* ceva in cap, doar nu se scarpina degeaba!


milu56

Citat din: milu56 din Iulie 06, 2009, 03:02:22 AM
Am desenat aici ceva important,sper sa intelegeti.
Cine construeste stupii trebuie sa fie si tamplar si apicultor.
Aici sper sa se inteleaga la ce m-a refer.

milu56

Citat din: milu56 din Iulie 02, 2015, 12:17:47 PM
Supii mei din Romania
Toti stupii mei din Romania sunt cu doua corpuri egale de 12 rame,primavara la rapita(in timpul rapitei) le adaug al doilea corp dar cu un separator cu sita si matca tanara din nucleuri timpurii in asa fel sa obtin matca fecundata pe timpul rapitei,asa o sa fie un timp nu prea lung cu doua matci apoi voi avea cate un roi cu matca batrana de fiecare stup,si familii puternice cu matci tinere.