De prin net

Creat de tassevasi, Septembrie 04, 2011, 11:19:06 PM

« precedentul - următorul »

stefanm

scuze ptr nepricepere :smile:,nu am stiut cum sa citez doar acea parte din conversatie si de-aia am folosit ghilimele.Am interevenit ptr ca tema respectiva face cumva obiectul principalei mele ocupatii (apicultura fiind secundara, un hobbi ce tinde sa se transforme itr-o activitate serioasa si de ce nu,profitabila).De aceea e bine sa mai facem si "altceva" ,activitati care sa ne deconecteze,sa ne relaxeze... Se poate discuta mult pe aceasta tema dar poate nu e locul aici.
cea ce stiu e ca nu stiu nimic! Socrate

romikele


romikele


bismark

#723
    Cine o fi pus TVA 25 la suta? ghici,ARAFAT, oare.Nu am inteles niciodata cei cu TVA-ul si cui i se cuvine aceasta hotie.Un fel de specula a statului? :rotfl: Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

oroles

Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bismark

   Zicea cineva ca pe politicieni s-ai puna sa zica asa ceva, eu zic ca asta e in singe si ca trebuie data o lege cine fura azi un bou miine va da inapoi doi boi, ca poate se vor lecui =)) =)).Cu respect pentru cei cinstiti.
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

Kov iulian

Reclama bazata pe o intamplare reala din timpul primului razboi mondial.

http://youtu.be/NWF2JBb1bvM

pistol28

Daca ati sti ce s-a intamplat dupa acest eveniment fericit, sufletul d-voastra ar fi devastat. de aceea nu va spun.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

NiKoN

http://youtu.be/od8bt2KCZ4c

Cred totusi ca titlul corect ar fi ca traiesc SI DIN apicultura.
Un prieten adevarat nu poate fi cumparat, dar poate fi vandut!

pharaonu75

Citat din: pistol28 din Decembrie 05, 2014, 09:25:11 AM
Daca ati sti ce s-a intamplat dupa acest eveniment fericit, sufletul d-voastra ar fi devastat. de aceea nu va spun.

S-au macelarit ca prostii, in razboiul si pentru faima altora! :yahoo_cry:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

oroles

Aaaa... World Vision astia tare mai stiu sa isi faca reclama. In urma cu doi ani am vrut sa ajut o fetita de la liceul la care predau sa isi continue studiile. Era in clasa a X-a si mama vitrega nu o mai sustinea sa isi continue studiile iar tatal vitreg era prea prost sa se impuna. Prefera, de dragul de a pastra linistea in familie ca sotia lui sa faca niste discriminari pozitive fata de copiii sai naturali, in timp ce copiii lui erau neglijati. Am apelat la World Vision si am primit un mare refuz. Mi-au zis ca ei nu activeaza decat in unele judete si ca nu pot ajuta un copil din judetul Bacau. Birocratie... Multe dintre asociatiile astea de ajutorare se autofinanteaza din banii pe care ii obtin ca donatii (ca sa nu mai spun ca unele au mai multi angajati decat ar fi nevoie). Cel de-al doilea obiectivv al lor este sa fie cat mai vizibili. Una e sa faci un diatmai proiectul cu care sa te lauzi si una este sa ajuti un om aflat la nevoie.

PS: Fetita a luat si bacul. Nu la Tulcea... :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bucovineanu

Nu prea inteleg: acea fetita avea si mama vitrega si tata vitreg? Era cumva infiata?

Kiwi Bee

Oroles, chiar asta este ideea cu aceste asociatii. Trebuie sa sti sa dai din papagal si sa fraieresti pe altii sati dea bani. Evident unde sint/vin bani multi asociatia "X" poate ajuta mai mult dar ai vazut tu vreo astfel de asociatie unde liderii o duc de foame sau traiesc modest?

Totodata este si o forma de a salva bani de la impozite.

oroles

Citat din: bucovineanu din Decembrie 05, 2014, 11:23:54 PM
Nu prea inteleg: acea fetita avea si mama vitrega si tata vitreg? Era cumva infiata?
Pardon, am vrut sa zic tatal natural.

Anul asta am primit de la colegi solicitarea de a gasi sprijin pentru finantarea unui copil care facea pe jos 100 de km ca sa vina la scoala. Povestea mi-a fost prezentata de colegi. Provine dintr-o familie dezorganizata (tatal s-a sinucis, mama a plecat cu un concubin la Bucuresti si nu o mai interesa de copii, sora s-a lasat de scoala, locuia cu bunica bolnava de ceva pareza). La inceputul anului venea pe jos de la Oncesti la Bacau. Sunt cca 45 de km si ii parcurgea pe jos o data la doua zile. Am fost chiar impresionat, mai ales ca in ziua de azi majoritatea elevilor chiulesc la greu. Venea o zi da si una nu. Pleca la 12:00 noaptea de acasa si ajungea la 8 in Bacau. La 14:00 cand scapa de la cursuri pleca spre casa. Am inteles ca venea pe jos deoarece nu avea bani de autobuz. Pentru ca nu credeam povestea, l-am luat la anchetat. Am vazut ca baiatului ii cam place sa fie asistat social, insa nu m-a deranjat. Povestea cred ca e adevarata. La un moment dat am observat ca are o punga in buzunar si l-am intrebat ce face cu ea. Mi-a zis ca isi pune mobilul in punga in cazul in care il prinde ploaia pe drum. Mi-am pus obrazul si i-am zis directorului sa ii ofere cazarea si masa gratuit. S-a gasit o formula pentru a-l ajuta cu unele conditii: sa nu lipseasca de la ore (conditie pe care a incalcat-o pana m-am bagat eu in el) si sa se comporte adecvat cu statutul sau de asistat. Nu mi se parea normal ca noi sa ii platim chiria si el sa dea banii pe tigari. Desi i-am spus sa nu il vada directorul, fuma de ziceai ca e Coolio in Gangsta Paradise. Copilul e bine imbracat deoarece si mai munceste. A muncit la o stana. Problema e ca are niste comportamente care sunt usor deviante. Cum imi place sa ma informez din mai multe surse am aflat ca pustiul fura de prin hipermarketuri. Trebuie adus pe drumul cel bun.

Unii merita ajutati, altii nu... Anul trecut am dus in asistenta un copil maltratat de tatal alcoolic. Mama o iresponsabila, statea cu tatal copiilor numai ca sa o bata. Unul dintre copii se sinucisese prin inec deoarece nu mai suporta maltratarea. Copilul ameninta ca se sinucide si el. In urma sesizarilor noastre a ajuns intr-o locuinta sociala cu alti copii cu probleme. Era un apartament si aveau conditii ca si la mine acasa. Nu ii lipsea nimic decat bataia. La un moment dat a fugit din apartament si s-a intors acasa. Mama l-a retras de la scoala, considerand ca noi suntem elemente care il influenteaza negativ desi ea imi daduse declaratie scrisa despre supliciile la care erau supuse ea si copilul. La un moment dat mi-a zis copilul ca era mai bine acasa si m-am mirat pentru ca atunci cand locuia cu parintii era vanat din cap pana in picioare.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani