STUPUL DADANT CU 12 RAME SI 2 MAGAZII DE 1/2 aspect,capacitate si ...

Creat de milu56, Iulie 01, 2009, 03:40:43 AM

« precedentul - următorul »

milu56

Aici o sa va dau schite,dace sunteti interesati,astept cererile celor interesati si voi posta schite si modelu acestui stup.
             
                     Sa ne punem cateva intrebari:
                                                -dece sa nu mergem pe vertical?Asta e si tendinta
                                                -dece sa nu folosim magazia pt.mier mai curata?
                                                -dece sa nu transportam magaziile pline?
                                                -am putea folosi doua corpuri?Cu acest model da
                                                -dece sa nu avem stupul patrat?
                                                -dece sa nu avem spatiu in cuib?
                                                -dece sa nu folosim aierisire pe fundul stupului
                                                -ne-ar placea sa avem stupi model?
                                                -nu ne-am dori sa lucram mai usor?

milu56

Aveti incredere,numai daca incercati vedeti avantajele,nu e bine sa fim multumiti cu ce auzim de la altii,e bine sa incercam noi

milu56

Casa preferata pentru albine
Din expierenta mea va recomand lemnul natural de molid pt.locuinta albinelor si nu facute la voia intamplarii ci cu multa atentie,peretii stupului sa aiba grosimea de 2,5 cm.eu ii am de 3 cm.pot sa va spun ca se comporta si mai bine,la transport,la fixarea pe corpuri,la frig sau la caldura,e o izolatie mai buna.Nu va ganditi la greutatea stupului,nu e prea greu, mierea e grea.In loc de cutii mici si stupi slabi mai bine acest model de dadant dlatt cu 12 rame si 2 magazii
                          aveti curaj,nu o sa dau schite pentru o persoana,cand sunt sigur ca il preferati mai multi,dar nu prea aveti curaj,va astept cu placere

abeja

Eu  sunt  adeptul  acestui  stup,nu  am  lucrat  cu  acest  stup  dar  din  citite  si  exp  unor  apicultori se  zice  ca  ar  fi  stupul  ideal.Totusi  pct  cel  mai  critic  pt  un  apicultor  este  incarcatul  si  descarcatul  stupilor,am  pus  mana  pe  un  asemene  stup  si  mi  se  pare  foarte incomod  sa-l  iei  in  brate.Daca  esti  singur, nu  ai  utilaje  cum  procedati  pt  a  indeparta acest  neajuns?Cel  mai  comod  stup  pt  transport  este Layens fara  nici  o  discutie.

alexutu

00007

bubu2000

multumesc de mesaje
astept schitele si mai multe informatii

milu56

Dragi colegi vreau sa va spun ca va stimez si va urez succes,o sa va fac toate schitele acestui stup,in limita posibilitatilor din cauza de timp,sa stiti ca am f.mult lucru acum in stupine dar placerea ma face sa le inving pe toate
         cu toate ca am in dotare 600 de stupi,o sa ma straduiesc sa imi fac timp si pt.voi
           O SA VA FAC SCHITE PE FIECARE COMPONENT IN PARTE
ATAT CORPUL STUPULUI CAT SICAPAC,FUND,DIAFRAGMA,RAMELE,ATAT DE CUIB CAT SI DE MAGAZIE,CHIAR SI INSARMAREA LOR,NUMAI SA AVETI RABDARE ASA TREBUIE CU ALBINELE LUCRAT CU RABDARE,CU MINE LA FEL PT.CA AM LUAT EXEMPLU DE LA ALBINE

milu56


centrifuga

Citat din: milu56Casa preferata pentru albine
Din expierenta mea va recomand lemnul natural de molid pt.locuinta albinelor si nu facute la voia intamplarii ci cu multa atentie,peretii stupului sa aiba grosimea de 2,5 cm.eu ii am de 3 cm.pot sa va spun ca se comporta si mai bine,la transport,la fixarea pe corpuri,la frig sau la caldura,e o izolatie mai buna.Nu va ganditi la greutatea stupului,nu e prea greu, mierea e grea.In loc de cutii mici si stupi slabi mai bine acest model de dadant dlatt cu 12 rame si 2 magazii
                          aveti curaj,nu o sa dau schite pentru o persoana,cand sunt sigur ca il preferati mai multi,dar nu prea aveti curaj,va astept cu placere
E stupul initial dadant-blat,utilizat pe scara larga in america.
In ro,ca urmare a cercetarilor facute,s-a ajuns la concluzia ca trebuie sa fie pe 10 rame.
In orice caz,este interesanta initiativa dvstra de a prezenta acest sistem de crestere si exploatare a albinelor!
Suntem dornici sa aflam cat mai multe!

milu56


milu56

Citat din: centrifuga
Citat din: milu56Casa preferata pentru albine
Din expierenta mea va recomand lemnul natural de molid pt.locuinta albinelor si nu facute la voia intamplarii ci cu multa atentie,peretii stupului sa aiba grosimea de 2,5 cm.eu ii am de 3 cm.pot sa va spun ca se comporta si mai bine,la transport,la fixarea pe corpuri,la frig sau la caldura,e o izolatie mai buna.Nu va ganditi la greutatea stupului,nu e prea greu, mierea e grea.In loc de cutii mici si stupi slabi mai bine acest model de dadant dlatt cu 12 rame si 2 magazii
                          aveti curaj,nu o sa dau schite pentru o persoana,cand sunt sigur ca il preferati mai multi,dar nu prea aveti curaj,va astept cu placere
E stupul initial dadant-blat,utilizat pe scara larga in america.
In ro,ca urmare a cercetarilor facute,s-a ajuns la concluzia ca trebuie sa fie pe 10 rame.
In orice caz,este interesanta initiativa dvstra de a prezenta acest sistem de crestere si exploatare a albinelor!
Suntem dornici sa aflam cat mai multe!
O sa vezi o mare modificare fata de cel din America,de exemplu numai rama de magazie(pe doua corpuri de cat merge ezact o rama de cuib,apoi dimensiuni in asa fel ca se fie mai usor de lucrat,ai rabdare sa vezi cand o sa fie gata

milu56

Vreau sa vedeti cum se insarmeaza ramele;
http://www.lesruchersdargonne.com/pagevideoposefils.htm

din acest site puteti descarca videoul.


Acest model de insarmare la-m dobandit din franta.Aceasta femeie are 3000 de stupi.Daca nu stiti va spun eu : in Franta nu se folosesc rame cu Hoffman.Cine doreste sa foloseasca rama fara Hoffman face stupii cu grila metalica pentru distantierea ramelor.
Eu personal nu agreez prea mult aceasta.Dar modelul de insramare merge cu succes.Aveti nevoie doar de un pistol cu arc si merge foarte foarte rapid.Eu am insarmat si 300 de rame intr-o zi asa cum imi place mie calm, meticulos si incet.

milu56


milu56

Aveti rabdare o sa trec la schite si voi incepe cu fundul stupului,o sa mai dureze,sunt f.f.ocupat,de exemplu acum plec cu un baiat la albine peregatesc o stupina,in noaptea asta le mut la munte,am 8 stupine de cate 75 de stupi cum vam ma zis e greu dar fac cu placere,succes si voua

abeja

Citat din: milu56Aveti rabdare o sa trec la schite si voi incepe cu fundul stupului,o sa mai dureze,sunt f.f.ocupat,de exemplu acum plec cu un baiat la albine peregatesc o stupina,in noaptea asta le mut la munte,am 8 stupine de cate 75 de stupi cum vam ma zis e greu dar fac cu placere,succes si voua
Hai  d-le  Milu  ca  m-am saturat  de  atita  asteptat  sa  va" fundul".