reteta gica romanescu-apifonda

Creat de sfantul spiridon, Noiembrie 28, 2010, 06:35:42 PM

« precedentul - următorul »

sfantul spiridon

azi am facut aceasta reteta ...este sublima....vreau, inainte de a posta mai multe, poate chiar si poze, sa "vad" daca alcineva a mai incercat
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

cetin

Poti incepe prin a posta reteta sau un link cu ea :nod:

pharaonu75

Spune tot ce stii, Sfinte, ca a venit iarna si acum trec sarbatorile si ne trezim fara mancare la albine... ca doar sarbatoresc si ele... :rotfl:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

D006

  Apifonda este marca inregistrata Sudzuker si distribuita in Romania de Agrana . Apicultorii pot produce orice fel de turta dar nu Apifonda .

cetin


pharaonu75

Nu conteaza numele... sa vedem reteta! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

sfantul spiridon

poate ca am gresit spunand apifonda, insa as fi vrut ca prin titlul topicului sa se inteleaga ca este o reteta pentru iarna,
in fine, am facut asa:
am pus la fiert 1l litru apa, apoi dupa ce a inceput sa fiarba, am adaugat, pe rand, 5 kg zahar.....apoi, am pus 10 gr sare lamaie, dizolvate in putina apa, apoi inca 5 kg de zahar, si mestecat frate...apropo, am incercat sa bag degetu', si m-am ars...asta e o problema, da' sper sa-mi revin :)
apoi, am pus totul in pungi mai groase, din astea "de lada frigorifica"....continutul era inca fierbinte, dupa o racire de doua ore la 6, 5 grade celsius, atatea cate erau pe balcon......ultimele pungi deabia le-am completat, caci continutul se intarise, asa ca l-am mai incalzit putin....rezultatul
pai sper sa vi-l arat cand mi se culca astea :dinti: :dinti:, cu poze, offfffff ccccourse :nebun:
eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

albinasebes

zahar normal?
cat timp ati lasat amestecul pe focin timp ce ati mestecat?
"Aşa să lumineze lumina voastră înaintea oamenilor, aşa încât să vadă faptele voastre cele bune şi să slăvească pe Tatăl vostru Cel din ceruri"(Matei 5, 16)

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

sfantul spiridon

eu de soare, mult ma tem...
www.sfantulspiridon.sunphoto.ro

maximus

Citat din: sfantul spiridon din Noiembrie 28, 2010, 09:07:29 PM
poate ca am gresit spunand apifonda, insa as fi vrut ca prin titlul topicului sa se inteleaga ca este o reteta pentru iarna,
in fine, am facut asa:
am pus la fiert 1l litru apa, apoi dupa ce a inceput sa fiarba, am adaugat, pe rand, 5 kg zahar.....apoi, am pus 10 gr sare lamaie, dizolvate in putina apa, apoi inca 5 kg de zahar, si mestecat frate...apropo, am incercat sa bag degetu', si m-am ars...asta e o problema, da' sper sa-mi revin :)
apoi, am pus totul in pungi mai groase, din astea "de lada frigorifica"....continutul era inca fierbinte, dupa o racire de doua ore la 6, 5 grade celsius, atatea cate erau pe balcon......ultimele pungi deabia le-am completat, caci continutul se intarise, asa ca l-am mai incalzit putin....rezultatul
pai sper sa vi-l arat cand mi se culca astea :dinti: :dinti:, cu poze, offfffff ccccourse :nebun:

  oare procentul de invertire depaseste macar 50%?

ca pe noi asta ne intereseaza

D006

Citat din: dragos2006 din Noiembrie 28, 2010, 08:27:23 PM
  Apifonda este marca inregistrata Sudzuker si distribuita in Romania de Agrana . Apicultorii pot produce orice fel de turta dar nu Apifonda .
Iar cu batul in balta?

D006

#12
Da, e partial fructoza solidificata dar ca sa iasa si mai frumos si practic faci o tava in care sa intre rame perfect sau aproape perfect.
Pui o foaie de aliminiu subtire in tava si apoi rama insarmata doar.
Torni continutul pana la lemn si lasi sa se raceasca.
Vei avea o rama frumos fondanta pt iernat.
La acea formula ar fi bine daca in apa clocotinda pui niste praf de cimbru sau urzica pulverizata sau .... ceai concentrat de crengute de stejar pt nosema.

D006

Citat din: sfantul spiridon din Noiembrie 28, 2010, 10:39:29 PM
a

  Seamana mai mult cu zahar candi decat cu serbet .  In loc de apa se poate folosi ceai de plante .
   Daca vrei sa iasa serbet dupa clocotire tot vasul se pune la racire brusca si cand a ajund la suprafata la maxim 30 grade se ia la invartit cu lingura de lemn si se obtine serbetul alb.

balanescuadrian

sfinte nu cumva sarea de lamie era 1 gram /1 kg zahar?..iar in functie de ce vroiai sa obtii jonglai cu cantitatea de apa
- sirop ...adaugi la sfarsit apa sa iasa 1/1
- o miere vascoasa mult mai tare decat cea cristalizata, nu mai adaugai apa
- zahar candi doar 100 ml apa / kg de zahar si iese cauciuc

eu asa stiam ..voi stiti altfel? ..nea gica matale cum spui ca este? :hi: